in

Vatandaş Karantindayken Salda Gölü İş Makineleriyle Tahrip Edildi!

Burdur’daki Salda Gölü’nde yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonların beyaz kuma zarar vermesinin ardından geriye iş makinelerinin kazdığı derin çukur ve lastik izleri kaldı.

Dünya yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ederken, geçtiğimiz günlerde Salda Gölü kıyısında inşaat çalışmaları başlamıştı.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek ziyarete kapatılan Salda Gölü’ne kamyonlar ve iş makinelerinin girdiğini duyurmuştu. Vatandaşların ve siyasetçilerin tepkisinin ardından Salda Gölündeki çalışmalar durduruldu.

159948

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Sorumlalar Hakkında İşlem Başlatıldı”

Burdur Valiliği, Salda Gölü hakkında yazılı açıklamada bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan Salda Gölü’nde çevre düzenlemesi çalışmasını yürüten yüklenici firmanın, yetkili idarelerin izni olmadan Beyaz Adalar Bölgesi’nde iş makinesiyle tesviye ve taşıma yaptığının tespit edildiği ve faaliyetin durdurulduğunu ifade edildiği açıklamada, yetkili idare tarafından yüklenici firma ve müşavir firma ile ilgili gerekli adli işlemlerin gerçekleştirildiği kaydedildi.

“Sorumluluğu Kesinleşen personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü ile ilgili sosyal medyada gündeme gelen görüntülere ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Bakan Kurum açıklamasında, “Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlıklarımızdan bir tanesidir. Salda Gölü ile ilgili olarak sosyal medyada bizlerin de asla kabul etmeyeceği görüntülerle ilgili, gerekli soruşturmayı başlattık. Salda geleceğe en doğal haliyle ulaşacak. Milletimiz müsterih olsun. Usulsüz vusul olmaz. Usul asıl kadar önemlidir. Salda’yı koruyacak olan projenin kendisi kadar uygulama usulü de çevreci olmalıdır. Bu nedenle işçilerimizden peyzaj ekiplerimize kadar herkes çok daha dikkatli olacak. En küçük hoyratlığa dahi müsaade etmeyeceğiz. Yüklenici firmaya, projede yer almayan bir uygulama yaptığı için gerekli cezalar verilmiştir. Ayrıca, müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatılmıştır. Sorumluluğu kesinleşen personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Paylaşılan olumsuz görüntüler, Salda Gölü’nü koruma eksenli projemizi kesinlikle yansıtmamaktadır. Bizim projemiz, bembeyaz kumsallarıyla, turkuaz rengiyle Salda’yı gelecek nesillere en güzel şekilde koruyarak aktarma projesidir” ifadelerini kullandı.

salda1

“Proje alanına 7 gün 24 saat esasına göre çalışan kamera sistemi kuracağız”

Bakan Kurum, açıklamasında şunları da kaydetti:
“İlk etapta Salda’da plansız, çarpık yapılaşmaya, gölün bilinçsizce kullanımına son verdik. Gölün hemen kıyısına otomobil girişini yasakladık, gölü kamp ve karavan görüntülerinden kurtardık, biriken çöp yığınlarını ortadan kaldırdık. Bilim adamlarımızla birlikte çalışarak projemizde gölden 800 metre mesafede sökülür takılır, doğayla uyumlu ahşap malzeme kullanıyoruz. Bu yapıların dışında herhangi bir yapılaşmaya müsaade etmiyoruz. Bir gram çimento, bir gram asfalt dökülmeyecek, tek bir çivi dahi çakılmayacak. Doğa koruma hassasiyetimizi en üst düzeyde tutmak adına Salda Gölü proje alanına 7 gün 24 saat esasına göre çalışan kamera sistemi kuracağız. Böylelikle dileyen vatandaşlarımız, istedikleri her an projemizi internet ortamında izleyebilecekler.”

Vatandaş Karantindayken Salda Gölü İş Makineleriyle Tahrip Edildi2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hastane köpek

Ambulansı Takip Ederek İnsanın Kaldırıldığı Hastanaye Gelen Köpek, Kapıdan Ayrılmıyor

define

Definecilerin Açtığı Çukur Can Alıyordu