in

Üzümün Kediler Üzerindeki Ölümcül Etkileri

Üzüm insanlar için son derece sağlıklı bir besinken söz konusu kediler olduğunda durum değişiyor zira kedilerde üzüm zehirlenmesi kedi dostlarımızın hayatını kaybetmesi ile bile sonuçlanabiliyor.

Üzüm denilince çoğumuzun aklına son derece faydalı bir besin gelir ki bu bizler yani insanlar için doğrudur, ancak kedi bakımında yapılan en büyük hatalardan biri kedilerin insanlardan farklı canlılar olduklarını, dolayısıyla besin gereksinimlerinin de bizlerden farklı olduğunu unutmaktır. İnsanlar için çok faydalı olan birçok besin maddesi kedi dostlarımız için zararlıdır, hatta üzüm gibi bazı gıdalar kediler için ölümcül olabilme riski taşır. Eğer kedi dostunuz kuru ya da yaş üzüm yerse ciddi sorunların ortaya çıkma olasılığı vardır ve bazen bu ciddi sonuç kedi dostunuzun ellerinizin arasından kayıp gitmesine dek varabilir.

Üzüm kediler için son derece toksiktir

İnsanlar için doğal bir şifa kaynağı olan üzüm kedi dostlarımız içinse son derece toksik yani zehirleyicidir. Kediler kimi zaman tadı hoşlarına gittiği için kimi zamansa oynarken üzüm yiyebiliyorlar bu nedenle en doğrusu kuru ya da yaş fark etmeden tüm üzümleri kedi dostlarımızın ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek.

jiu rf photo of cat looking at grapes

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde üzün zehirlenmesi belirtileri

Eğer kedi dostunuz üzüm yediyse ya da yediğinden şüpheleniyorsanız yapmanız gereken onu yakından gözlemlemek, zira kedilerde üzüm zehirlenmesi belirtileri kedi üzüm yedikten 12-24 saat sonrasında ortaya çıkıyor. Kedilerde üzüm zehirlenmesi belirtileri şunlar;

  • İştahsızlık
  • İshal
  • Letarji yani yaşamsal işlevlerin yavaşladığı patalojik uyku durumu
  • İdrara az çıkma
  • Karın ağrısı
  • Zayıflık
  • Ölüm

Elbette ölüm durumunda geç kalındığı açıktır, ancak eğer üzüm yiyen ya da yediğinden şüphelendiğiniz kedi dostunuzda 12-24 saat içinde ölüm dışında saydığımız belirtilerden herhangi birinin varlığını fark ederseniz yapmanız gereken kedinizi en kısa sürede veterinere yetiştirmektir.

Can Cats Eat Grapes

Üzüm nedeni ile gelişen ani böbrek yetmezliği kedilerin yaşamına mal olabiliyor

Üzümün kediler için asıl tehlikesi ani böbrek yetmezliğine yol açabilmesi. Özellikle zaten böbrek yetmezliği ya da böbrek hastalığı sorunu olan kedilerin üzüm yemesi neticesinde ölüm ortaya çıkma riski çok daha yüksek. Bu sebeple kediniz üzüm yediyse zehirlenme belirtilerini beklemeden veteriner hekime başvurmanız en doğrusu, zira kedinizde henüz teşhis edilmemiş bir böbrek sorunu bulunması durumunda zehirlenme belirtilerini beklemeniz hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeşilliğin Ortasına Yapılmış Lüks Siteye Domuz İstilası Haberi ve Düşündürdükleriöç

Yeşilliğin Ortasına Yapılmış Lüks Siteye Domuz İstilası Haberi ve Düşündürdükleri

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Carettanın Nefsi Müdafası1

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta’nın Nefsi Müdafası