in ,

Uzmanlar Açıkladı: Keçiler Orman Yangınını Nasıl Önlüyor?

Keçi ormanlık arazide gezerken yerde bulunan bitkilerden otlayarak yer ile ağacın dallarının birleştiği bölgeleri temizleyip, yer. Böylelikle yangınlarının üst kısımlara sıçramasına engel olur. Arazi içerisindeki gezintisi sırasında bıraktığı dışkı ile doğal gübreleme yapar ve ayak yapılarından dolayı orman ağaçların tohumlarının toprağa gömülmesine katkı sağlar. Ağaçlar arasındaki çalıları tüketerek doğal temizlik yapar ve terörle mücadeleye ekstra katkı sağlar.

Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Sarvan ve Kırşehir Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Filik orman yangınlarının önlenmesine keçilerin rolünün çok büyük olduğunu ifade ettiler.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşan videoalrında orman yangınlarıya ilgili yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken Pervin Çoban Sarvan, keçilerin otlamadığı alanların yangına hazır hale geldiğini belirterek, “Son yıllarda iklim değişikliğinden dolaı yangın hazır vaziyete geldi ormanlar. Keçilerin otlamadığı alanda yangın o kadar hazır ki!” dedi.

pervin coban savran

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Sarvan

“Keçiler, Çalı Çırpının Kontrollü Büyümesini Sağlar”

Doç. Dr. Gökhan Filik ise, son günlerde yaşanan orman yangınlarının önlenmesinde keçinin sağlayabileceği faydalar hakkında yaptığı açıklamada, kadim medeniyetlerin yegane hayvanı keçinin MÖ 8000’li yıllarda Mezopotamya’da evcilleştirilmiş Orta Asya’da Altay Türklerinde, Sümerlerde, Asurlularda, Hititlerde ve Friglerde hayat ağacı ile tasvir edilen bir hayvan olduğunu söyledi. Medeniyetlerde hayatın en önemli figürlerinden ‘Hayat Ağacı’ ile keçinin anıldığını aktaran Doç. Dr. Gökhan Filik, “Keçi, esas yaşam yeri dağlık, kayalık yamaçlar ile ormanlık arazilerdir. Dağ keçileri halen dağlarımızda yaşamlarını devam ettirirken, evcilleştirilen ırkların yaşamsal aktivitelerini yerine getirebilmeleri açısında dağlık alanlardaki göç yolu çok önemlidir. Dağlık alanlardaki yerleşim yerlerinde (ORKÖY) yetiştirilen keçiler farklı bitki türleriyle beslenerek kaliteli ürünler üretirken, üretkenlikleri de artmaktadır. Keçiler, ormanlık alan içerisinde gelişen çalı çırpının (makilik) kontrollü büyümesinde de önemli rol oynamaktadır” dedi.

Uzmanlardan Aciklama Orman yanginlarinin onlenmesinde kecilerin rolu buyuk
Kırşehir Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Filik

“Keçiler Ormandan Uzaklaştırıldı, Yangınlar Arttı”

Son yıllarda özellikle entansif hayvancılık modellerine geçilmesi ve çoban temini konusunda yaşanan sorunların yanında, orman içerisinde yanlış otlatmadan kaynaklı olşlan zararlar neticesinde keçilerin özellikle ormanlık arazilerden uzaklaştırıldığını söyleyen Filik, “Keçinin özellikle ormanlık alanlarda verdiği zararlar sürekli vurgulanırken faydaları hep göz ardı edilmiştir. Keçi kilometrelerce gezebilen ve en sarp noktalara dahi tırmanabilen bir hayvan türüdür. Ormanlık arazi içerisindeki ulaşabildiği çalı çırpıdan faydalanabilen hatta ağaçların alt dallarını dahi tüketebilen bir hayvandır. Ormanlık arazi de yanlış otlatmadan kaynaklı genç ağaçların alt sürgünlerine de vermiş olduğu bu zarar sebebiyle doğanın bir parçası olan ve doğal ekosisteme fayda sağlayan keçiler ormanlardan uzaklaştırılmıştır. Ancak, bu hayvanlar koruluk dönemi sonrasında belli yüksekliğe ulaşmış ağaçların arasına yaylım için salınabilse, keçilerin ormanlık araziye verdiği zarar yangınların verdiği zarardan daha az olacak ve hatta faydaları söz konusu olacaktır. Keçi ormanlık arazide gezerken yerde bulunan bitkilerden otlayarak yer ile ağacın dallarının birleştiği bölgeleri temizleyip, yer yangınlarının üst kısımlara sıçramasına engel olur, arazi içerisindeki gezintisi sırasında bıraktığı dışkı ile doğal gübreleme yapar ve ayak yapılarından dolayı orman ağaçların tohumlarının toprağa gömülmesine katkı sağlamasının yanında ağaçlar arasındaki çalıları tüketmek suretiyle doğal temizlik yaparak güvenlik güçlerinin işlerini kolaylaştırarak terörle mücadeleye de ekstra katkısı sağlayan bir hayvandır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yasam Hakkina Saygili Marketcinin Yolda Buldugu Karga Mahalleye Nese Getirdi 6

Yaşam Hakkına Saygısı Olan Marketçinin Yolda Bulduğu Karga, Mahalleye Neşe Getirdi

Dikisleri Uzerinde Sokaga Birakilan Kopege Hayvanseverler Sahip Cikti

Eskişehir Tepebaşı Bakımevi Hakkında Ağır Suçlama: Ameliyatlı Köpeği İyileşmeden, Operasyon Dikişi Üstünde Sokağa Bıraktı