in

Veteriner Hekim Bertuğ Çiftçi: Köpeğin Bacaklarının İş Makinesi İle Kesilmiş Olması Çok Zor, İnsan Eliyle Yapılmış Gibi!

Sakarya’da 4 bacağı ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan ve tedavi sırasında hayatını kaybeden yavru köpek ile ilgili, köpeğin ameliyatını gerçekleştiren Veteriner Hekim Bertuğ Çiftçi ajanimo’ya konuştu.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan yavru köpeğe yapılanlar ve ölümü tüm ülkeyi derinden sarstı. Hayvan Haklarının olmadığı, her gün işkence ve şiddet haberleriyle sıkça karşılaştığımız göz önüne alındığında, Sakarya’daki olay binlerce işkence vakasından sadece biri olarak karşımıza çıktı ve bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. Olayın failinin bulunması adına Belediye başkanından, Valiye, siyaset dünyasından Cumhurbaşkanına kadar çalışma yapılması adına ve bir an önce bulunması için talimatlar verildi.

Kısa sürede bir iş makinası operatörü göz altına alındı. iş makinesi operatörü İ.M., savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Mahkemede suçlamaları kabul etmeyen İ.M., TCK’nın 151. maddesi kapsamında tutuklandı.

Talihsiz köpeği ameliyat eden Veteriner Hekim Ajanimo’ya konuştu…

Tüm bu olayların mağduru ölen köpeği İstanbul’da tedavi eden ve ameliyatını gerçekleştiren Veteriner Hekim Bertuğ Çiftçi talihsiz köpeğin geldiğindeki durumu, yaralarının ve ölümünün nasıl oluşabileceğine sebep olabilecek tüm detayları ajanimo‘ya anlattı.

bertug ciftci

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Düzensiz kesikler yok. Bu da bize insan tarafından yapıldığını gösteriyor”

Yavru köpek İstanbul’da tedavi altına alındığında ilk muayenesinde “Düzensiz kesikler yok. Bu da bize insan tarafından yapıldığını gösteriyor” diyen Veteriner Hekim Bertuğ Çiftçi, “Olayın ne şekilde gerçekleştiğine dair bir bilgimiz yok, fakat şahsi yorumum, kesici alet kemiği kesecek kadar kuvvetli bir cisim. Köpeğin yatışında doğal anatomik 90 derecelik bir pozisyon olur, köpeğin kuyruğu çok dipten kesilmiş. iş makinası ya da kepçenin böyle bir yarayı kesmesi çok zor.” diye konuştu.

“Getirildiğinde yaralarda sinek lavraları oluşmuştu”

Köpeğin getirildiği günü anlatan Bertuğ Çiftçi, “14.06.2018 saat 04-04:30 sıralarında hastanemize getirilen 1,5-2 aylık erkek melez köpek (2 kg) siyah renkli göğüste beyaz renkli çizgiliydi. Gece Veteriner Hekimi Gökhan Ö. tarafından ilk muayenesi yapıldı. Hayvan geldiğinde ajite bir durumdaydı. Genel muayenesi yapıldıktan sonra yavru köpekte 35 derece ateş, letarjik, mukozalar annemik, yaralarda sinek yumurta ve larvalarının olduğu tespit edildi. Tahminimce olay köpek bize getirilmeden 2 gün önce gerçekleşmiş. Öncelik olarak hayvanın yaralarının temizlenip, serum verildiği ve antibiyotik uygulaması yapıldı. Hayvan yoğun bakım kabinine alınıp serum verilmeye devam edildi.” diye belirtti.

Çiftçi “Yapılan muayenede Sol ön ayak dirsek hizasından kemikte dahil tüm katmanlar küt şekilde kesildiği kemikte parçalı kırıklar oluşucak şekildeydi. Sağ ön ayak üst diyafizer humerus hattında, kemikte kama görüntüsü olacak şekilde tüm katmanlarda kesilmiş. Arka sağ ayak tibia ve Fibulanın üst diyafiz hattından kut bir şekilde kesilmiş. Sol arka ayak proksimal tibia-fibular eklem hizasından kesilmiş deride femur hattı boyunca düz kesik. Tüm kemiklerde nekroz başlamış, kas dokular irinli enfektif görüntüde. Kuyruk yedinci omur hizasından sonrası yani dipten kesik.” açıklamasını yaptı.

“Gördüklerimiz arasında en kötüsüydü”

Köpeğin ölümünden dolayı büyük üzüntü yaşadığını belirten Çiftçi, “Hastanemize her gün insanlar tarafından darba uğrayan travmaya uğrayan hayvanlar gelmekte. Rutinde yaşadığımız bir olay maalesef ülkemizde şiddet hat safhada. Ama bu gördüklerimiz arasında en kötüsüydü. Biz de şok olduk ilk anda ama daha sonra elimizden geleni yaptık ama maalesef kurtaramadık. “Gerçekten çok üzgünüz. Elimizden gelen herşeyi yaptığımız belirtmek isteriz. Maalesef talihsiz yavrumuzun o minik vücudu operasyonu kaldıramadı. Kendisini kaybettik” dedi.

“Asıl problemimiz eğitim, doğa ve hayvan sevgisine dair dersler okutulmalı

Hastanemize her gün insanlar tarafından darba uğrayan travmaya uğrayan hayvanlar gelmekte. Bu sorunu sadece yasa ile çözemeyiz. Eğitim ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek şart. Okullarda bu konuda dersler verilip, insanlar bilinçlendirilmeli ve doğa-hayvan sevgisine dair dersler okutulmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Annesiz Kalan 5 Yavru Leylek Korumaya Alındıöç

Annesiz Kalan 5 Yavru Leylek Korumaya Alındı

adalarfaytonlarkalkıyor

Adalarda Atlı Faytonlar Kaldırılıyor Mu?