in

Veteriner Hekimlere Aşı Önceliği Verildi

Covid-19 kapsamında Türkiye’de aşılama sürüyor. Aşılamanın başladığı ilk günden itibaren belirli gruplara verilen aşı önceliği belirli tartışmaları beraberinde getirdi. Sağlık çalışanlarına verilen aşı önceliğinin veteriner hekimlere verilmemiş olması ilk günden beri tartışma konusu olurken, veteriner hekimler verdikleri mücadeleler sonucundan aşı önceliğine kavuştu. Peki şimdi ne olacak?

Covid-19 ile mücadele kapsamında ülkemizde ve dünyada aşı çalışmaları devam ederken, pandeminin bitmesini sağlayacak olan aşılama büyük bir önem arz ediyor. Türkiye, henüz yerli aşı üretememiş olsa da vatandaşlarını aşılamak için aşı ithalatı yapıyor. Peki, gelen aşılar Türkiye için yeterli mi? Vatandaşlar zaman zaman hastanelere veya sağlık ocaklarına aşı olmak için gittiklerinde, aşı kalmadığını ve bu yüzden de aşılarını olamadığını söylemiş ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yaklaşık olarak 2 ay gibi bir süreçte aşı sıkıntısı çekilebileceğini ifade etmişti. Aşı sıkıntısının yanı sıra aşının öncelikli olarak kimlere uygulanacağı da büyük tartışmalara neden olmuştu. Aşı önceliğinin ilk olarak sağlık çalışanlarına verilmesi vatandaş tarafından doğru bulunurken, sağlık çalışanı olan fakat hükümet tarafından sağlık çalışanı olarak nitelendirilmeyen veteriner hekimlere aşı önceliği verilmemişti. Bu adaletsizlik karşısında sessiz kalmayan veteriner hekimler, uğradıkları ayrımcılık karşısında dimdik durarak haklarını aramaya devam etmişti. Veteriner hekimlerin verdiği bu mücadele sonrası ise aslında en baştan beri hakları olan aşı önceliğine kavuşmuş oldu.

Veteriner Hekimlere Asi Onceligi Verildi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu Duyurdu

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, sosyal medya hesabında paylaştığı gönderide, ”Değerli Meslektaşlarım; Veteriner hekimlerin Covid-19’a karşı aşılanmaları konusunda, ”Tarım ve Orman Bakanlığı tüm listeyi Sağlık Bakanlığı‘na göndermiş ve tüm veteriner hekimler sisteme tanımlanmıştır” herkese sağlıklı günler diliyorum.” diyerek veteriner hekimlerin aşı önceliğine sahip olduğunu duyurdu. Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi de sosyal medyada bazı sıkça sorular sorulara cevap verdi. Tüm veteriner hekimleri kapsayan aşı önceliğinde, herhangi bir karışıklık yaşanırsa veteriner hekimin ilindeki Veteriner Hekimler Odası’na başvurması gerekiyor.

Veteriner Hekimlere Asi Onceligi Verildi 2

Aşı Önceliği Olan Kişiler Kimler?

Covid-19 kapsamında aşılama devam ederken, aşılamada önceliğe sahip olan kişiler: sağlık çalışanları, yaşlı, engelli koruma evlerinde çalışanlar, ve 65 yaş üstü ilk sırada yer alırken ikinci sırada, yaşam akışını ayakta tutan sektörler ve 50-64 yaş arası vatandaşlar yer alıyor. Üçüncü aşamada ise 40-49 yaş arası aşılanırken yaş grubu azalarak aşılama devam edecek. Dördüncü ve son aşamaya gelindiğinde ise, sırası gelmiş ama aşı olmamış vatandaşların aşılanması planlanıyor. Öte yandan henüz bazı önemli sektörlerin bile aşılanmamış olması endişe yaratırken, yaz mevsiminin gelmesiyle başlayan turizm sektörü, aşılanma önceliğinde değişiklikler yapabilecek. Veteriner hekimler aşıda öncelik kapsamına alındı peki aşı bulabilecekler mi? Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “turistlerin göreceği herkes aşı olacak” açıklaması aşıda önceliklerin değişebileceğini akıllara getiriyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  “Tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” diyerek aşı önceliğine yeni sektörler atadı. Turizm sektörünün de aşılama önceliği olan gruplar arasına alınmasıyla, aşı sıkıntısı çeken Türkiye’nin gelecek günlerde nasıl bir aşılama politikası izleyeceği merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Helpimal Uygulamasi ile Artik Sokakta Yasayan Hayvanlara Yardim Etmek Daha Kolay 1

Helpimal Uygulaması ile Artık Sokakta Yaşayan Hayvanlara Yardım Etmek Daha Kolay

1 Metre Boyunda 40 Kilogramlik Agirliginda Vatoz Kurtarildi

Balıkçı Ağına Takılan Dev Vatoz Polisler Tarafından Kurtarıldı