in

Uzmanlar Kırmızı Alarm Verdi: Yüz binlerce Ölü Göçmen Kuş Bulundu!

ABD’nin güney batısında yer alan New Mexico’da yüz binlerce ölü göçmen kuş bulundu. Kuşların ölüm sebebi araştıran uzmanlar kuşların, Kaliforniya’daki orman yangınlarından dolayı hazır olmadığı halde göç etmek zorunda kalmasından şüpheleniyor.

New Mexico Eyalet Üniversitesi’ndeki biyologlar, eyalet genelindeki yüz binlerce göçmen kuşun ölüm sebebini araştırıyor.

Üniversitenin balık, yaban hayatı koruma ekolojisi bölümünde profesör olan Martha Desmond, 20 Ağustos’ta çok sayıda ölü kuşun bulunduğu aktardı.

İlk olarak münferit sanılan olay, eyaletteki bölgelerde yüzlerce ölü kuşun bulunmasıyla ciddi bir sorun olduğu anlaşıldı ve araştırılmaya başlandı.

abdde yuzbinlerce olu gocmen kus bulundu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

CNN’e konuşan Desmond; “Bu çok kötü. Altı rakamlı bir sayıdan bahsediyoruz… Sadece gördüğümüz şeyin kapsamına bakarak, bunun çok büyük bir olay olduğunu biliyoruz, yüzbinlerce ve belki de milyonlarca ölü kuş… “ dedi.

ÖLMEDEN ÖNCE TUHAF DAVRANIŞLAR GÖRÜLMÜŞ!

Bölge sakinleri ve biyologlar, kuşların ölmeden önce tuhaf davranışlarını gördüklerini bildirdi. Örneğin, normalde çalılarda ve ağaçlarda görülen kuşlar, yiyecek arayan ve böcekleri kovalayan yerde görülmüştür.

Pek çoğunun uyuşuk ve tepkisiz olduğunu, bu yüzden arabaların çarptığını söyleyen, Desmond “Daha önce hiç olmadığı kadar büyük” dedi.

OLASI NEDENLER

Biyologların kuşların ölümüne sebep olabileceğine inandıkları faktörlerden biri, Kaliforniya ve diğer Batı eyaletlerinde çıkan yangınlarla kuşların hazır olmadan erken göçe zorlamış olabilecekleri.

“Hava nedeniyle hazır olmadan göç eden kuşlar hayatta kalmak için yeterli yağa sahip olmayabilir” diyen Desmond “Bazı kuşlar göçe başlamak için rezervlere bile sahip olmayabilirdi, bu yüzden yerinde öldüler.” diye ekledi.

Bazı kuşlar göç yollarını değiştirmek zorunda kalırken, diğerleri dumanı soluyabilir ve akciğer hasarı yaşayabilirdi.

New Mexico’daki yangınlar ve kuru hava, göçmen kuş ölümlerinin sayısını artırmış olsa da, bu durum içerisinde hala birçok soru barındırıyor.

Kuşlar, otopsi yapılması ve ölüm nedenlerinin belirlenmesi için Oregon’daki ABD Balık ve Yaban Hayatı Hizmetleri Adli Tıp Laboratuvarı’na gönderilecek. Sonuçların alınmasının ise haftalar sürebileceği söyleniyor.

Desmond son olarak “Bu yıkıcı. İklim suçu bunda rol oynuyor. 1970’den beri ABD’de 3 milyar kuşu kaybettik ve böceklerde de muazzam bir düşüş gördük, bu nedenle böyle bir olay bu popülasyonlar için korkunç ve bunu görmek yıkıcı.” Dedi.

Kaynak: CNN 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Direginde Mahsur Kalan Kedi Kurtarildi OC

Telefon Direğinde Mahsur Kalan Kedi Kurtarıldı

Iskence Edilerek Oldurulen Esegin Sahibi Konustu

İşkence Edilerek Öldürülen Eşeğin Sahibi Konuştu