in

Van Kedileri’nin Neslinin Devam Etmesi için Çip Takılacak

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Van kedilerine “çip” takılacağını duyurdu.

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezince geçen yıl kedilerin saflıklarının bozulmaması ve nesillerinin devam ettirilebilmesi amacıyla “Van Kedisi Takip Sistemi” çalışması başlatıldı.

Çalışma kapsamında derilerinin altına enjektörle yerleştirilen çipler sayesinde Van kedilerinin doğurduğu yavru sayısı, anne, babası ve kardeşleriyle ilgili bilgilere özel bir okuma sistemiyle ulaşılabiliyor.

van-kedisi-cip1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“1992’de Kuruldu”

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, yaptığı açıklamada, merkezin Van kedilerinin saflıklarının bozulmadan nesillerinin devamını sağlamak amacıyla 1992’de kurulduğunu anımsattı.

van-kedisi-cip22

Bu kapsamda Van kedilerinin soy kütüklerinin takibi amacıyla bir çalışma yürüttüklerini anlatan Kaya, şöyle devam etti:

“Merkezimizin kuruluş amacı Van kedisinin saflığını korumak. Bu nedenle biz hayvanın yaşam süresi boyunca bütün davranışlarıyla, doğurduğu yavru sayısı ve yavruların kaliteleriyle ilgili özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteriz. Bunu bize sağlayan sistem de çipli sistemdir. Bu sayede kim kimin annesi, babası, kardeşi gibi bilgilere de ulaşabiliyoruz. Bu, Van kedisini takip etme açısından araştırma merkezi olarak üzerinde ciddiyetle durduğumuz bir konudur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en az uyuyan fil

En Az Uyuyan Hayvan: Fil

trabzonspor fuybolcu kuş evi

Trabzonspor’un Eski Futbolcusundan “Kuş Evleri”