in

Vücudundaki Kırıklar Değil, İnsanların Umursamazlığı Öldürdü

Bir hayvanın, canlının hayatını kurtarmak bir insanın yaşayacağı en büyük mutluluklardan biridir. Ve hayvanların bize çok ihtiyacı olan ülkemizde, her gün karşınıza hayatını güzelleştireceğiniz bir hayvan çıkabilir. Ancak, maalesef ki çoğu insan bir canlının hayatını kurtarmaya çabalamak yerine başını çevirip gitmeyi tercih ediyor. Ve bu tercih çoğu zaman bir hayvanın ölümüne neden oluyor. İşte o hayvanlardan biri de yol kenarında günlerce kurtarılmayı bekleyen bu köpek.

 

Vücudundaki Kırıklar Değil, İnsanların Umursamazlığı Öldürdü

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeği geçtiğimiz günlerde Anadolu Kavağı‘na gezmeye giden biri görüp bir arkadaşımızdan yardım istemiş. O sırada çevreden köpeğin iki gündür orada yattığını öğrenmiş. Kendisinin köpeği neden alamadığını bilmiyorum, tek kişiyi sorgulamakla ilgilenmiyorum, bizi hiçbir yere götürmüyor. Genel sorun şu: Orada iki gündür yatışını seyreden insanlar da var, gelip geçenler de. Bir sürü insanın söz konusu olduğunu biliyoruz.

Normalde hayvan kurtarmayan, hayvanla ilgisi olmayan veya böyle bir olayla hiç karşılaşmamış olanlara, başlarına geldiğinde kaçmaları veya seyirci kalmaları için hiçbir neden olmadığını anlatmak istiyorum.

Mesela bu köpeği kendisini ısırır korkusuyla almaktan çekinenler olduysa, onlara büyük bir pişmanlık hediye: Çenesi kırıkmış. Bu demek oluyor ki, geriye kalan bütün kemiklerini oturup teker teker kırsaydınız bile sizi ısıramazdı. Zaten ısırarak insan öldüren köpek yok. Kurt bile insan yemiyor. Isırıktan en fazla enfeksiyon kapılır, biraz acı, ağrı çekilir, o kadar. O da köpeğe veya kediye mahsus bir enfeksiyon değil, ağzı olan her canlıdaki ağız bakterileri sebep. Yani insan ısırığı da aynı enfeksiyonu yapabilir.

Vücudundaki Kırıklar Değil, İnsanların Umursamazlığı Öldürdü

Sonra, köpek kimsenin üzerine atlayabilecek durumda da değilmiş: Beli kırıkmış.

Bu gibi durumlarda insanlar araç bulamayabiliyorlar, onların hatası değil. Şehrin her köşesinde aracı olan dünya kadar insan yaşıyor. Sıkıntı, aracı olduğu halde yardım etmeyenler. Koltuk mu kirlenir? Yaşam savaşındaki bir canlıya el uzatmama sebebiyse bu sizin için, peki. Kan bulaşır diye insan almayanlar da var neticede. Söylenebilecek fazla bir şey bulunmuyor.

Cebinizde beş paranız yoktur belki, klinik de dahil çevrede kimse sizi tanımıyor olabilir. Olsun. Deneyin. Çıkış yolu aramaya başlayın bir kere, devamı gelir. Arkadaşlarınıza telefon edin, sosyal medyanın yardımına başvurun. Hayvanı kurtarabileceğinizin garantisi hiçbir zaman yok. Arkanızı dönüp gitseniz de, çareler arasanız da ölebilir, sonucu değiştiremeyebilirsiniz; siz kendinizi hangi insanda görmek istediğinizi tartın: Dönüp gidende mi, çare arayanda mı?

Demem o ki, hasta veya yaralı bir hayvanla karşılaştığınızda ne hayvan ne de çaresizliğiniz sizi korkutsun. Tek korkacağınız şey, hayvan işlek bir yola yakınsa ve ürkekse, yola kaçırmak olsun. O zaman belli bir mesafeden yavaş yavaş, konuşarak yaklaşın, hareket kabiliyetini ve korkaklığını tartmaya çalışın. Uzmanlık isteyen şeyler değil bunlar, karşınızda insan olduğunu hayal edin gitsin. Risk olduğunu düşünüyorsanız, sadece o zaman yaklaşmadan önce yardım bulmaya çalışın, çünkü hata ölümcül olur.

Kısaca, esas olan durmaya karar vermek. Durun ve saksıyı çalıştırın. Mutlaka birilerine ulaşacaksınız, mutlaka deneyecek bir veya birkaç yol bulacaksınız. Yetişir, yetişmez, orası kader, siz kaçmayın, baştan pes etmeyin yeter.

Vücudundaki Kırıklar Değil, İnsanların Umursamazlığı Öldürdü

*
Not 1: Sonunda kliniğe alınan fotoğraftaki köpek kırıkları yüzünden değil ama yardım beklerken yaralarına sinekler larva bıraktığı için, yani kurtlandığı için çok büyük ihtimalle ölecek. (21.072017 Klinikte ilk gecesinde öldü.)

Not 2: Trafik kazası olduğu belli. Çarpan onu öyle bırakıp gitmeseydi, hayvan kurtlanmayacak, kazayı yapan da tedavi masrafını trafik sigortasından alabilecekti. Bu gibi durumlarda hayvanı sahipli gösterin, veteriner faturasıyla birlikte trafik sigortasına başvurun. Aylarca bekletiyorlar ama alıyorsunuz. O açıdan da değdi mi bırakıp gitmeye?..

Not 3: Tüyleri böyle görünen köpekleri hasta, uyuz zannetmeyin. Her yıl ısınan havalarla birlikte tüm tüylü hayvanlar kürk değiştiriyor. Gördüğünüz kırpık kırpık alanlar, henüz üzerinden atmayı beceremediği kışlık tüyler.

 

2013’den beri aracıyla hayvana çarpanların “insanlığını” devreye sokmaması için bir bahane kalmadı. Zorunlu Trafik sigortası ile çarptığınız hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz.

Bir Hayvanın Hayatını Zorunlu Trafik Sigortanız ile Kurtarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerçek Fotoğraflardan Resmedilen Birbirinden Eğlenceli Kedi Çizimleriöç

Gerçek Fotoğraflardan Resmedilen Birbirinden Eğlenceli Kedi Çizimleri

20 Yaşındaki Belediye Başkanı Kedi Hayatını Kaybettiöç

20 Yaşındaki Belediye Başkanı Kedi Hayatını Kaybetti