in

Veteriner Hekimlerden Ortak Açıklama: Bu Kabul Edilemez!

Son olarak Şanlıurfa’da sokak hayvanlarına aşılama çalışması yaparken saldırıya uğrayan veteriner hekimin ardından; Veteriner Hekimler Derneği, Türk Veteriner Jinekoloji Derneği, Serbest Veteriner Hekimler Derneği ve Belediye Veteriner Hekimler Derneği ortak bir açıklama yaparak veteriner hekimlerin ‘Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi’ kapsamına alınmamasının kabul edilemez olduğunu aktardı ve çağrıda bulundu.

Bu zamana kadar insanlık için ne kadar önemli olduklarının farkına varılmayan veteriner hekimler şu anda birçok ülkede COVID-19 ile mücadelede en ön saflarda etkin rol oynuyor.

Yeryüzünde yaşayan tüm hayvan türlerinin sağlığı, üremesi, yetiştirilmesi ve bakımı gibi konuların yanı sıra insanlarla hayvanların bir arada yaşamlarında; hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar başta olmak üzere, insanlarla hayvanlar arasındaki ilişkinin ve ekolojik dengenin de sağlıklı yönetilmesi adına veteriner hekimler tüm dünyada halk sağlığında önemli role sahip bir meslek grubudur.

İşin diğer tarafından insanlık için de mühim öneme sahip olan veteriner hekimler “Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi” kapsamına hala alınmadı.

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da bir veteriner hekim sokak hayvanlarına aşılama çalışması yaparken uğradığı saldırının ardından Türk Veteriner Hekimler Birliği başta olmak üzere birçok kurum ve kişi seslerin duyulması için çağrı yaptı.

Son olarak; Veteriner Hekimler Derneği, Türk Veteriner Jinekoloji Derneği,  Serbest Veteriner Hekimler Derneği ve Belediye Veteriner Hekimler Derneği ortak bir açıklama yaparak bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

İŞTE O AÇIKLAMA:

DERNEKLERIMIZDEN ORTAK AÇIKLAMA

SAĞLIKTA ŞİDDET

Yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanarak yürürlüğe giren sağlıkta şiddet yasasına veteriner hekimler dahil edilmedi. Bu hata meyvelerini vermeye devam ediyor. Daha önce kanunlara, mesleki ahlak ve etik kurallarına uygun davrandığı için darp edilen meslektaşlarımız olduğunu defalarca hatırlatmamıza rağmen sağlık sınıfı dışına doğru itiliyor olmamız meslek camiamızı derin üzüntüye boğmuştur.

Halk sağlığının korunmasında birinci basamak olan biz veteriner hekimlerin aldığımız mesleki kararlar yüzünden darp edilmesi, tehditlere, hakaretlere, sosyal medya üzerinden aşağılama ve küfürlere maruz bırakılması kabul edilemez.

Kabul edilemez, çünkü;

Serbest meslek erbabı veteriner hekimlerin hayvanlarla ilgili karar ve uygulamaları para, tehdit ve darp ile değiştirilemez. Meslek ve kişilik onurumuz ayaklar altına alınamaz.

Mezbaha, balık  hali, et parçalama ve üretim tesisleri gibi gıda ile ilgili alanlarda veteriner hekimlerin aldıkları kararlar; işletmeci, hayvan sahipleri ve tacirler tarafından değiştirilemez. Değiştirilmesi halkın sağlığına vurulacak en büyük darbedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı uygulamaları için ülkenin en ücra noktalarına kadar korumasız bir şekilde görevli olarak gönderilen veteriner hekimlerin hayvan kayıt altına alma ve aşılama çalışmaları yaparken kendini bilmez kişiler tarafından mesleki etik, ahlak ve kanunlara aykırı işlem yapmaya zorlanmaları da ayrı bir insanlık suçudur. Kimsenin şahsi çıkarları halk sağlığının üzerinde değildir.

Yerel yönetimlerde hayvan refahı açısından yapılan uygulamaları beğenmeyen kişilerin,  veteriner hekimler üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskıyı  kabul etmek hem hayvan popülasyonuna hem de halkımıza vurulan en büyük darbedir.

Viranşehir’de bakanlık personeli olan, İstanbul’da serbest meslek erbabı olan, Antalya’da belediyede görev yapan meslektaşlarımıza yapılan darp  asla kabul edilemez.

Her yıl onlarca meslektaşımızTürkiye’nin  dört bir yanında çeşitli boyutlarda şiddete maruz kaldığını görmek bizleri derinden üzmektedir. 

Devletimiz bir an önce yaptığı hatadan dönerek, sağlıkta şiddet yasasına Veteriner hekimleri dahil etmek zorundadır.

Veteriner hekimi korumak demek; Türkiye  hayvancılığını, gıdamızı, hayvan refahını, yaban hayatını, çevre sağlığını ve her şeyden önemlisi halk sağlığını korumak demektir.

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

TÜRK VETERİNER JİNEKOLOJİ DERNEĞİ

SERBEST VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

BELEDİYE VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

ef207aae 32cd 4008 978b 87492277f87d

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şanlıurfa’da Sokak Hayvanlarına Aşılama Yapan Veteriner Hekimi Darp Ettiler!

Veteriner Hekimlerin Sesi Ne Zaman Duyulacak? Sosyal Medyada Yüzlerce Paylaşım Yapıldı

“Veteriner Hekimler “Şiddetin Önlenmesi” Yasa Teklifinde Yer Alsın!”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpekten kedi yavrularına anne şefkati

Annelerini Kaybeden 3 Yavru Kediye Mira İsimli Köpek Sahip Çıktı

Hakkaride Bir Köpeğin Boynuna İnşaat Teli Doladılaröç

Hakkari’de Bir Köpeğin Boynuna İnşaat Teli Doladılar!