in

Veteriner Hekim Tarkan Özvardar’dan Köpek Dostlarımız ile İlgili Önemli Bilgiler

Veteriner Hekim ve köpek eğitmeni Tarkan Özvardar Hürriyet Gazetesi’ndeki köşe yazısında köpek dostlarımız ile ilgili önemli bilgileri anlattı…

Köpeğinizin sağlığı ve bazı fizyolojik olguları hakkında bilgi edinmek için tabii ki veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Ancak, bazı küçük bilgileri her köpek sahibi bilmeli ve aklının bir kenarında tutmalıdır.

VÜCUT ISISI: Köpeklerde normal vücut sıcaklığı 37.5 ila 39 derecedir. Vücut ısısı ırka, yaşa, fiziksel aktivasyona, çevre ısısına ve hormonal devinime göre değişkenlik gösterebilse de, birçok rahatsızlığın tespitinde önemli bulguların başında gelir. Köpeklerde çoğunlukla vücut ısısı rektal olarak ölçülür. Yüksek vücut ısısı, viral ya da bakteriyal enfeksiyonların, ısı çarpmasının, zehirlenmelerin göstergesi olabildiği gibi düşük vücut ısısı da donma ve yine bazı viral hastalıkları işaret edebilir.

doglove

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ÇİFTLEŞME DÖNEMİ: Dişi köpekler genellikle yılda iki kez çiftleşme periyoduna girerler. Kanama ve cinsel organın ödemlenip belirginleşmesiyle karakterize olan bu dönemde dişiler biraz huzursuz ve iştahsız olabildikleri gibi çok sık aralıklarla idrar yaparlar. Kızgınlık dönemi diye anılan bu dönem ırka ve çevresel faktörlere bağlı değişkenlik gösterebilir. Erkek köpeklerin ise çiftleşmeye her zaman hazır olup, belli bir kızgınlık dönemleri yoktur.

GEBELİK: Dişi köpeklerde çiftleşmeyi takip eden 59 ila 63’üncü günlerde doğum şekillenir. Çiftleşmeden 20-25 gün sonra ultrasonik muayene ile gebelik tayini yapılabilir.

Guide dog perfect match 2
BÜYÜMENİN TAMAMLANMASI: Bu süreç dişi köpekler için 1-1.5 yaş, erkek köpekler için 1.5-2 yaştır. Irka ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

TÜY DEĞİŞİMİ: Köpekler iklim adaptasyonuna bağlı tüy değiştirirler. Dışarıda yaşayan köpekler senede 2 defa kürklerini değiştirerek kış ve yaza hazırlanırlar. Kışlık tüyler daha sık ve kalın, yazlık tüyler ince ve seyrek olur. Evde beslenen köpeklerde genellikle tüm yıla yaygın bir tüy dökümü gösterirler. Tüy dökümü beslenme, fırçalama, iklim ve ırka göre değişiklikler gösterebilir.

show dog love training

TERLEME: Köpekler vücutlarıyla terleyemezler. Vücut sıcaklıklarını ayarlamak üzere soluk alıp vererek (ventilasyon)ve eser miktarda pati aralarındaki ter bezlerini kullanırlar.

EGZERSİZ: Süre ve nitelikleri farklı olsa da her ırka mensup köpeğin egzersize ihtiyacı vardır. Bu egzersizlerin dışarıda ve gün içerisinde birkaç defa tekrarlanıyor olması onların mental ve fiziksel gelişimleri için oldukça önemlidir.

dog child

YAŞAM SÜRESİ: Köpeklerde ortalama yaşam süresi maalesef 10-15 yıldır. Yaşam süresi; ırka, bakım ve beslemeye, genetik yapıya göre değişkenlik gösterebilir. Ortalamada büyük ırkların küçük ırk köpeklerden daha kısa ömürlü oldukları istatistiki bir gerçektir.

Bu yazının devamı ve daha fazlası için: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/tarkan-ozvardar/kopek-sahiplerine-onemli-bilgiler-41069918

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

afgantazısı

Afgan Tazısını Boyayan Kadın Tepki Çekti

domuzaiskence

Yavru Domuzu İşkence Ederek Öldüren Cani Sapık, Görüntüleri Cep Telefonu ile Kaydettirdi!