in

Van Gölü Havzası’nda Flamingolardan Görsel Şölen

Türkülere konu olan ve Van Gölü havzasının turuncu beyaz misafirleri flamingoların (Allı turnalar), görsel şölenleri devam ediyor.

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Van Gölü Havzası‘nda yaz mevsimi boyunca konaklayan flamingoların doğal yaşamı, doğaseverlerin yanı sıra fotoğraf tutkunları tarafından da ilgiyle izleniyor. Göçmen kuşların Kuzey Afrika‘dan İran‘a uzanan yolculuğunda en önemli konaklama merkezlerinden Van Gölü havzası, bu yıl da binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor. Havaların ısınmasıyla konaklamak için kentteki sulak alanlara akın eden binlerce flamingo, dikkat çekici iri gövdeleri, zarif boyunları ve uzun bacaklarıyla hayvansever ziyaretçilerini bekliyor. Kasım ayı sonuna kadar Van Gölü sahillerinde konaklayan flamingolar, kışın etkisini göstermesiyle sıcak bölgelere göç ediyor.

Van Golu Havzasinda Flamingolardan Gorsel Solen2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, “Van Gölü havasında flamingolar bazında Van Gölü’ndeki sulak alanların da çekilmesiyle flamingolar bu sene sadece Erçek Gölüne değil de dağınık olarak Gevaş Gründü’de, Erciş Çelebibağ’da, Muradiye Karahan’da gruplar halinde göründüler. Erçek’te daha önceki yıllarda toplu olarak görünen flamingolar bu yıl biraz daha sayıları azalmış görünüyor. Kuraklığın artmasına bağlı olarak Erçek Gölü’ndeki kuraklık diğer bölgelere göre daha az. Akgöl geçen yıllara göre 1 ay önce kuruduğu için flamingolar buraya geldi” dedi.

Van Golu Havzasinda Flamingolardan Gorsel Solen1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marmariste Yanan Bolgeleri Goren Spiker Gozyaslarini Tutamadi

Marmaris’te Yanan Bölgeleri Gören Spiker, Gözyaşlarını Tutamadı!

Narkotik Kopegi Tony Gosteri Yapti 3

Narkotik Polisi Köpek Tony’den Arama Kurtarma Simülasyonu