in ,

Uzun Yıllar Sonra Anadolu Parsı İlk Kez Görüntülendi

Uzun yıllardır görüntülenemeyen ve nesli tükendiği düşünülen Anadolu Parsı Şırnak’ın Cudi Dağı eteklerinde ortaya çıktı.

Şırnak‘ın Cudi Dağı eteklerinde uzun yıllardan sonra ilk kez görüntülenen Anadolu Parsı büyük bir heyecan yarattı. Neslinin tükendiği düşünülen Anadolu Parsı canlı şekilde görüntülenmiş oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü 3’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Şırnak Şube Müdürlüğü yürütücülüğü ve Ekoiz Çevre Danışmanlık firmasının araştırmaları kapsamında görüntülenen Anadolu Parsı hakkında ilk bilimsel makalede yazıldı. Profesör Ahmet Aktaş’ın sosyal medya hesabı üzerinden duyurduğu makale, Anadolu Parsının Türkiye’de yaşadığına dair bilimsel bir belge niteliğinde.

Uzun Yillar Sonra Anadolu Parsi Goruntulendi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İlk Fotoğrafik Kanıt

Makalede yer verilen bilgiler ise şu şekilde: ”Leopar, Panthera Pardus’un, 20. yüzyılın sonlarına doğru Türkiye’de neslinin tükendiği veya yok olma eşiğinde olduğu düşünülüyordu. Ancak son yirmi yılda yerel halk tarafından öldürülen leoparlar Türkiye-Irak sınır bölgesinden bildirildiği için, türün hayatta kalıp kalmadığını anlamak için bu bölgelerde saha araştırmaları yaptık. 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’nin güneydoğusundaki Mardin, Siirt ve Şırnak illerinde 150’den fazla noktada kameralar kurduk ve muhtemelen aynı bireye ait üç leopar fotoğrafı toplamayı başardık. Temmuz ve Aralık 2018’de ve Kasım 2019’da çekilen fotoğraflar, Cudi Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki iki farklı yerden alınmıştır. Önceki kayıtlarla birlikte, bu gözlemler, Türkiye-Irak sınır bölgesinde küçük bir leopar popülasyonunun hayatta kaldığını göstermektedir. Cudi Dağı, Türkiye, Irak ve İran arasında hareket eden leoparlar için bir koridor görevi görebilir. Kayıtlarımız, Türkiye’de vahşi doğada yaşayan leoparların ilk fotoğrafik kanıtlarını içermektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvana Iskencenin Adresi Bu Sefer KaramanKopegi Arabaya Baglayip Surukledi

Hayvana İşkencenin Adresi Bu Sefer Karaman: Köpeği Arabaya Bağlayıp Sürükledi

Yavru Kedi Sans Eseri Arka Bahcede Yeni Arkadasini ve Yeni Hayatini Buldu.. 1

Yavru Kedi Şans Eseri Arka Bahçede Yeni Arkadaşını ve Yeni Hayatını Buldu