in

Valiliklere Yazı Gönderildi: Sokağa Çıkma Yasağı Günlerinde Hayvan Hakkı Savunucuları Sokak Hayvanlarını Her Yerde Besleyebilecek

Hayvan hakkı savuncuları dün yayınlanan sokağa çıkma genelgesinde yer alan bir ifadenin değiştirilmesi için bakanlığa tekrar başvurdu.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 17 Nisan 2020 tarihi saat 00.00 ile 19 Nisan 2020 tarihi saat 00.00 arasında büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak il sınırlarında uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile ilgili bir genelge gönderdi. Yeni hazırlanan genelgede sokak hayvanlarını besleyen ve evcil hayvanlarını gezdirenler yasaktan muaf tutuldu.

Ancak hayvan hakkı savunucularının yasaktan muaf tutulduğu, genelgede şu şekide ifade ediliyor “sokak hayvanlarını besleyecek kişiler ile evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkacaklar (ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla)” Parantez içerisindeki ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla ifadesi hayvan hakkı savunularını tekrar harekete geçirdi. Bu ifadenin yanlış anlaşılmalara yol açacağını belirten hayvan hakkı savuncuuları İç İşleri Bakanlığına başvurdu. Bakanlık ikamet önü ifadesinin sadece evcil hayvanlarını gezdirenleri kapsadığını, sokak hayvanlarının her yerde beslenebileceğini ifade etti. Konuyla ilgili yanlış anlaşılmalarının önüne geçilmesi amacıyla bakanlık tarafından valiliklere yazı gönderilecek.

Yeni Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesinde Hayvan Hakkı Savunucularını Sevindirecek Değişiklik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hafta sonu Sokağa Çıkma Yasağında Veteriner Klinikleri Ve Hayvan Hastaneleri Açık Mı 2

Sokağa Çıkma Yasağında Veteriner Klinikleri Ve Hayvan Hastaneleri Açık Mı?

Karantina Altına Alınan Köydeki Vatandaş Sokak Hayvanları için Yardım İstediçöç

Karantina Altına Alınan Köydeki Vatandaş Sokak Hayvanları için Yardım İstedi