in

Vatandaşlar ‘Suç’ Diyor, FBI Araştırmaları ‘Azılı Suç’ Diyor; Fakat Yasa Hala ‘Kabahat’ Diyor…

5199 sayılı hayvanlar koruma kanunu ceza hukukunda değil, kabahatler kanununda yer alıyor. Kanunun onları koruyamaması ve neredeyse her gün yeni bir hayvan cinayeti haberi ile sarsılmaya devam ederken, Ajanimo sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız anket ve dünyadaki ilgili araştırmalar; bu durumun bırakın “kabahat” olmasını, seri cinayetlere gidebilecek bir “suç” olduğunu gösteriyor.

Ülkemizdi; 5199 sayılı hayvanlar koruma kanunun hayvanları korumadığını daha önce acı örnekleriyle çok kez görmemize rağmen, yaşanmaya devam eden hayvan cinayetleriyle maalesef son günlerde de görmeye devam ediyoruz. Bunun en büyük sebebi de hayvanları koruma kanunun ceza kanununda değil kabahatler kanunda yer alması. Yani sizin kapalı alanda sigara içmeniz, ya da çevreyi kirletmeniz ile bir hayvana işkence etmenizin cezası aşağı yukarı aynı.

HAYVANLARI KORUYAMAYAN BİR HAYVANLARI KORUMA KANUNU(!)

5199 sayılı hayvan hakları yasası kabahatler kanunda bulunduğu için hayvanlara şiddet uygulayan, öldüren kişiler sadece para cezası alıyor. Bu suçu işleyenler çoğu zaman hakim karşısına bile çıkmıyor. Eğer öldürülen hayvan sahipli ise mala zarar vermekten hakim karşısına çıkabiliyor. Ancak bu mahkemelerden hapis cezası kararı çıksa da bu cezalar para cezasına çevriliyor.

Ajanimo.com olarak sosyal medyada bir anket yayınlayarak vatandaşlara sorduk:

Sahipli ya da sahipsiz bir hayvanı; dövmek, tecavüz etmek, bir yere kapatmak, sistematik işkence yapmak, aç bırakmak, susuz bırakmak, öldürmek, dövüştürmek, sürekli üretip satış yapmak

SUÇ mudur, KABAHAT midir?

VATANDAŞLARIN YÜZDE 99’U SUÇ DEDİ

Sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız bu ankete katılan binlerce kişiden yüzde 99’u “Suç” olarak gördüklerini bildirirken, durumun absürtlüğüyle ilgili olarak binlerce tepki içeren yorum geldi.

(Sosyal medya hesaplarımızdan anketi ve yorumları görebilirsiniz)

Sahipli ya da sahipsiz bir hayvanı;dövmek, tecavüz etmek, bir yere kapatmak, sistematik işkence yapmak, aç bırakmak,…

Ajanimo paylaştı: 28 Nisan 2020 Salı

FBI ARAŞTIRMALARLA ORTAYA KOYDU

Amerika Birleşik Devletleri‘nin iç istihbarat ve güvenlik gücü olan FBI, 2016 yılında yaptığı detaylı araştırma ve istatistik çalışmaları sonucunda; katillerin, tecavüzcülerin ve de psikolojik baskılarla manevi işkence yapanların büyük bir çoğunluğunun hayatlarının bir döneminde hayvanlara da işkence yaptıkları ya da öldürdüklerinin saptadığı açıkladı.

Takip eden dönemde ise Amerika’da hayvanlara (ne şekilde olursa olsun) işkence eden insanlar özellikle devlet kuruluşlarında ya da devlet kuruluşlarıyla ortak iş yapan şirketlerde iş ararken “İnsanlık suçu işlemiştir” damgasıyla geri çevrilecekleri, yani işsiz kalacakları açıklanmıştı.

Her türlü canlının yaşam hakkına saygı duyulması ve türcülük yapılmaması gerektiği konusu bir yana; bu araştırmalar gösteriyor ki ilk olarak kendi türünün korumasını düşünen insanlar bile önce diğer canlıları korumak zorunda!

ABD’de alınan bu kararın ardından Baltimor’dan savcı Adam Lippe gazeteciler tarafından kendisine bu karar sorulunca şöyle demiştir:

“BUGÜN HAYVANA, YARIN İNSAN…”

 “Bu konuyu tartışmak bile bence çok gereksiz. Bir insan savunmasız bir canlıya üstünlük egosunu, sadistik ve sapık duygularını tatmin etmek için işkence yapıyorsa hiçbir konuda ‘güvenilir’ olarak kabul edilemez. Bugün hayvana, yarın zayıf konumdaki insana… ‘İş bulabilmek için hayvan sevmek zorunda mıyız?’ diye soracak olursanız yanıtım kesindir ‘Hayır, sevmek zorunda değilsiniz, ama insan sınıfındaysanız o canlara saygı duymak zorundasınız.’ Aksi takdirde layık olduğunuz konuma oturtulur, işsiz kalır, yaşama saygısız, potansiyel katil ve tecavüzcü olarak muamele görürsünüz.”

TVHB’den Önemli Çağrı: Bu şahıslar rehabilite edilip toplum içerisine dönmelidir!

HAKİM, “Nasıl Bir Hayvan Hakları Yasası Olmalı?” Sorusuna Videolar ile Cevap Veriyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balıkçı Ağları Bir Can Daha Aldıöç

Antalya’da Balık Ağlarına Dolanmış Bir Caretta Caretta Cesedi Kıyıya Vurdu

Şehir Merkezinde Bulunan Bukalemun ve Yılan Doğaya Salındı öç

Şehir Merkezinde Bulunan Bukalemun ve Yılan Doğaya Salındı