in ,

Van’ın Zarif ve Beyaz Misafirleri

Kışı geçirmek üzere Kasım ayı sonlarında Rusya’nın Sibirya bölgesinden göç eden beyaz ötücü kuğular ile yaz aylarında Van’a gelen flamingolar, Van Gölü sahilinde bulunan Gevaş’ın Göründü Sazlığı’nda konaklıyor.

Yüzlerce kuş türünün bulunduğu Van Gölü Havzası, her yıl kış aylarında konaklamak için bölgedeki sulak alanlara gelen beyaz kuğuları da konuk ediyor. Rusya’nın Sibirya bölgesinden göç eden beyaz ötücü kuğular ile yaz aylarında Van’a gelen flamingolar, Van Gölü sahilinde bulunan Gevaş’ın Göründü sazlığında seyrine doyumsuz bir manzara ortaya çıkarıyor. Göründü deltasındaki Van Gölü kıyısında görsel şölen sunan kuğular ve flamingoların, bölgede etkili olan sıcak hava nedeniyle kışı Van’da geçirmeleri bekleniyor.

vanin zarif ve beyaz misafirleri 5134 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç.Dr. Lokman Aslan, ‘Ötücü kuğu’ olarak adlandırılan beyaz kuğuların, her yıl kışı geçirmek için Van’ı tercih ettiklerini söyledi. Donmayan sulak alanlarda konakladıktan sonra havaların ısınmasıyla birlikte kuğuların yeniden soğuk bölgelere göç ettiklerini anlatan Doç.Dr. Aslan, şöyle dedi:

vanin zarif ve beyaz misafirleri 5134 dhaphoto2

Yaban hayvanların konakladığı yerler hakkında bilgi edinip araştırma yapıyoruz. Eğer bir tehlike varsa gerekli yerlere bildirerek, gerekli önlemleri alıyoruz. Türkiye’deki sulak alanların beşte biri Van Gölü havzasında bulunuyor. Bu sulak olanların da bozulmamasına bağlı olarak her zaman yabani kuşlar tarafından tercih ediliyor. Bu yüzden de tabiatın rahmeti olan bu alanları korumak için büyük çaba göstermeliyiz.”

Van'ın Zarif ve Beyaz Misafirleri

Flamingoların Van Gölü havzasını yazlık olarak kullandığını da belirten Doç. Dr. Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Flamingolar ürediklerinde yavruları ile beraber yaz aylarını Van Gölü havzasındaki sulak alanda geçiriyor. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte de ayrılıyorlar. Ancak, bu yıl havalar yeteri kadar soğumayınca gitmedi. Kuğular da Sibirya’daki soğukta beslenemeyip gelince ‘Pişti oldular.’ Flamingolar her sena Aralık ayında bu sulak alanları terk ederken, bu sene terk etmediler. Bu durum çok çetin bir kış sezonu yaşamayacağımızı gösteriyor. Buradaki tehlike ise avcılık. Bölgenin avcılığa yasaklanması gerekiyor. Ördek avı serbest. Ancak kuğu avlandığı zaman çok büyük cezası var. Van’ın misafirperverliğini kuşlar için de göstermesi gerekiyor. Bunlar bizim doğal miraslarımız. Atadan, babadan nasıl bağ-bahçe kaldığı zaman koruyorsak, bu tabiatın bize bahşetmiş olduğu, Van’daki bu sulak alanları da korumalıyız. Kuğular asaletin, zarafetin simgesi. Ayrıca geldiklerinde beraberlerinde bir çok kuş türünü getirerek eko turizmi canlandırıyorlar. Van Gölü yazın flamingosuyla, kışın ötücü kuğusuyla ve 150’den fazla kuş türüyle bir cennet. Daha çok gelmeleri için tehlikeleri de bertaraf etmekteyiz.”

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepe

Maltepe’de Onlarca Deniz Canlısı Kıyıya Vurdu

Çuvalın İçinde Ormana Atılan Köpek Oyuncu Ali Başar ve Köpeği Zero Tarafından Kurtarıldıöç

Çuvalın İçinde Ormana Atılan Köpek, Oyuncu Ali Başar ve Köpeği Zero Tarafından Kurtarıldı