in

Ünlü İsimler Hayvanlar için Seslendi: Onların Sesi Olun

Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu tarafından başlatılan “Onların Sesi Olun” kampanyasına ünlülerden destek yağdı

Hayvan hakkı savunucuları gerçekten hayvanları koruyacak bir yasa için yıllardır milletvekilleri ve TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu ile görüşüyor. Ancak AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in açıklaması ile meclise gelmesi beklenen yasa tasarısının hayvan hakkı savunucularının öneri ve isteklerinden çok uzak olduğu anlaşılmıştı. Bu açıklamanın sonrasında hayvan hakkı savunucular istek ve taleplerine uygun bir yasa çıkması için sesini milletvekilerine duyurmaya çalıştı.

Onların Sesi Olun kampanyası ile seslerini duyurmaya çalışan hayvan hakkı savunucularına ünlü isimlerden destek geldi. Özge Özpirinçci, Nilüfer, Dolunay Soysert, Burcu Güneş ve Gürgen Öz gibi isimler hayvan hakları için biraraya geldi. Ünlü isimlerin değindiği konulardan satır başlıkları şu şekilde:

Anayasaya “Devlet, gelecek nesiller yararına doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumakla yükümlüdür” maddesi eklenmeli, hayvanlara karşı işlenen suçlar TCK kapsamına alınmalıdır.

Atlı faytonlarda atlar istemleri dışında zorlanarak sömürülüyor. Zulüm ve sömürü sistemi ile ayakta duran faytonculuk, Türkiye’nin her yerinde yasaklanmalıdır.

Hayvana yönelik şiddet eylemlerinde herkes şikayetçi olabilmelidir. Şikayet hakkımız bürokrasiye devredilemez.

Hayvanlar para uğruna acımasızca dövüştürülüyor. Geleneksel, folklorik, yarış, güreş… adı ne olursa olsun tüm hayvanlı dövüş, güreş ve yarışları yasaklayın.

Yasaklı ırk” damgası yemiş köpekler barınaklarda 1 m2’de ölümü bekliyor.Ailelerinden koparılan hayvanlar yuvalarına geri dönmeli ve dövüşlerden kurtarılanlar “tehlikeli olmayan” kişilere yuvalandırılmalıdır.

Doğadan koparılan yaban hayvanları hayvanat bahçelerine hapsedilerek özgürce yaşama hakları ellerinden alınıyor. Bu sömürüye dur demek için hayvanat bahçelerini kapatın, yenilerinin açılmasına izin vermeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fabrka Bahcesinde Yasayan Kopek Silahla Vuruldu

Fabrika Bahçesinde Yaşayan Köpek Silahla Vuruldu

Zabita Ekipleri Kopekleri ve Ordekleri Besledi

Zabıta Ekipleri Köpekleri ve Ördekleri Besledi