in

Veteriner Hekim Ayşe Yetiş: Atlar Arasındaki Olası Salgını Önlemek için Atlar Ada’da Kalmak Zorunda!

Muayene etmeden, bakımsız ve kötü koşulların atlarda ne gibi başka rahatsızlıklar yarattığının bilinemeyeceğini söyleyen Ayşe Yetiş, atlardaki İnfluenzası, Herpes ve West Nile virusları gibi atlardan atlara bulaşan başka salgın hastalıkların olduğuna dikkat çekerek; “Atları, Adalar’ın dışına bu şekilde çıkarmak, olası bulaşıcı hastalıkları Türkiye’nin dört bir yanına yaymak olur” diye konuştu.

At yetiştiriciliği konusunda Türkiye’nin sayılı at veteriner hekimlerinden Ayşe Yetiş, Adalar’da 3 aydan fazla bir  süredir karantina koşulların aykırı olarak ahırlarda tutulan atların bir an evvel rehabilitasyon sürecine alınması gerektiğini söylüyor.

Atlar Adada Kalmak

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Adalar’daki atları muayene etmeden bir şey söylemenin doğru olmayacağını ancak  rehabilitasyon sürecini muhakkak Adalar’da tamamlanması gerektiğinin altını çiziyor ve diyor ki;

HASTALIK  BULUNDUĞU ALANDA KONTROL ALTIN ALINMALI

“Çünkü bakımsız ve kötü koşulların atlarda ne gibi başka rahatsızlıklar yarattığını bilmiyoruz. Başka bulaşıcı hastalıklar oluşmuş olabilir. Atlarda; İnfluenzası, Herpes ve West Nile virusları gibi atlardan atlara bulaşan başka salgın hastalıklar var. Atları, Adalar’ın dışına bu şekilde çıkarmak, olası bulaşıcı hastalıkları Türkiye’nin dört bir yanına yaymak olur. Salgın hastalıklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini Korona Virüsü acı bir şekilde öğretiyor bize. Hastalığı bulunduğu alanda tedavi etmek durumundayız. Yayılması halinde kontrolü mümkün değildir. Bu ne nedenle rehabilitasyon kesinlikle Adalar’da olmak durumunda. En az 15 günlük bir rehabilitasyon ve kontrol süreci gerekir. Ancak koşulların iyileştirilmesi gerekir. Aynı koşullarda olmaz. Derhal bir veya bir kaç at hekimi görevlendirilmeli. 3 aydır karantinada tutulan atlar, at veteriner hekimlerinin kontrolünden geçmeliler. Derhal, tırnak bakımları yapılmalı. Nallanması gerekenler nallanmalı. Kaşektik durumda olanlar kontrollü biçimde yemlenmeli ve ot verilmeli. Hasta ve sakat olanlar tedaviye alınmalı, uzun süre bağlı ve hareketsiz kalmış at asla serbest alana salınmaz. Önce bir süre bir insan kontrolünde yürüyüş yaptırılır, büyük bir alana asla salınamaz. Çünkü, ölene veya bir yeri kırılana kadar şuursuzca koşabilir.”

İstanbul Valiliği, Faytonu Olmayan Adalar’da Atları 3 Ay Faytona Koşmama Kararı Aldı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

at

İstanbul Valiliği, Faytonu Olmayan Adalar’da Atları 3 Ay Faytona Koşmama Kararı Aldı!

Korkunç İddia Barınakta Aç Kalan Köpekler Birbirini Yedi öç

Korkunç İddia: Barınakta Aç Kalan Köpekler Birbirini Yedi