in

Veteriner Hekimlerin Uğradığı Saldırılar Ne Zaman Durdurulacak?

Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasası kapsamına alınmayan veteriner hekimler soruyor: “Bu şiddet ne zaman son bulacak?” Çanakkale’de saldırıya uğrayan Veteriner Hekim Ceyhun Aymelek’e geçmiş olsun mesajları yayımlanırken yasanın meslek gruplarını ayrımsız kapsaması yönünde çağrı yapıldı.

Sağlık sektöründeki çalışanların uğradığı fiziki ve sözel onca saldırın engellenebilmesi adına “Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi” mecliste milletvekillerinin önüne gitmişti.

VETERİNER HEKİMLER DAHİL EDİLMEMİŞTİ!

Yapılacak düzenlemeye göre; kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak. Fakat işin diğer tarafında; pandemi sürecide de bir kez daha görüldüğü üzere yalnızca hayvanların değil, bütün canlıların ve dünyanın sağlığı için büyük öneme sahip veteriner hekimler bu kapsama alınmadı.

Bu konuyla ilgili olarak her ne kadar kampanyalar düzenlemiş bile olsa somut bir adım hala atılmadı.

YİNE BİR VETERİNER HEKİME SALDIRI!

Son olarak Çanakkale’de Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev alan Veteriner Hekim Ceyhun Aymelek’in sahada kayıt/küpeleme çalışması yaptığı sırada saldırıya uğradı.

Konuyla ilgili olarak birçok dernek ve vatandaş sosyal medyadan geçmiş olsun mesajı yayınlarken başta Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz olmak üzere birçok veteriner hekim “Şiddet yasası kapsamına veteriner hekimler de alınmalı.” dedi.

İŞTE O MESAJLARDAN BAZILARI:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokak Hayvanları için ProjeBiz Tedavi Olurken Can Dostlarını da İyileştiriyoruzöç

Sokak Hayvanları için Proje: “Biz Tedavi Olurken Can Dostlarını da İyileştiriyoruz”

Kuşadası’nın ilk köpek parkı hizmete açıldı öç

Kuşadası’nın İlk Köpek Parkı Hizmete Açıldı