in

Veteriner Hekimlerin, İnsan Sağlı İçin Önemini Gözler Önüne Seren Konuşma

Kardiyolog ve tıp profesörlüğü yapan Barbara Natterson-Horowitz geçtiğimiz yıllarda TEDX Talks’da yaptığı bir konuşmada, veteriner hekimlerin ve onların bilgi birikiminin insan sağlığı için de ne kadar kıymetli olduğunu gözler önüne seriyor.

Harvard Üniversitesi İnsan Evrimsel Biyoloji Bölümü’nde Misafir Profesör olan, ABD’deki, California Üniversitesi’nin Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda kardiyolog ve Tıp Profesörlüğü yapan Barbara Natterson-Horowitz’in geçtiğimiz yıllarda TEDX Talks’da yaptığı bir konuşma hayvanların ve onların hastalıklarını iyileştiren veteriner hekimlerin ne kadar değerli olduğunu gözler önüne seriyor.

Çalıştığı tıp merkezinde bir gün Los Angeles Hayvanat Bahçesi’nden aradıklarını ve yaşlı dişi bir şempanzenin yüzü sarkık bir şekilde uyandığını, felç olma ihtimali üzerinde durduklarını ve bu yüzden bir kardiyolog olarak kendisinin gelip bakmasını rica ettiklerini söyler.

O günden sonra birçok şeyin değiştiğini ve yeni bir bakış açısı kazandığını söyleyen Natterson-Horowitz, insanların ve hayvanların geçirdiği hastalıkların aynı olduğunu fark eder.

KENDİMİZİ ÜSTÜN BİR VARLIK OLARAK GÖRÜYORUZ

Bunun ardından neden hiçbir hastalıkta bir veteriner hekime danışmadığını düşünen Natterson-Horowitz; “Doktorlar ve bilim insanları olarak entelektüel açıdan türümüz ‘Homo Sapiens’in sadece bir hayvan türü olduğunu ve diğerlerinden daha özel olmadığını kabul ederiz.  Fakat kalbimizle buna tamamen inanmıyoruz. Mozart dinlerken ya da güzel bir resme bakarken kendimizi üstün tür ve farklı görmenin bilimselliğe olan zararını görmüyoruz.” Der.

BU BİLGİLER DOKTORLARLA PAYLAŞILSAYDI KAÇ İNSANIN HAYATI KURTULURDU?

İnsanlarda duygusal kaynaklı kalp yetmezliğinin yeni bir keşif sanıldığını söyleyen Natterson-Horowitz, halbuki bu hastalığın veteriner hekimler tarafından 1970’lerde tanımlanarak tedavisinin gerçekleştirildiğini aktarır ve “Eğer bu bilgi acil insan doktorları ile paylaşılsaydı, kaç insan hayatı kurtarılabilirdi?” diyerek hayvanlar ve insanlar arasındaki ayrılmaz bağı tanımlar.

Yaptıkları konferanslar ile veteriner hekimlerin ve doktorların bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduklarını aktaran Natterson-Horowitz, Konuşmasının sonunda “İnsanlarla ilgilenmenin en iyi yolu, diğer bütün canlıların nasıl yaşadıkları, geliştikleri, hastalandıkları ve iyileştiklerini yakından takip etmeliyiz.” Diyerek veteriner hekimlerin bilgi birikiminin önemine vurgu yapar.

VETERİNERLER DOKTORLARIN BİLMEDİĞİ NEYİ BİLİYOR? İSİMLİ KONUŞMANIN TAMAMI:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boş İnşaatın Çatısına Çıkan Köpek Düşmekten Son Anda Kurtarıldıöö

Boş İnşaatın Çatısına Çıkan Köpek Düşmekten Son Anda Kurtarıldı

Ormanlık Alana Ölüme Terk Edilen Köpeklere Jandarma ve Köylüler Sahip Çıktıöç

Ormanlık Alana Ölüme Terk Edilen Köpeklere Jandarma ve Köylüler Sahip Çıktı