in

Veteriner Kontrol Enstitüsü Kovid-19’a Karşı Yapılan Aşı Üretim Çalışmasına Dahil Edildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü, TÜBİTAK tarafından organize edilen, Kovid-19’a karşı yapılan aşı üretim çalışmasına dahil edildi” dedi.

Hayvanlarda görülen, viral ve zoonoz bir hastalık olan koronavirüs aşısını bulmak için bazı ülkelerin bilim kurulunda bu alanda geçmişten gelen deneyime sahip veteriner hekimler de bulunduğu biliniyor. Bunun en büyük örneği de hastalığın en ilk çıktığı yer olan ve şu anda hastalığın yayılmasının önüne geçtiklerini açıklayan Çin’deki Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi Direktörü Veteriner Hekim George Gao. Türkiye’de de koronavirüs ile mücadele sürecine veteriner hekimler dahil edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü‘nün koronavirüs aşı üretim çalışmalarına dahil olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını yürüten Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü’nün, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından organize edilen, koronavirüs salgınına karşı yapılan aşı üretim çalışmasına dahil edildiği bildirildi:”Bu bağlamda daha önce aşı üretimleri konusunda sıklıkla çalışılan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş ile irtibata geçildi. Ayrıca iki veteriner fakültesi ile iki tıp fakültesi ve bir özel sektör firmasının dahil edilmesiyle hazırlanan proje önerisi, TÜBİTAK’a sunuldu ve 1 milyon 650 bin TL bütçe ile yürütülmesi kabul edildi” denildi.

Bakan Pakdemirli, Kovid-19’a karşı çok ciddi tedbirler aldıklarına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Öyle ki pek çok ülke virüsle mücadele konusunda iş birliği talebinde bulundu. Sağlık çalışanlarımız büyük bir özveriyle virüse karşı gayret gösteriyorlar. Bilim insanlarımız, uzmanlarımız da bu virüsü yenmek üzere bilgilerini, yeteneklerini kullanıyor. Bu kapsamda, Pendik Veteriner Kontrol Enstitümüzün de bu çalışmalar içinde olması Bakanlığımız adına bizleri gururlandırıyor. Sağlık Bakanlığına destek olmak amacıyla altyapısı müsait tüm enstitülerimiz milletimizin hizmetindedir. Biz de Bakanlık olarak araştırmacılarımızın sonuna kadar yanındayız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokak hayvanlarını besleyenler için özel izin belgesi çıkartılsın kampanyası

Koronavirüs Yasaklarından Ötürü Aç Kalan Hayvanlar İçin Kampanya Başlatıldı!

Motosiklet Kulübü Üyeleri Sokak Hayvanlarını Unutmadıöç

Motosiklet Kulübü Üyeleri Sokak Hayvanlarını Unutmadı