in ,

Veganizm’e Yakın Mercek: Veganlık Nedir? Neden Vegan Olunur?

Veganlık, veganizm, sıkı vejetaryenlik gibi birçok isimle hayatımıza girmiş olan bu felsefeyi sizler için yakın merceğe alarak inceledik.

Veganizm, 1944 yılında The Vegan Society’nin kurucularından olan Donald Watson tarafından ortaya çıktı. Watson veganizmi şu şekilde tanımladı: ‘’ Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın ve yaşamı gözetmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp, bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamak ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür.’’ Veganizm, bu tanımından sonra insanların hayatlarına çok yavaş bir şekilde girdi. Vejetaryenliğin bilindiği ama vegan, veganlık, veganizm gibi kelimelerle ilk kez tanışan çoğu insan, önyargılarını bir kenara bırakamayarak, veganizme oldukça uzak kalmıştır.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 9

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsanlar Neden Vegan Olur?

Vegan insanlarla yapılan görüşmeler ve anketler sonucunda, pek çok insanın vegan olma nedeni etik sebeplere dayanmaktadır. Hayvanları mal değil can olarak gören, beslenme veya yaşamak için hayvanların sömürülmesine neden olmadığını, hayvanlarında aynı insanlar gibi bu dünyaya yaşamak için geldiğini ve hayvan endüstrisinin de gerçekleriyle yüzleşen pek çok insan, hayvansal ürünleri hayatından çıkarmayı denemiş ve sonucunda da başarılı olmuştur. Etik nedenler dışında bitkisel beslenme tarzına geçen insanlar da vardır lakin, bu kişiler hayat tarzlarını değil sadece bitkisel bir diyet tarzını benimsedikleri için vegan olarak nitelendirilmeleri oldukça yanlıştır.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 1

Veganlık Sadece Bir Yemek Meselesi mi?

Veganlık, bazı insanlar için bir diyet, bazı insanlar içinse bir yaşam felsefesidir. Vegan insanların birçoğu bitkisel beslenme ve veganlık anlayışının karıştırıldığının altını çizmektedir. Bitkisel beslenen insanlara, vegan demenin yanlış olduğunu söyleyen pek çok kişi, veganlığın sadece beslenme alışkanlığı olmadığını, aslında veganlığın insanların hayatındaki tüm hayvan sömürüsüne son vermesi ile ilgili olduğunu vurgulamaktadır. Örnek vermek gerekirse, kendini vegan olarak nitelendiren bir kişinin tabağında hayvansal ürün olmaması ama üzerine giydiği ceketin gerçek bir hayvan derisinden yapılmış olması bu davranışın veganlık ile ilgili değil sadece bitkisel beslenme ile ilgili olduğunu göstermektedir.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 2 1

Bir İnsan Neden Vegan Olmaz?

Bir insan neden vegan olmaz sorusuna verilebilecek en net cevap Türkiye şartlarında saklı olan, yaşam kültürüdür. İnsanların doğumundan itibaren uyum sağladığı bir yaşam biçimini bir anda değiştirmek aslında imkansıza yakın olmasına rağmen imkânsız değildir. Hayvansal ürün tüketimi, Türkiye sınırları içerisinde oldukça yaygındır. Sabah kahvaltılarında tüketilen peynir, bal, yumurta ve çocukların olmazsa olmaz diye tükettiği süt gerçeği aslında bu ürünlere olan talebin çok yüksek olduğunu gösterir. Belli bir yaşa kadar bu ürünleri tüketip ve bu durumda hiçbir yanlışlık görmeyen kişilerin duygu ve düşüncelerini değiştirmek oldukça zordur. Bu yüzen böyle bir kültürde yetişmiş çoğu kişi veganlığa hatta vejetaryenliğe bile önyargılı yaklaşmaktadır. Yemek kültürünün yanı sıra inançları gereği et yemenin bir zorunluluk olduğunu düşünen kitlelerde vardır. Türkiye’de yaygın olan İslam inancına göre; her yıl Kurban Bayramı adı altında hayvan kesimleri yapılması bu durumun toplumda normalleştirilmesine neden olmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde, damak zevkinden vazgeçmek istemeyenler, veganlığı saçma bulanlar, inancından sapmak istemeyenler gibi pek çok kişi vegan olmak istememektedir. 

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 3 1

Vegan Olmak veya Vegan Doğmak?

Vegan olmak sonradan mümkünken, vegan doğmak da aslında günümüz şartlarında oldukça mümkündür. Vegan beslenen pek çok ebeveyn, çocuk sahibi oldukları zaman, çocuklarını vegan felsefeye uygun bir şekilde büyütmeyi tercih etmektedir. Bu pek çok kişi tarafından tartışmaya neden olsa da sağlıklı vegan bebekler ve çocuklar bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 4 2

Türkiye’de Vegan Olmak

Veganizm ortalama son 20 yıl içerisinde Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmış ve tercih eden insan sayısı da buna bağlı olarak artış göstermiştir. Türkiye’de vegan olmak bazı kişilerce zor, bazı kişilerce ise kolay olarak nitelendirilmiştir. Türkiye’nin gerek coğrafi konumu gerekse buna bağlı olarak yiyecek çeşitliliğinin fazla olması aslında, vegan yaşam felsefesine sahip insanların beslenmesini bir nebze kolaylaştırmaktadır. Türkiye’de en sık tercih edilen yemeklerden biri olan kuru fasulye pilav ikilisi, veganların da çok sık tercih ettiği bir yiyecek olup, aslında veganların ekstrem şeyler yemediği gerçeğini gün yüzüne çıkarmaktadır. Veganlık ile Türkiye pazarına giren yeni ürünler de olmuştur. Bitkisel sütler, peynirler hatta etler de bu pazarda yerini almıştır. Elbette yeni karşılaşılan bu ürünlerin gerek talep azlığı gerekse ithal olması nedeniyle pahalı olması normal karşılanmaktadır. Fakat ortalama son 5 yılda, vegan ürünlerin artışa geçmesi ve yerli üreticinin de vegan ürünler üretmesi sonucunda bu fiyatlar oldukça düşmüş ve çeşitlilik sonrası insanların bu tarz beslenmesi daha da kolaylaşmıştır.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 5 1

Savun veya Reddet

Vegan insanların pek çoğunu hayvanların yaşadığı acıyı, vegan olmaları için karşı tarafa anlatırken görürüz. Bunu haklı bir isyan olarak görebiliriz çünkü; hayvanların ne hissettiğini ne yaşadığını ya da ne yaşamak istediğini gören ve anlayan kişiler bu duruma bir çare bulmak isterken, bazı insanlar ise bu duruma körlük ve sağırlık belirtileri göstermektedir. Vegan olmayan insanlar ise, böyle durumların yaşanmadığını, hayvanların yenmek için yaratıldığını iddia ederken yiyecek için, giyilmek için, bir ayakkabı için öldürülen ya da bir makyaj malzemesi uğruna vücudu delik deşik edilmiş bir farenin yaşadıklarını anlamak istemez, ya da anlasa bile göz yumarlar. Tüm bu gerçekler ışığında vegan olmuş kişilerse hayvanlara yapılan müdahalelerin gün yüzüne çıkması için gerek sosyal medyada gerekse sokaklarda çeşitli protestolar ve propagandalar yapmaktadır.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 6 1

Geçici Bir Heves mi? Hayatın Gerçeği mi?

Vegan olan çoğu kişiye ilk söylenenlerden biri de bunun geçici bir heves olduğudur. Aksine, vegan olan çoğu kişi, etik sebeplerden dolayı vegan olduğu için hayvanlara yapılanların ve hayvan endüstrisinin farkındadır. Bu yüzden vegan yaşam felsefesine sahip bir kişi bu yaşama asla geçici bir heves uğruna başlamaz. Çünkü; hayvanların yaşadıklarını görür, korkunç sesler duyar, bazen ölüme giden bir hayvana veda etmek zorunda kalır tüm bunların geçici bir heves uğruna yapılabilecek şeyler olması mümkün gözükmemektedir.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 7 1

Protein Gerçeği

Vegan beslenen kişilerin proteinsizlikten öleceği iddiaların en güçlüsüdür. Peki protein sadece hayvansal ürünlerde mi bulunur? Elbette hayır, mercimek, bezelye, yulaf, tofu, tahin, fasulye, chia tohumu, fıstık ezmesi, nohut ve daha pek çok çeşit yiyecek veganlara ve insanlara protein desteği sağlamaktadır.

Veganizme Yakin Mercek Veganlik Nedir Neden Vegan Olunur 8 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rus Canli Yayininda Mikrofon Kopekte

Rus Canlı Yayınında Mikrofon Köpekte

Eskisehirde Yasanan Kedi Vahsetine Bir Tepki de Veteriner Hekimlerden Geldi

Eskişehir’de Yaşanan Kedi Vahşetine Bir Tepki de Veteriner Hekimlerden Geldi