in

Üsküdar’a Gider iken Aldı da Bir Papağan Yağmuru!

Üsküdar Salacak sahilindeki tesbih ağaçlarına konan papağanlar, görenleri hayrete düşürdü!: “Nereden kaçmış bunlar? Burası Rio mu? Halüsinasyon mu görüyoruz?” diyenler de vardı, papağanlara çoktan alışmış olanlar da…. İstanbul‘un yeşiline yeşillik katan bu şirin papağanlar, objektiflere poz vermeyi ihmal etmedi!

uskudar-papagan-ajanimo-8

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dün akşam saatlerinde sahillerindeki tesbih ağaçlarına konmuş 50 kadar papağanla karşılaşan vatandaşlar çok şaşırdı.

uskudar-papagan-ajanimo-10

Tesbih ağaçları üzerindeki yemişleri çıtır çıtır yiyen yeşil papağanları görenler, Kızkulesi manzarasını bırakıp bu ‘tropikal cümbüşü’ seyretmeyi tercih etti.

uskudar-papagan-ajanimo-1

Salacak-Karacaahmet civarını mesken tutan yeşil papağanlar, son yıllarda Yıldız Parkı, Eyüp, Moda ve Florya gibi semtlerde de sıkça görülür oldu.

uskudar-papagan-ajanimo-4

İstanbul’da sayıları hızla artan yeşil papağanlar (Nepal papağanları) diğer tropikal türlere göre soğuğa daha dayanıklı.

uskudar-papagan-ajanimo-5

Havaların ısınmasıyla birlikte hareketlenen bu sempatik hayvanlar, her an karşınıza çıkıp size ‘tropikal’ bir sürpriz yaşatabilir.

uskudar-papagan-ajanimo-8

Ancak, herkesin korkulu rüyası “küresel ısınma” ile birlikte soğuğa dayanıklı yeşil papağanların yaşam alanının kuzeye doğru genişlediği de bilimsel bir gerçek… Üsküdar Salacak sahilinde bu durumu anlattığımız bir vatandaş, “Eğer öyleyse, kırmızı gagalı bu sevimli hayvanların İstanbul’a gelişi belki de kıyamet alametidir!” diye espri yapıyor.

uskudar-papagan-ajanimo-9

Cemal Süreya da bir şiirinde, “Biliyorum, papağan renklidir mahşer!” der. “İstanbul’un dili olsa, papağan gibi konuşsa” der bir başka şair de.

uskudar-papagan-ajanimo-6

Çok uzak olmayan bir gelecekte papağanlar da martılar kadar İstanbul’la özdeşleşir. Kim bilebilir!

Kaynak: Cihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedilernedenısırır

Bir Kedi Neden Isırır?

selfie gercek ajanimo 2 1

Selfie’lerin Altında Yatan Acı Gerçek