in

Veteriner Hekimler Dayatılan E-Reçete Sistemine İsyan Etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından veteriner hekimlere dayatılan e-reçete sistemi veteriner hekimleri canından bezdirdi.

Yürürlüğe girdiği andan itibaren tartışmalara yol açan veteriner hekimler ve  hayvan hakları aktivistleri tarafından tepkiyle karşılanan E-reçete uygulaması veteriner hekimleri canından bazdirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 1.1.2018 itibariyle yürürlüğe giren Veteriner hekim E-reçete talimatının iptali veteriner hekimler yürütmeyi durrma davası açmıştı. İzmir VHO ile Ankara Bölgesi VHO’nun birlikte açtığı davada, önemli iki yönetmelik maddesine yürütmeyi durdurma kararı çıktı.  Veteriner hekimler  3 yıldır e-reçete uygulaması sebebiyle neredeyse imkansız taleplerin dayatıldığını, tedavilerde ilaça kullanamaz hale geldiklerini ve veteriner ilaçların pazarlarda, petshoplarda satılır hale geldiğini açıkladı. Veteriner hekimler seslerini sosyal medyadan #reçetemçileoldu  etkiketi ile duyurmaya çalışıyor.

İşte maddeler halinde e-reçete uygulamasının 6 önemli maddesi:

1-Klavuzla düzenlenen e-reçetenin yazılabilmesi için; getirilen her hayvanın ister sahipli ister sahipsiz hatta yaban hayvanı olsun, onu getiren kişinin TC kimlik numarası üzerine kaydedilmesi gerekmektedir. Her bir hayvan için girilen her bir e-reçete, her bir hayvan için muayene ücreti alınması zorunluluğunu da bereberinde getirmektedir.

Sokak koşullarından, vatandaşlarca bulunarak kliniklere getirilen kaza geçirmiş ya da hasta hayvanlar ile Yerel Hayvan Koruma Görevlileri tarafından tedavi altına alınan çok sayıda hayvanın durumlarının gözetilmediği anlaşılmaktadır.

Her kayıtta liste fiyatı üzerinden muayene ücreti ödeme ve belgelendirme zorunluluğu sokak hayvanlarına yapılan indirim ve birden fazla sokak hayvanına yapılan özel fiyatlamaları engellenecektir. Geçici rehabilitasyon merkezlerinin ülke genelindeki durumları ve koşulları bilinmektedir. E-recete uygulamasının sokak hayvanları kapsaması, çok sayıda hayvanın artık klinik tedavi imkanına kavuşamaması demektir.

Ayrıca, ilk ücreti ödenmiş olsa bile kontrol muayenesi sürecinde, gerekli görülmesi halinde yazılacak her reçete için de ayrı ödeme talep edileceğinden, evcil hayvan sahipleri ya da gönüllülerin üzerine büyük bir yük getirilmiş olacaktır.

2-  İlaç Takip Sistemine (İTS) geçilmiş, ancak, eczaneler açısından bu yönde bir alt yapı henüz oluşturulmamıştır.

3- Kliniklerde ilaç bulundurulması yasaklanmaktadır. Bu çok tehlikeli ve ölümcül bir uygulama olacaktır. Bu yasaklamanın ilk mağdurlarının, yaralı ve acil durumda kliniğe getirilen hayvanlar olacağı muhakkaktır. Hayvanların götürüldüğü bir hastane yoktur. Yaralanmalar da dahil olmak üzere, veteriner kliniklerine gidilmektedir. Böyle bir durumda; önce hayvana yapılacak müdahale için e-reçeteye ilaçlar girilecek; hayvanı getiren kişi eczane derdine düşecek, olur da ilaçları tamamlar ve hayvan ölmeden getirebilirse, müdahalesi ancak yapılabilecektir. Kaldı ki, sokak hayvanları için uygulanması talep edilen indirimler de artık, söz konusu dahi olamayacaktır. Hasta hayvanı riske atan bu süreç ile ülkenin bazı bölgelerinde özellikle hayvan ilaçları satılmayan büyük kentlerde çözümsüz ve ölümle biten sonuçlar kaçınılmazdır.

4- E-reçete girilecek her hayvan, hayvanı getiren kişi üzerine kaydedilmekte olduğundan, aynı ilacın hayvan sahibi tarafından da kullanılıyor olması halinde; aynı ilaç, iki kere reçetelendirilemeyeceğine göre; ilaçtan büyük ihtimalle hayvanın yararlanamayacağı durumlar yaşanacaktır.

5- Kullanılması gereken ilaç, farklı bir türe göre (örneğin büyükbaş) ruhsatlandırılmış ise, e-recete sisteminde; bu ilaçların evcil hayvanlar için işaretlenmesine izin verilmeyecektir. Ülkemizde evcil hayvanlarda da kullanılan birçok ilaç, ruhsat alınırken büyükbaş hayvanlar işaret edilerek alınmaktadır. Dolayısıyla mevcut e-reçete sistemi ile, evcil hayvanların tedavi imkanları ortadan kaldırılmaktadır. Bu nedenle; ev ve süs hayvanları, sokak hayvanları ve yaban hayvanları; mutlaka e-reçete uygulaması dışında bırakılmalıdır.

6- Sistemin, hayvanı getiren kişinin sisteme kaydedilmesi sonrasında, bu kişinin kendisi için kullandığı ilaçların da görülebiliyor oluşu Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırıdır.

 

Evcil Hayvanların E-Reçete Kapsamı Dışında Bırakılması için 6 Önemli Neden

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizlide Meydana Gelen Deprem Aninda Hayvanlarin Yasadiklari Korku ve Panik Kameralara Yansidi

Denizli’de Meydana Gelen Deprem Anında Hayvanların Yaşadıkları Korku ve Panik Kameralara Yansıdı

Hayalet Aglardan Deniz Cayirlarini ve Deniz Canlilarini Kurtarabilmek icin Seferber Oldular

Hayalet Ağlardan Deniz Çayırlarını ve Deniz Canlılarını Kurtarabilmek için Seferber Oldular