in

Vekilliği Düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Hayvan Hakları İçin Vermiş Olduğu Mücadele

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili yargı kararı TBMM Genel Kurulunda okunarak milletvekilliği düşürüldü. Karara tepki gösteren Gergerlioğlu, Genel Kurulu terk etmeyeceğini söyledi. Aynı zamanda hayvan hakkı savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu hayvana yönelik şiddeti meclis gündemine taşıyordu.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar neticesinde milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu aynı zamanda doktor, insan hakları aktivisti, yazar, gazeteci ve siyasetçidir.

Vekilligi Dusurulen Omer Faruk Gergerlioglunun Hayvan Haklari Icin Vermis Oldugu Mucadele111

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, insan haklarının yanında hayvan haklarıyla da oldukça ilgili ve alakalı bir milletvekiliydi. Geçtiğimiz zamanlarda Türkiye’de hayvana yönelik şiddetin arttığı bir dönemde Twitter üzerinden belediye barınaklarında meydana gelen sorunları paylaşmıştı. Barınaklardaki hayvanların sağlıksız bir halde olduğu, ölü ve canlı hayvanların bir arada tutulduğunu, hayvanların yara bere içerisinde açlıkla mücadele ettiğine değinmişti. Bu sorunları sadece Twitter üzerinden değinmekle kalmayıp hayvan haklarını elinden gelebildiğince savunup meclise ve basın toplantılarına taşıyıp gündeme getirmişti. Hayvan haklarının son derece önemli olduğunu düşünen ve birçok ihlallere rastlayan Gergerlioğlu, belediye barınaklarındaki görüntülerle ilgili yaptığı bir röportajda ise şöyle söylemişti “Konuyla ilgili Meclis’te soru önergesi vereceğiz. Hem belediyelere hem de bakanlığa soru önergesi vereceğiz. Konuyu sonuna kadar takip edeceğiz. Hayvanlar bizim korumamız altında olan canlılar. Yaşadığımız sokaklardaki her canlıdan sorumluyuz. Ben vicdanım sızlayarak izledim bana gelen görüntüleri. Bu konunun üzerine de sonuna kadar gideceğiz.”

0f5e88d7 2ca6 4a88 af51 4f300412792a

Yine yapmış olduğu bir röportajda Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’deki hayvan hakları yasasının yetersiz olduğunu, hayvanlara şiddetin, istismarın, tecavüzün ve ölümlerin arttığını keskin yaptırımların uygulanmadığını dile getirmiş ve “ Hayvanları Koruma Kanunu yetersizdir  acilen hayvan hakları yasası çıkmalıdır. En önemlisi de ihlalleri yapanlara kabahatler kanununa göre değil, Türk Ceza Kanunu’na göre ceza verilmesini sağlamaktır. TCK’ye göre düzenlenecek yasa ciddi oranda ihlalleri durdurabilecektir.” eklemişti.

Gergerlioğlu, hayvan hakları yasa tasarısı oluşturulurken sahadaki hayvan hakları savunucusu insanların sözlerinin ve gözlemlerinin ciddiye alınıp göz ardı edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

185 Hayvan Kacakcilarin Elinden Kurtarildi

185 Hayvan Kaçakçıların Elinden Kurtarıldı

Bu Da Oldu Hayvanat Bahcesinden Geyik Kacirip Yediler

Bu Da Oldu! Hayvanat Bahçesinden Geyik Kaçırıp, Yediler!