in

Veteriner Hekim Yasemin Cingöz Cevapladı: Köpekler Neden Dışkı Yer?

Köpeğinizin kaka yediğini gördüğünüzde ne yapmalısınız? Veteriner Hekim Yasemin Cingöz ile köpeklerde kaka yeme davranışını konuştuk.

Bazı köpeklerin dışkısını yediğine şahit olmuş olabilirsiniz. Her davranışın oluduğu gibi bu davranışın altında da çeşitli nedenler yatar. Köpeklerin neden dışkı yediğini, çözümünün ne olduğunu Veteriner Hekim Yasemin Cingöz’e sorduk.

Köpekler neden dışkı yer?

Köpeklerde sadece davranış problemi olarak görülen pek çok koprofaji vakasının arkasında çeşitli medikal problemler yatmaktadır. Besinlerin emilimde azalmaya, gastrointestinal rahatsızlığa sebebiyet veren herhangi bir medikal sorun koprofajiye yol açabilir. Bunlar arasında sindirim enzimi yetersizliği, parazitler, yavru köpekte malnutrisyon yani yetersiz beslenme,vitamin ve mineral eksiklikleri vardır. Dışkıda büyük miktarlarda sindirilmemiş gıda varsa dışkıyı gıda olarak algıladıkları için dışkı yiyebilirler.
Besinlerin yine malabsorbsiyonuna, diyette beslenme eksikliklerine bağlı olarak yetişkin köpekte koprofaji gelişebilir. Cushing sendromu, diyabet, tiroid hastalığı, steroid kullanımı dışkı yemeye neden olabilir. Kalori kısıtlaması yapılan köpeklerde dengeli bir diyet oluşturulmamışsa yine dışkı yeme eğiliminde olacaktır.
Tüm bu medikal problemlerin dışında yeni doğum yapmış anne köpekler yuvayı temizleme iç güdüsüyle yavruların dışkılarını yerler. Anneyi taklit eden yavrularda da koprofaji gelişebilir. Yine oyun ve araştırma için, sahibinin dikkatini çekmek için dışkı yeme görülebilir. Bazı hayvan sahiplerinin köpeğe uyguladıkları yanlış ve acımasız eğitim teknikleri bu davranışın artmasına sebep olur.
Yine köpekler herbivorların, kedilerin, başka hayvanların dışkısını yiyebilir. Bu da köpeklerde çöp karıştırma, gıda çalma, gıda dışı cisimleri yeme, cisim çiğnemeye benzer bir davranış biçimidir. Mesela sindirilmiş otlar cezbettiği için herbivor dışkısı yemeye eğilim gösterebilir.

3d4e6416 4ba5 43d0 b674 e120059c706f

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu durumda ne yapılabilir?

Öncelikle medikal kaynaklı ya da sadece davranış kaynaklı olsun olmasın bunun kalıcı bir alışkanlığa evrilmemesi için bu durum ciddiye alınmalı ve altta yatan sebepleri bulmak için veteriner hekimine danışılmalıdır. Hayvan sahipleri koprofajiye mahal vermemek için bir takım önlemler alabilirler. Bunlar vitamin mineral yönünden dengeli ve yeterli bir diyet, dışkılama alışkanlıklarının ve dışkı yapısının günlük,düzenli takip edilmesi,köpeklerin bulunduğu ortam temiz tutulmalı, dışkı yaptığında hemen temizlenmeli, dışkıya ulaşımı engellenmelidir. Kalıcı alışkanlığa dönüşmüş koprofajide gerektiğinde profesyonel davranış bilimcilerden destek alınabilir.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kirpi

Annesi Ölen Yavru Kirpiler Koruma Altına Alındı

Hırsızlar Köpeği Yaraladılaröç

Hırsızlar Köpeği Yaraladılar!