in

Veteriner hekimler ve hayvan dostları, hayvan hastanesinin diş hekimliğine tahsisine karşı ayağa kalktı!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin Diş Hekimliği Fakültesi’ne tahsisine karşı çıkarken, hayvan dostları da karara büyük tepki gösterdi ve #hastanemedokunma #hastanemizivermeyiz hashtag’leri ile sosyal medyada gündem oldu.

Avrupa’nın en kapsamlı hayvan hastanesi olarak planlanan ve inşaatı tamamlanan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi hastanesinin, diş hekimliği fakültesine verileceği iddia edilmişti. 25 milyon liralık yatırım ile 2017 yılında temeli atılan hayvan hastanesinin “veteriner hekimlik” tabelası dahi asılmıştı.

TVHB Başkanı Ali Eroğlu kişisel hesabı üzerinden yayınladığı mesajlar ile veteriner hekimlik mesleğinin tüm dünyanın vazgeçilmezi olduğuna dikkat çekerek farklı teknik özelliklere sahip binanın başka amaçla kullanılmasının kamu yararına olmayacağını aktardı.

ALİ EROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI:

“#HastanemiziVermeyiz

Başından beri hayvan hastalık ve yaralarının tedavi edilmesi amacıyla planlanan ve inşaatı tamamlanan farklı teknik özelliklere sahip binanın başka amaçla kullanılmasında kamu yararı söz konusu olamaz

#HastanemiziVermeyiz

Türkiye’de Veteriner Hekimlik Mesleğinin yasal olarak en üst düzeyde temsilcisi olan TVHB olarak, daha iyi hayvan sağlığı hizmeti sunulması ve eğitim kalitesinin çağın gerçeklerine uygun olarak geliştirilmesinden yanayız ve başaracağız

#HastanemiziVermeyiz

Gelişmişliğin en önemli kriterlerinden biri isabetli sektörel planlamalardır. Geleceğin meslekleri arasında yer alan veteriner hekimlik tüm dünyada vazgeçilemez bir konumdadır. Dikkat!

#HastanemiziVermeyiz

Veteriner Hekimler büyük bir ailedir. Doğruların yanında olmaya devam edeceklerdir. Çağın gerekliliği olan ileri teknolojinin kullanılması hekimlik mesleğinin olmazsa olmazıdır. Görmek lazım.”

 

TVHB’NİN AÇIKLAMALARI

1982 yılında eğitim-öğretime başlayan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin uluslararası akreditasyona sahip 5 fakülteden, YÖK tarafından tanınan şartsız ulusal akreditasyona sahip 4 fakülteden birisi olduğuna dikkat çekilen TVHB açıklamasında, şöyle denildi:

“Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Bologna Kriterlerine göre eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden ve ülkemizin en önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan İç Anadolu Bölgesi ve Konya İli için vazgeçilmez konumda bir fakültedir.

Fakülte, tüm branşlarda yeterli ve yetkin akademik kadrosu, tam donanımlı bir uygulama çiftliği, Et ve Süt Ürünleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Ünitesinin yanı sıra güçlü bir laboratuvar altyapısı ile de yetiştiricilerimiz, hayvan sahipleri, hayvancılık sektörü temsilcileri ve Veteriner Hekim Meslek Camiası nezdinde güvenilir ve prestijli bir konuma sahiptir. Gerek daha iyi hayvan sağlığı hizmeti sunabilmesi gerekse de eğitim kalitesinin çağın gereklerine uygun olarak geliştirilmesi amacıyla ihtiyaca binaen inşa edilmesine karar verilen Yeni Hayvan Hastanesinin faaliyete geçmesi ile ülkemizin uluslararası düzeyde rekabet edebilir Veteriner Fakültelerinden biri olma hedefine emin adımlarda ilerlemektedir.

Hayvan Hastanesi için yeni karar!

Söz konusu Veteriner Fakültesinin mevcut altyapı ve imkânlarının günümüz bilim ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde daha da arttırılması gerekir iken, bitmek üzere olan Yeni Hayvan Hastanesi Binasının Diş Hekimliği Fakültesine tahsis edileceği bilgisi hayvan sahiplerini, sektör temsilcilerini ve ülkemizdeki tüm veteriner hekimleri derinden üzmüştür.

Alınan veya planlanan bu ve benzeri tasarruflar, Veteriner Fakültesi, bölge yetiştiricileri, ülkemiz hayvancılık sektörü ve Veteriner Hekimlik Mesleği açısından telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacaktır. Ayrıca başından beri hayvan hastalık ve yaralarının tedavi edilmesi amacıyla planlanan ve inşaatı tamamlanan farklı teknik özelliklere sahip binanın diş hekimliği hizmetlerine yönelik olarak yeniden tadil edilmesi, oldukça masraflı olmasının yanı sıra işlevsel de olmayacaktır.

Türkiye’de yasal olarak Veteriner Hekimlik Mesleğinin en üst düzeyde temsilcisi olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak temennimiz, yazılı olarak Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne iletilen konunun yeniden gözden geçirilerek telafisi zor olan bu hatadan zaman kaybetmeden dönülmesidir.”

TARKAN ÖZÇETİN: ŞİDDETLE KINIYORUZ!

KedVet Başkanı Dr.Tarkan Özçetin de kişisel hesabından yaptığı paylaşım ile; “KedVet Derneği olarak anlamakta güçlük çektiğimiz Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin Diş Hekimliği Fakültesi’ne verilmesi kararına şiddetle karşı çıkıyoruz. Akıl, mantık, bilimsellik dışı bu kararın bir an önce değişmesini istiyoruz. #hastanemedokunma #hastanemizivermeyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakanlık erzincan dağ keçisi av ihalesi av turizmi

Bakanlık Şimdi de Erzincan’da 10 Keçisinin Öldürülmesi İçin İhale Açtı!

Kaybolan Köpek Yardım İstemek için Veteriner Klinğine Gittiöç

Kaybolan Köpek Yardım İstemek için Veteriner Kliniğine Gitti