in

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Şahin’den Gazetedeki Haberle İlgili Açıklama!

Zoonoz hastalıklara dikkat çekerek tek sağlık uygulaması hakkında açıklama yapan ve bir gazete tarafından açıklamalarının fotoğrafına kedi ile köpek fotoğrafı konulması üzerine hayvanseverlerden tepki çeken Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Aydın veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil Şahin’in zoonoz hastalıklara dikkat çekerek tek sağlık uygulamasının önemine vurgu yaptığı açıklamalarını haber yapan Hedef Gazetesi, fotoğraf olarak insanları yanlış bir algıya düşürecek şekilde kedi ve köpek kullandı.

Gazetenin Hatası Hayvanseverleri Ayağa Kaldırdı!

Sosyal medyada birçok kişi gazetenin bu yaptığına tepki gösterdi ve tekzip yazısı yayımlamalarını istedi. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise gazetenin hatasından dolayı açıklamalarında kedi ve köpekleri kastettiğini sanarak Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cemil Şahin’e yüklendi.

Veteriner Hekim Cemil Şahin kişisel sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

ŞAHİN’İN YAPTIĞI AÇIKLAMA:

Zoonoz Hastalıklar konusuna bir açıklık getirmek gerekiyor. Zoonoz kelimesi hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıkları tanımlamaktadır. Zoonoz hastalıkların varlığı, vatandaşlarımızın hayvanları ötekileştirmesine, dışlamasına zemin hazırlamamalıdır. Aksine, bu hastalıkların kontrolü ve eradikasyonu için tüm vatandaşlarımız ve kamu kurumları tek yumruk olup, hayvanların refahı ve sağlığı için profesyonelce ve koordineli olarak çalışmalıdır.

*

Hayvanlar tarihler boyunca insanoğluna yoldaş olmuş, ulaşım araçlarının tasarımlarından tutun, doğa içerisinde yaşayabilme konusunda ve daha birçok konuda feyz kaynağı olmuştur. İnsanların fiziksel ve mental gelişiminde büyük faydalar sunmuş ve nesillerimizin sağlıklı şekilde büyümesine yetişmesine vesile olmuştur. İnsanların, kalp sağlığı ve dolaşım sistemleri üzerindeki olumlu etkileri, ruh sağlığına faydaları, verdikleri pozitif enerjileri ile hayatın vazgeçilmezleri olarak dünyamızda yerlerini almışlardır.

*

Covid 19 sürecinin başlarında, insanlarımızın bir kesimi hayvanlardan bir bulaşma olabileceği endişesi ile hayvanlarını sokaklara bırakmış, sahipsiz hayvanlardan uzak durmayı tercih etmiştir. Ancak biz meslek örgütü olarak, defalarca, tüm meslektaşlarımızla birlikte, hayvandan insana covid19 hastalığı bulaşma durumunun olmadığı, ulusal ve uluslararası araştırmalarda böyle bir durumun bildirilmediğini, insanlarımızın hayvanlarla kişisel hijyen tedbirlerini alarak, koruyucu hekimlik uygulamalarına dikkat ederek huzurlu ve sağlıklı şekilde yaşayabileceklerini aktardık.

*

Zoonoz hastalıkların ortaya çıkmaması için, devletimizin de desteğiyle, hayvanlarımızın refah koşullarını, sağlık durumlarını daha ileri seviyeye çekebilmek için mücadele etmeli, bu sorumluluğu sadece hayvanseverlere, veteriner hekimlere yada ilgili kurumlara bırakmadan, topyekün uğraş vermeli ve tüm canlılarla daha sağlıklı bir dünyaya zemin hazırlayabilmeliyiz. Bu konuda sürekli olarak vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye gayret gösteriyoruz, bugün bir gazetede bilgilendirme demeçlerimizden birisinin ufak bir kısmı yer almış insanlarımızın zoonoz konusunu yanlış anlamasına sebebiyet vermiştir. Biz veteriner hekimler, tek sağlık çatısı altında, tıbbı bir bütün olarak ele alıp, insan ve hayvan sağlığı için mücadele etmeye hazırız, devletimizin de bu konuda çalışmalarını artırmalarını, beşeri hekimlerle insan hekimlerinin zoonoz hastalıklara karşı koordineli olarak çalışacağı kurumsal bir yapının radikal anlamda hayata geçmesini talep ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Cemil ŞAHİN

Veteriner Hekim

Aydın Veteriner Hekimleri Odası Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hedef gazetesi hayvanseverleri ayağa kaldırdı

Gazetenin Hatası Hayvanseverleri Ayağa Kaldırdı!

ata çarpan motosiklet

Feci Kaza Kameraya Böyle Yansıdı: Motosikleti ile Son Sürat Giderken Ata Çarptı!