in

Üsküdar Belediyesi’nden Tepki Çekecek Validebağ Açıklaması

Altunizade-Acıbadem-Koşuyolu üçgeninin ortasında el değmemiş tarihî bir doğa parçası olan Validebağ Korusu birçok sokak hayvanına da ev sahipliği yapıyor. Vatandaşların spor, piknik yaptığı vakit geçirdiği bu alan İstanbullular için adeta bir oksijen noktası. Ancak koru son yıllarda Üsküdar Belediyesi’nin koruda gerçekleştirkmek istediği planlar ile gündeme geliyor. Korunun betonlaştırılmasına ve rant alanı haline getirilmesini istemeyen Validebağ gönüllüleri Üsküdar Belediyesi’nin projelerine şiddetle karşı çıkıyor. Gönüllüler ve Belediye arasında süren bu anlaşmazlık Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in proje açıklaması ile bir kez daha tırmandı. Üstelik bu kez hayvan hakkı savuncuları da açıklamaya tepki gösterecek gibi duruyor.

Anadolu yakasının en büyük 2’nci yeşil alanı olarak yaşları 15 ile 400 arasında değişen 40’ı aşkın türdeki ağaç ile 100’ü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapan Validebağ Korusu, Üsküdar Belediyesi ve Validebağ Gönüllüleri arasında uzun yıllardır gerilime neden oluyordu.

‘Validebag Korusu Yapilasmaya Kurban Edilmesin

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen geçtiğimiz günlerde Validebağ Bakım ve Rehabilitasyon Projesini Nevmekân Bağlarbaşı’nda basın ile paylaştı. Hilmi Türkmen’in proje ile ilgili yaptığı açıkalam sonrası gerilimin dahada artacağı aşikar. Türkmen’in açıklamalarında yer alan bazı ifadeler hem doğaseverlerin hem de hayvan hakkı savuncularının tepkisini çekecek cinsten.

Uskudar Belediyesinden Tepki Cekecek Validebag Aciklamasi

İşte o açıklama:

“Doğaya saygılı ve korumacı bir belediye olarak yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla birlikte Türkiye’de örnekle gösterilen güzel bir projeye daha imzamızı atacağız. Yaklaşık 200 yıl önce 3’üncü Selim tarafından annesi Mihrişah Valide Sultan adına yaptırılan, bugün bakımsızlıktan ve kontrolsüzlükten ekolojik dengesini yitirmek üzere olan Validebağ Korusu’nu adeta cennetten bir köşeye dönüştüreceğiz. Korumuzda bakımsızlıktan kuruyan ağaçlara can vereceğiz. Açık atık sular, korudaki tüm canlıların yaşamını tehlikeye atıyor. Kontrolsüz köpeklerin saldırısı yüzünden her ay 150’den fazla yaralanma olayı yaşanıyor. Bu durumu kontrol altına alacağız. Üsküdar Belediyesi olarak 1999 yılında o zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle sit alanı ilan edilen korumuzu, bu konumuna uygun şekilde kurtarmak için harekete geçiyoruz. İstanbul’a taahhüt ediyoruz ki, doğal hayat aşkıyla Validebağ Korusu’nu cennetten bir köşeye dönüştüreceğiz. Projemizi İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden uzmanlarla birlikte yapıyoruz. Tüm doğal güzellikleri koruma altına alarak İstanbullularımız için şehrin merkezinde doğayla iç içe bir alan haline dönüştüreceğiz. Bunu yaparken de projemizde 1 metreküp dahi beton kullanmayacağız. Doğal taş, ahşap ve toprak dışında hiçbir yapı malzemesi kullanmayacağız. Tek bir beton mikseri dahi koruya sokulmayacak. Proje tamamlandığında araç girişine ve mangal yakılmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Atıl haldeki Validebağ Korusu, hem burada yaşayan canlılar hem de yeşil alana hasret İstanbullular için çok büyük anlam ifade ediyor. Biz de buradaki doğal dokuyu koruyarak, insanların ve tüm canlıların doğanın güzelliklerini özgürce yaşayabilecekleri bir atmosfer yaratacağız. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ile birlikte 7 bin fidanı korumuza kazandırarak daha da yeşil bir koru yaratacağız. Böylece Validebağ Korusu, hem korunup gelişecek hem de tüm İstanbulluların şehrin yoğun stres ve gürültüsünden kaçabilecekleri en yakın ve en doğal adresi olacak.’ Bakım ve rehabilitasyon çalışmalarını bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlayıp bitirmek istiyoruz. 2022’nin ilk aylarında inşallah projeyi bitirip herkesin kullanımına sunmuş oluruz. Proje tamamlandığında 60 temizlik 30 kadar da güvenlik görevlisi tahsis edilecek. Tüm Üsküdar ve İstanbullular cennet gibi bir koruda huzur içinde vakit geçirebilecekler; buranın keyfini yaşayabilecekler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sultangazideki Gizemli Yilan

Sultangazi’deki Gizemli Yılan

Barinaktan Kurtarilan Kopegin Inanilmaz Degisimi2

Barınaktan Kurtarılan Yaşlı Köpeğin İnanılmaz Değişimi