in

Vegan Dostu Kent Didim’de Türkiye’nin İlk Vegan Festivali Düzenlenecek

Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim Vegfest, 29-30 Nisan tarihlerinde Türkiye’nin doğa cennetlerinden biri olan aynı zamanda vegan dostu kent olarak bilinen Didim’de düzenlenecek.

Türkiye’nin ilk vegan festivali VegFest 29-30 Nisan tarihlerinde Didim‘de gerçekleştirilecek.

vegan-dostu-kent-didimde-turkiyenin-ilk-vegan-festivali-duzenlenecek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gaia Dergi’nin haberine göre, Nisan ayında Didim bir ilk yaşayacak. Türkiye’nin ilk vegan festivali Didim’de düzenlenecek. Türkiye Vegan&Vejetaryenler Derneği (TVD) tarafından düzenlenecek festival için Didim’in seçilmesi de sürpriz değil, çünkü Didim vegan dost şehir olmayı seçmiş ve bu yönde belediyesi tarafından kayda değer adımlar atılan bir ilçemiz. Didim Vegfest ile ilgili TVD Yönetim Kurulu Üyesi ve Didim VegFest Organizasyon Direktörü Eşref Balcı’nın açıklaması  şu şekilde:

vegan-dostu-kent-didimde-turkiyenin-ilk-vegan-festivali-duzenlenecek-2

“Didim Belediyesi ile Protokol Yaptık”

Dernek olarak İstanbul’da bir uzun bir süredir vegan festivali düzenlemek istiyorduk. Bunun için yer arayışı içindeydik. Ancak kent içinde açık alanların çok kısıtlı oluşu, yer kiralarının yüksekliği ve güvenlik nedeniyle festival planlarımızı ötelemiştik. Bu arayışlar sürerken bir arkadaşımızın önerisiyle Didim’den bu konuda davet geldi ve daveti sevinçle karşıladık. Dernek olarak Didim belediyesiyle birlikte Vegfest için bir protokol yaptık.

vegan-dostu-kent-didimde-turkiyenin-ilk-vegan-festivali-duzenlenecek-3

Vegan Dostu Didim

Didim’i bildiğiniz gibi “vegan dostu” kent ilan ettik. Bu amaçla ilçe ve yöredeki cafe, restoran ve otel çalışanlarına eğitim veriyoruz. Restoran ve kafelerde vegan menü seçenekleri oluşturulup, otellerde vegan odalar düzenlenecek. Didim’de sirk ve yunus parklarına izin verilmeyecek. Yeni bir hayvan barınağı için de çalışmaktayız. Didim, bahar aylarını yaşadığımız günlerde Apollon tapınağı ve kutsal yol başlangıcının  bir arada olduğu  tarihle iç içe olan bir kent.  Festival meydanı ve sokağımız bu güzel Ege kıyısında yer alacak.

“Bir Vegana Sor”

Festivalimiz veganizmin etik, ekoloji ve sağlık temelleri üzerine kurgulandı. Bu çerçevede bir panelimiz de olacak. Uzmanlar ve akademisyenler konuşmalar yapacaklar. Çeşitli konularda  atölyeler düzenlenecek. Yurtiçi ve yurt dışından gelen şefler vegan yemek sunumları yapacaklar. Yerel otlarla yapılan yemekler tanıtılacak. Çevre, ekoloji grupları stantlarında kendilerini anlatma fırsatı bulabilecekler. “Bir vegan’a sor” standımızda vegan olmayanların sorularını yanıtlayacağız.

“Sürpriz İsimler Olacak”

Çocukları da unutmadık; Çocuklar için yoga, resim atölyelerimiz var. Festival sokağımızda vegan ürünleriyle gıda, kozmetik ve tekstil  firmaları stantlarında ürünlerini tanıtıp, satış yapabilecekler. Katılımcılar pek çok vegan ürünü tatma tanıma  olanağı bulabilecekler. Vegan kamp alanımız var. İsteyenler burada çadırda konaklayabilecekler. Ayrıca buradan isteyen bisikletle festival alanına ulaşabilecek. Yine kamp alanımızda çok büyük bir kahvaltı sofrası hazırlayıp hep birlikte kahvaltı yapılacağız. Vegan rock grupların da katılacağı bir konserimiz olacak. Ve sürpriz isimler burada olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pazar Arabasından Yürüteç Yapılan Kostak Ameliyat Edildi111

Pazar Arabasından Yürüteç Yapılan ‘Kostak’ Ameliyat Edildi

Hamile Atlardan Kan Alınan Ölüm Çiftlikleri

Hamile Atlardan Kan Alınan Ölüm Çiftlikleri