in

Veteriner Hekimliğin Türkiye Tarihindeki Büyük Önemi

Türk veteriner hekimlerin başarıları ve Türkiye tarihindeki önemi Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Sinan Okçuoğlu tarafından kaleme alındı.

Veteriner hekim deyince genelde aklımıza can dostlarımızı emanet ettiğimiz, onları tedavi eden hekimler geliyor. Ancak klinik veteriner hekimliği bu mesleğin sadece bir bölümü. Veteriner hekimler sadece hayvan sağlığını değil insan sağlığının da geleceğini değiştirecek araştırmalar ve buluşlar yapmışlardır. Ülkemizde de sağlık alanında çok önemli çalışamalara imza atmış veteriner hekimler yetiştirilmiş, veteriner hekimlerin bilgi ve tecrübelerinden birçok alanda yararlanılmıştır.

türkiye vet 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bunlardan bazılarını, Belediye Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Sinan Okçuoğlu ajanimo.com için kaleme aldı.

“Çanakkale bir destandır. Kahramanlık ve askeri deha birleşmiş bir devlet dünyanın en güçlü ordularına kafa tutmuştur. 1914-1918 yıllarında ordun lojistik için kullanabileceği iki temel hayvan üzerine kurulmuştur. Öküzler ve Atlar. Tüm Osmanlı ordusunda sadece 328 Veteriner hekim subay bulunmaktadır. O kadar azdır ki bu sayı 40 sivil diş hekimi (kaynaklarda dişçi geçmektedir) bir kararname ile veteriner çavuş olarak silah altına alınır. Tüm imparatorlukta her ordu için hayvan hastaneleri kurulmuştu. Tabi ki Çanakkale bölgesi içinde 3 adet hayvan hastanesi kurulmuş ve buralarda yaralanan hayvanlar tedavi edilip salgınlardan korumak için aşılanmıştır. Askere gıda olarak gönderilen her ürün bu veteriner hekimlerin kontrolünden geçerek gitmiştir. İşte Çanakkale zaferinin başarılı olmasında en büyük etkenlerden biri bu askeri veteriner hizmetlerinin yapılanmasıdır. Bu yapılanma olmazsa gemileri batıran o bataryalar ve mühimmat cepheye gidemeyecek belki de İstanbul işgal edilecekti.

türkiye vet 1

 23 Nisan 1920 de TBMM kurulmuştu ancak veteriner teşkilatı İstanbul’da ki hükumetin kontrolündedir. 14 haziran 1920 de hemen askeri veteriner teşkilatı Ankara’da yapılandırılarak Veteriner Binbası Yusuf Ziya Bey komutasına verilmiştir. Dönemin süvari birliklerinin bindikleri atlar, cephane taşıyan kağnıların öküzleri ve gıda olarak tüketilen hayvanların hepsi bir avuç veteriner hekimin üstün çalışmaları ile ayakta kalmış ve Türk ordusunun başarısında mükemmel rol oynamıştır. Özellikle bir Veteriner hekim yarattığı şaheseri ile tüm Türklerin gönlünde taht kurmuştur. O Veteriner hekim ki Türkiye Cumhuriyeti’ nin İstiklal Marşını kaleme alan Şair Veteriner Hekim Mehmet AKİF ERSOY dur. Kendisi saygıyla yadediyor gurur duyuyoruz.

Dünyada Bunu Başaran İlk Veteriner Hekim

Osmanlının son dönemlerinde yurtdışına eğitime gönderilen veteriner hekimler dallarında uzmanlaşarak ülkeye döndüklerinde Türkiye’nin gerek bilim alanında gerekse veteriner hekimlik alanlarında yüzakı olmuşlardır. Özellikle bir tanesi Adil Mustafa ŞEHZADEBAŞI o dönem ön plana çıkmaktadır. İlk Mikrobiyoloji labaratuvarımızda çalışmış ve sığır vebası virüsünü tanımlayan ilk insan olmuştur. Bu çalışmanın ayrı bir değeri daha vardır. Dünyada hayvanlar üzerinde izole edilen ikinci virüstür. Ayrıca çiçek virüsü üzerinde de çalışmalar yapmıştır. Çiçek virüsünü de filtreden geçirmeyi başarmış ancak yayınlanması 1906 da ölümünden sonra olmuştur. Oysa dünyada bunu başaran ilk kişidir.

 İlerleyen dönemlerde bir Veteriner Hekim dünyaya damgasını vuracaktır. Ordinaryus Prof Süreyya Tahsin AYGÜN. Sığır vebası üzerine yaptığı çalışmalar ve bulduğu aşı sayesinde Türkiye’nin ve dünyanın başına bela olan, girdiği ülkede tüm büyükbaş hayvanları ölüme götüren bu salgın, Süreyya Tahsin Aygün’ün bulduğu aşı sayesinde ülkeden kökü kazınmıştır.

türkiye vet 1

Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneylerin Tüm Dünyada %90 Azalmasını Sağladı

Kendisi kök hücre ile dünyada ilk çalışmaları yapan kişidir. Bugün bilim dünyasının etkili bir hastalık tedavi edici yöntem olarak üstüne düştüğü Kök Hücre Çalışmalarını geçen yüzyılın ortalarında yapmıştır. AYGÜN bir çok aşı geliştirmiş, kök hücre ile tedavi yöntemlerini ilk uygulayan kişi olmuş, bulduğu hücre kültürleri ile ancak hayvanlar üzerinde anlaşılabilecek testleri, bu hücre kültürlerinde gerçekleşmesini sağlamıştır. Bulduğu yöntem sayesinde hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin tüm dünyada %90 azalmasına vesile olmuş belkide hayvan refahı anlamında dünyaya en büyük katkıyı sunan bilim insanı olmuştur.

Facia Neden Olan İlacın Ülkemize Girmesine Engel Olmuştur

Tabi ki çalışmaları sadece Türkiye’de değil, ABD ve Almanya’da da dikkati çekmiştir. ABD de dersler vermesi ve mikrobiyoloji enstitüsü kurması için davet edilmiştir. Bunları gerçekleştirdikten sonra Almanya; S.T. AYGÜN adına bir enstitü (Aygün İNSTİTÜD 1960) kurarak kendisini çalışması için davet etmiştir. Kök hücre çalışmalarını burada da devam ettiren AYGÜN’ ün ülkemize kattığı başka bir değer ise Thalidomide adlı ilaçla ilgilidir.

 1950’li yıllarda hamile kadınların gebelik, bulantı ve kusmalarına karşı üretilen; adeta tüm dünyada mucize ilaç gibi görünen Thalidomide etken maddesi üzerine yaptığı çalışmadır. Hücre kültürlerinde yaptığı çalışmada ilacın zararlarını görmüş ve ülkemize girişini yoğun çabalar ile engellemiştir. Ancak tüm dünya bu ilacı kullanmış, 10 sene sonra yan etki ve hasarları (eksik uzuvlarla doğan bebekler ve engelli doğumlar) 1961-1962’de fark edilen ve tarihe “Thalidomide Faciası” olarak geçen olayın ülkemizde yaşanmasını engellemiştir. Aygün’ün thalidomide isimli bu ilacın yurdumuza girişini ve kullanımını yasaklatması sayesinde o zamanlar on binlerce çocuğun sakat doğmasına sebep olan bu faciadan yurdumuzda neredeyse kimse etkilenmemiştir.

Ülkemiz Veteriner Hekimlerinin başarıları bu kadar değildir. Veteriner Hekimlik mesleği adeta bir destandır. Bu destanda kahramanlar isimlerini geri planda bırakarak mesleğine,ülkesine ve bilim dünyasına önemli katkılar sunmaya devam etmektedirler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SÜREYYA TAHSİN AYGÜN 1

Türk Halkının Minnet Borçlu Olduğu Bilim İnsanı: Süreyya Tahsin Aygün

beyazıt öztürk instagram hesabı köpeği 1

Beyaz’ın Acı Günü: İyi ki Hayatımdaydın…