in

Üzerine Sıcak Zift Dökülen Köpek 39 Günün Ardından Hayata Tutmayı Başardı

Antalya’da asfalt çalışmaları sırasında üzerine zift dökülen köpek, 39 günlük özel tedavinin ardından sağlığına kavuştu.

Köpeğe barınaktaki herkesin farklı isim koyduğunu anlatan Veteriner Hekim Ozan Ünal, “Ben ‘Şanslı’ dedim, zifte bulanmış olduğu için ‘Siyah’ diyen oldu, ‘Zift’ dediler. Bana göre yine Şanslı. Çok zor zamanlar atlattı. Böyle gelip de kurtaramadıklarımız oluyor. Akciğerlerine de ziftin gittiği durumlar oluyor. Bu kadar şanssız olmadığı için ‘Şanslı’ demeyi tercih ediyorum” dedi.

BESLENMESİ DE ÖZEL OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Edinilen bilgiye göre, 10 Temmuz’da Konyaaltı ilçesine bağlı Çakırlar mevkiinde asfalta zift döküldüğü sırada 1 buçuk yaşındaki köpek zift makinasının önünden geçti. Üzerine zift dökülen köpek büyük bir acıyla kıvranırken, bu kez da asfaltta bulunan çakıllar üzerine yapıştı. Köpeğin can çekiştiğini görenler hemen Antalya Büyükşehir Belediyesi, Sahipsiz Hayvan Barınağı ve Geçici Bakımevine ihbarda bulundu. Kısa sürede köpeği bulunduğu yerden alan görevliler, barınağa götürerek tedavi altına aldı. Serum takılan ve tüyleri uzun uğraşlar sonucu tıraş edilen sevimli köpek, günlerce tedavi edildi. 39 günlük tedavisinin ardından kliniğe alınan köpeğin beslenmesi de özel olarak yapıldı.

ÜZERİ SICAK ZİFTE BULANIP ÇAKIL TAŞLARI KATMANI OLUŞAN KÖPEK HAYATA TUTUNMAYI BAŞARDI ZİFT MAKİNASININ ÖNÜNE GEÇTİ, ACIYLA KIVRANIRKEN ÇAKIL TAŞLARI VÜCUDUNU KAPLADI SADECE BİR BACAĞI 1 SAATTE TEMİZLENEBİLDİ, 39 GÜN TEDAVİ GÖRDÜ ADI 'ŞANSLI' OLDU ANTALYA'DA ÜZERİNE ZİFT YAPIŞAN KÖPEK, BAKIMEVİNDEKİ ÖZEL TEDAVİNİN ARDINDAN SAĞLIĞINA KAVUŞTU VETERİNER HEKİM OZAN ÜNAL: "GELDİĞİNDE TÜM VÜCUDUNDAKİ ZİFT VE ÇAKIL KATMANLARI SEBEBİYLE HAREKET BİLE EDEMİYORDU"

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“SADECE BİR KOLUNU 1 SAATTE TEMİZLEDİK”

Köpeğin durumu hakkında açıklamada bulunan Bakımevi Sorumlusu Veteriner Hekim Ozan Ünal, “Bizim bir ihbar hattımız var. Bu hatta ‘zifte bulanmış köpek’ ihbarı geldi. Biz de gelene kadar ne olduğunu bilmiyorduk. Sadece üstü ziftli zannediyorduk. Köpeğimiz geldiğinde sadece zifte bulanmamıştı. Üzerinde de çakıl taşlarından oluşan katman vardı. Çok sert bir katman vardı, sadece zift değildi. Vücudunun her yanı tamamıyla kaskatı halde geldi. Daha önce böyle bir hayvan geldiğinde gazi yağıyla yıkayarak tüylerini arıtabilmiştik. Bu köpeğimizi tıraşlamak zorunda kaldık. Hatta bir kolunu temizlemeye çalışırken ‘serum verelim’ dedik. Çok acısı olduğunu düşünüyorduk. Bir kolunu temizlemek 1 saat aldı. Yaklaşık bütün vücudunu temizlememiz 3 saati geçti” dedi.

ÜZERİ SICAK ZİFTE BULANIP ÇAKIL TAŞLARI KATMANI OLUŞAN KÖPEK HAYATA TUTUNMAYI BAŞARDI ZİFT MAKİNASININ ÖNÜNE GEÇTİ, ACIYLA KIVRANIRKEN ÇAKIL TAŞLARI VÜCUDUNU KAPLADI SADECE BİR BACAĞI 1 SAATTE TEMİZLENEBİLDİ, 39 GÜN TEDAVİ GÖRDÜ ADI 'ŞANSLI' OLDU ANTALYA'DA ÜZERİNE ZİFT YAPIŞAN KÖPEK, BAKIMEVİNDEKİ ÖZEL TEDAVİNİN ARDINDAN SAĞLIĞINA KAVUŞTU VETERİNER HEKİM OZAN ÜNAL: "GELDİĞİNDE TÜM VÜCUDUNDAKİ ZİFT VE ÇAKIL KATMANLARI SEBEBİYLE HAREKET BİLE EDEMİYORDU"

TEDAVİSİ TOPLAMDA 39 GÜN SÜRDÜ

Köpeğin vücudunu önce gaz yağıyla yumuşatıp daha sonra temizlediklerini anlatan Ünal, oldukça meşakkatli bir işlem sonucu tamamıyla vücudunu ziftten arındırdıklarını kaydetti. Ünal, “Temizleme, serum, sıvı tedavisi ve ilaç takviyesinin ardından köpeği klinikte yatar vaziyette bıraktık. Ayağa kalkması mümkün değildi. İlk müdahaleyi yapıp sıvı ve ilaç tedavini gerçekleştirdikten sonra köpeğimizi kliniğe aldık. Tedavi 10 Temmuz’da başladı, köpeğin tam olarak sağlıklı hale gelmesi 8 Ağustos’u buldu. 8 Ağustos’tan sonra onu beslemeye aldık. Aşırı derecede zayıftı” şeklinde konuştu.

“KORKA KORKA YİYORDU”

Köpeğin psikolojik durumundan bahseden Ünal, “Çok basit bir örnektir. Elinizi bir ocakta yakarsanız o ocağa tekrar yaklaşmanız ne kadar alır? Bir de bu hayvanın komple sıcak zifte bulandığını düşünün. Takdir ederseniz biz de bu köpeğimize hizmet veriyoruz. Ona iğne yapıyoruz, damar yolu açıyoruz biz de o hayvan için tamamen yabancı bir insanız. O tepkisi hemen geçmez. Şu an yine iyi durumda. Yanına yaklaşıyoruz, kendisini sevdiriyor, yemeğini önüne rahatça koyabiliyoruz, kafesteki diğer hayvanlarla da rahatça iletişime geçebiliyor. İlk başta bunların hiçbirini yapamıyordu. İyileştikten 40 gün sonra kafese alabildik. Kafesin bir köşesinde siniyordu. Diğer hayvanlar kendi aralarında birbirilerini kokluyorlar, bu hiç yaklaşmıyordu. Yem, su veriyorduk hepsi gittikten sonra korka korka yiyordu” diye konuştu.

Köpeğe barınaktaki herkesin farklı isim koyduğunu anlatan Veteriner Hekim Ünal, “Ben ‘Şanslı’ dedim, zifte bulanmış olduğu için ‘Siyah’ diyen oldu, ‘Zift’ dediler. Bana göre yine Şanslı. Çok zor şeyler atlattı. Böyle bu şekilde kurtaramadıklarımız oluyor. Akciğerlerine de ziftin gittiği durumlar oluyor. Maalesef bu kadar şanssız olmadığı için ‘Şanslı’ demeyi tercih ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sezen Aksu Parsin Mezarinin Yanina Kedi Evi Yaptirdi

Sezen Aksu, Pars’ın Mezarının Yanına Kedi Evi Yaptırdı

Kaplumbağalar Geçsin Diye Trafiği Durduran Jandarmalar

Kaplumbağalar Geçsin Diye Trafiği Durduran Jandarmalar