in

Viranşehir Patlamasında Ölen Ahmet’ten Geriye Kedileri Kaldı

Küçük Ahmet, Viranşehir’de 17 Şubat’ta patlayan bombanın kurbanı oldu. Oysa o sadece, sokak kedilerini beslemek için dışarı çıkmıştı.

PKK terör örgütü, Viranşehir’de 17 Şubat Cuma gecesi saat 20.37’de adliye ve emniyet mensuplarının lojmanına yaptığı  bombalı saldırıda 11 yaşındaki Ahmet Oktay Günak ve lojman bekçisi İbrahim Kete hayatını kaybetmişti.

ahmetten-geriye-kedileri-kaldi-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hürriyet’ten Gülden Aydın,  Ahmet’in can verdiği olay yerine giderek izlenimlerini okuyucusu ile paylaştı.

“Saldırının üzerinden günler geçmesine rağmen, Yenişehir Mahallesi’ndenki hasarın izleri kolay sileneceğe benzemiyor. Harabeye dönen lojmanın zemin katının arka tarafında, Viranşehir Adliyesi’nde zabıt kâtipliği yapan Mustafa Günak (36) ile eşi Mukaddes (27), üç çocukları Ahmet Oktay (11), Bünyamin Eren (6), İsmail (4) ile birlikte oturuyordu. Küçük Ahmet, patlamadan kısa süre önce, lojmanın önünde beslediği kedilerden birine yemek vermek için çıktı. Patlama onu eve dönüşte yakaladı. Çöken kolonlardan birinin altında kalarak can verdi.

ahmetten-geriye-kedileri-kaldi

Acılı baba Mustafa Günak, küçük Ahmet’e hayvan sevgisinin kendisinden geçtiğini anlatıyor:

Lojman çevresinde yaşayan sokak köpekleriyle kedileri birlikte beslerdik. Ahmet’in o gece hangi kediyi beslediğini bilmiyorum. Beslediği iki kediden biri beyaz, diğeri sarı ve göğsü beyazlıydı. O akşam pizza yemiştik. Ahmet, ‘Kediye pizza kırıntılarıyla süt vereceğim’ diyerek çıktı. Bir süre sonra kulakları sağır eden bir patlama oldu. Ev temelinden sarsıldı ve kıpkırmızı bir ateş sardı etrafı. Ahmet’ime, dışarıya koştum. Baktım, merdivende sırtüstü cansız yatıyordu Ahmet’im. Karnına kolon düşmüştü. Yüzünde bir şey yoktu. Melek oğlum… Eve 10 saniye kala… (sesi titriyor). O kocaman betonu kaldırmam imkânsızdı. İçeri koştum. Kurtarmam gereken iki yavrum vardı. Ahmet eve girmiş olsaydı, yaşayacaktı. Evimiz lojmanın arka tarafındaydı çünkü.”

ahmetten-geriye-kedileri-kaldi-oc

Ahmet’in sınıfına giriyoruz. Sırası karanfillerle süslü. Öğretmeni, sırasının üstündeki, kırıkları bantlarla sarılmış saksıyı işaret ediyor. “Ahmet, birkaç gün önce bu gülü getirip pencerenin kenarına koydu. Her gün ilgilenip suluyordu. O geceki patlamanın şiddetiyle saksı düşüp parçalandı. O bomba, iki gülü aynı anda soldurdu.”

ahmetten-geriye-kedileri-kaldi-2

Baba Mustafa Günak, Ahmet’in yaşatmaya çalıştığı bu gülün hikayesini de şöyle anlatıyor:

“Lojmandaki hâkime hanımlardan biri, kurumak üzere bu bir saksı gülü kapının önüne bırakmıştı. Ahmet, ‘ben bunu yaşatırım’ deyip okula götürdü. Nasıl yardımsever, dost canlısıydı oğlum.”

 

Kaynak: Hürriyet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopekbıskuvi one cıkan

Sevimli Dostlarımız için Evde Basit Köpek Bisküvisi Yapımı

su getiren adam

Kuraklıktan Susuz Kalmış Hayvanlar için Her Gün Bir Tanker Su Getiren Adam