in

Veteriner Hekimlerin Sesi Ne Zaman Duyulacak? Sosyal Medyada Yüzlerce Paylaşım Yapıldı

Dünyayı etkisi altına alan pandemik hastalık COVID-19 vesilesi ile veteriner hekimlerin önemi bir kez daha anlaşıldı. İnsanlığın sağlığında büyük rol oynayan veteriner hekimler seslerinin duyulmasını istiyor.

Yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin sağlığı, üremesi, yetiştirilmesi ve bakımı gibi konularda tıbbi bilgi sahibi olan yasal yetki sahibi veteriner hekimler, hayvansal gıdaların üretim ve tüketimi aşamalarında, hayvanların sağlıklı kılınmasının yanında hayvan refahı ve haklarına yönelik uygulamalarda da görevlidirler.

Ayrıca bilindiği gibi insanlarla hayvanların bir arada yaşamlarında; hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar başta olmak üzere, insanlarla hayvanlar arasındaki ilişkinin ve ekolojik dengenin de sağlıklı yönetilmesi adına veteriner hekimler tüm dünyada halk sağlığında önemli role sahip bir meslek grubudur.

VETERİNER HEKİMLERİN FARKINA VARILSIN!

Bu zamana kadar insanlık için ne kadar önemli olduklarının farkına varılmayan veteriner hekimler şu anda birçok ülkede COVID-19 ile mücadelede etkin rol oynuyor. Bu sıralar; “tep tip sağlık” ve mecliste yeniden gündemde olan “Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi”nde veteriner hekimlerin de yer alması konuları yeniden gündemde.

Veteriner hekimler ve vatandaşlar, sosyal medya platformu Twitter üzerinden açtıkları bir hashtagi ile bu iki noktanın önemine vurgu yapan paylaşımlarla seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

DÜNYA VETERİNER HEKİMLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

İnsan sağlığına yönelik hizmetlerin yetersiz kaldığı noktada pek çok ülke Veteriner Hekimleri “Tek Sağlık” bilinci ile göreve çağırmıştır. Almanya, ABD ve Fransa gibi ülkelerin virüsü önleme ve aşı üretim merkezlerinin başında, bilim kurullarında veteriner hekimler görev almasının yanı sıra bunun öne büyük örneği, hastalığın yayıldığı ve daha sonra kontrol altına alındığını açıklayan Çin’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin başında Veteriner Hekim olan George Gao isimli bir bilim insanının olmasıdır.

ŞİDDETİN ÖNLENMESİ YASA TEKLİFİNDE YER ALMIYORLAR!

Mecliste tartışılan ve milletvekillerinin önüne giden “Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi” kapsamında veteriner hekimler dahil edilmedi. Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) de resmi sitesinden bir açıklama yayımlayarak veteriner hekimlerin de bu konuda desteklenmesini beklediklerini aktardı.

Sosyal medyada birçoğu veteriner hekim olan binlerce kişi bu iki noktaya dikkat çeken paylaşımlarda bulunuyor. #VeterinerHekimlerTakipleşiyor hashtag’i ile Twitter’da yüzlerce paylaşım yapılırken, veteriner hekimler de birbirlerine destek veriyor ve halk tarafından da destek görüyor.

İŞTE SOSYAL MEDYADA YAPILAN O PAYLAŞIMLARDAN BAZILARI:

tw1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

tw2

tw5

tw 6

tw4

tw3 1

Veteriner Hekimlerin, İnsan Sağlı İçin Önemini Gözler Önüne Seren Konuşma

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpek 2

Sokağa Çıkma Yasağı Genelgelerinde Hayvan Besleyen Kişiler Muaf Tutulsun

Dünya Covıd 19’dan Sonra Veteriner Hekimlere Sarıldı

Dünya, COVID-19’dan Sonra Veteriner Hekimlere Sarıldı