in ,

Üniversiteler Dosyası: Okan Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu

Üniversiteler dosyamızın ilk konuğu İstanbul Okan Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu’nun güzel yürekli gençleri… Kampüslerinde ve çevrelerinde yardıma muhtaç hayvanlar konusunda yaptıkları çalışmaları konuştuğumuz keyifli bir röportaj yaptık.

Üniversiteli gençlerin hayvan hakları konusunda yaptıkları çalışmalar, kampüslerde hayvanlara karşı olan duyarlılıkları, gelecek nesiller için bir umut ışığı yaratmaya devam ediyor. Öğrencilerin hayvanlara karşı olan bu duyarlılığı bir ekip çalışmasına dönüşürken, üniversite kampüslerinin, hayvanların da mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir ortama dönüşmesinde büyük bir rol oynuyor.

Bizler de geleceğimize ışık tutan üniversiteli gençlerin, hayvan hakları konusunda yaptığı çalışmalardan bir röportaj serisi hazırladık. Tüm Üniversitelerin hayvan hakları topluluklarını bünyesinde barındıran ÜNİHAK‘a bağlı 73 üniversite topluluğundan ilk konuğumuz İstanbul Okan Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu.

Okan Üniversitesi’nin hayvanlar konusunda duyarlılığıyla gönüllerimizi fetheden bu güzel yürekli gençlerimize aklımıza takılan tüm soruları sorduk.

okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 7

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan hakları topluluğunuz nasıl çalışıyor?

Kulübümüz kendi içerisinde 4 ana gruba ayrılıyor. Bunlar besleme grubu, tedavi grubu, bağış grubu ve genel grup.
1. Besleme Grubu: Besleme grubumuzda gönüllü arkadaşlarımız kendi müsait günlerine göre gruplarına ayrılıyor. Hafta içi her gün saat 14:30-16:00 saatleri arasında gruptaki kişilerin belirttiği ortak bir saat durumuna göre beslemeye çıkıyor.
2. Tedavi Grubu: Tedavi grubumuzda 3 aşamalı yol izliyoruz. Öncelikle köpeğin fotoğrafı gruba atılarak analiz yapıyoruz. İlk önce kendimizin çözebileceği bir durumsa veterinerimizin önerdiği ilaçlar ya da sprey sayesinde köpeğin takibi yapılarak bunlar kullanılıyor.
2. aşama bizim çözemeyeceğimiz durumlar. Bu kısımda yine aynı yolla ortak bir karar üzerine Tuzla Belediyesi’ni arıyoruz. Tedaviye göndereceğimiz köpeğimizin başında bekliyoruz. Belediye geldiğinde başında bekleyen kişinin bilgileri alınarak referans kodu veriyor. Böylelikle takibini yapıp arayabiliyorsunuz. Geri bırakıldığında da bildirimi bizlere bildirip yapılmasını sağlıyoruz.
3. aşama ise çok acil durumlardır. Bu durumlarda veterinerimize götürerek tedavisini yaptırıyoruz.
3. Bağış Grubu: Özel tedavilerimizin ücretleri ve mama alımları için olan bir grubumuz ise bağış grubumuz.
4. Genel Grup: Topluluğumuza yeni katılan kişileri öncelikle genel grubumuza alıyoruz. Etkinlik bilgilendirmeleri ve genel bilgilendirmeler bu grup üzerinden yapıyoruz.
Bunların dışında yuvalandırmalarımız da oluyor. Okulumuzdaki canlarımızı sahiplendirdiğimiz gibi dışarıdan gelen ilanları da paylaşarak tüm canların yuvalanmasını sağlamaya çalışıyoruz.
okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 8

Bölgenizde ve kampüsünüzde kaç hayvanın bakım ve beslenmesi ile ilgileniyorsunuz?

Köpek sayısı fazla olduğu için belli bir sayı belirtemiyoruz ama besleme sırasında ve kampüsümüzün içindeki tüm köpeklerle ilgileniyoruz.
okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 10

Ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?

Yaklaşık 3 sene önce gönüllü arkadaşlarımız ve hocalarımız sayesinde başlattığımız “Sen Yemezsen Ben Yerim” etkinliğimiz sayesinde okulumuzda artan yemekleri dostlarımızla paylaşıyoruz. Böylelikle hem patili dostlarımız doyuyor hem de yemekler çöpe gitmiyor. Okulumuzun yemekhanesinde bulunan kırmızı kovaların içine yemeğini dostlarımızla paylaşmak isteyen arkadaşlar kovaların içine döküyor. Böylelikle gün içinde gönüllü arkadaşlarımız sayesinde beslemelere çıkıyoruz.
Sadece besleme yapmakla kalmıyoruz. Her grup bir önceki grubun çöplerini topluyor. Böylelikle çevre kirliliği de yaratmamış oluyoruz.
okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 1

Hayvan hakları konusunda farkındalık çalışmaları yapıyor musunuz?

Evet, yapıyoruz. Geçen sene Kadıköy’de gerçekleşmiş olan Sokak Hayvanlarına Farkındalık Konseri‘nde hem yaptığımız etkinlikleri anlattık hem de sokak hayvanlarının durumlarının düzelmesi için neler yapılması gerektiği hakkında gelen kişileri bilgilendirdik. Okul dışındaki etkinliklerde bilgilendirmelerimiz devam etmektedir. Bunun dışında sosyal medyada fotoğraflarla bilgilendirmeler yapmaktayız.
okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 5

Okul Yönetimi ve öğretim görevlileri sizi destekliyor mu?

Okul yönetimi bizi destekliyor. Öğretim görevlilerinden de beslemelere ve diğer konulara yardım eden hocalarımız var.
okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 9

Beslediğiniz hayvanların sağlık ve bakımı hakkında ne tür zorluklar yaşıyorsunuz?

Beslediğimiz dostlarımızın sağlıklarıyla yakından ilgilenmeye çalışıyoruz. Bir sıkıntıyla karşılaştığımızda birbirimize durumu WhatsApp gruplarımızdan bildirerek ne yapmamız gerektiği hakkında fikir alışverişinde bulunuyoruz.
Bugüne kadar birçok farklı vaka ile karşılaştık. Bazıları, öğrenciler olarak bizim müdahale edebileceğimiz türden ufak durumlardı. Bu durumlarda iletişimde olduğumuz veterinerlerin de önerdiği ilaçlarla durumu kontrol altına alabiliyoruz. Ancak bazen bir veteriner hekimin müdahalesini gerektiren durumlar görüyoruz. Böyle durumlarda da Tuzla Barınağı ya da veteriner ile iletişime geçerek köpeği tedaviye gönderiyoruz. Ancak bu her zaman çok kolay olmuyor. Barınağa göndermekte her birimiz genel olarak tereddütte kalıyoruz. Çünkü “Geri bırakılacak mı?”, “Tedavisi düzgün yapılacak mı?”, “Uyutulma ihtimali var mı?”, “Dostumuz kötü koşullar altında mı tedavi görüyor?” gibi birçok soru aklımızdan geçiyor ve içimiz barınağa güvenme konusunda hiç rahat değil.
Barınak dışındaki alternatifimiz ise veteriner klinikleri. Ancak bu da çoğunlukla maddi açıdan bizi sıkıntıya sokuyor. Tedaviyle birlikte pansiyon, ilaç ve mama masrafları da eklenince ödemekte zorlanacağımız rakamlarla karşılaşıyoruz. Hocalarımızın ve öğrencilerin destekleriyle bu borçları bir yere kadar kapatmaya çalışıyoruz ama yine de finansal açıdan desteğe ihtiyacımız oluyor.
Aslında tedavi ve bakım konusunda yaşadığımız en önemli sıkıntı bu. Eğer bize sponsor olacak birileri olsaydı birçok dostumuzun tedavi ve bakım masraflarını daha rahat göğüsleyebilirdik.
okanuniversitesi hayvanhaklaritoplulugu 6

Bölgenizde beslediğiniz hayvanların mama ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz?

Kendi aramızda topladığımız paralar, Patifood ve ÜNİHAK’tan gelen bağışlar sayesinde mama ihtiyacımızı karşılıyoruz.

İstanbul Okan Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu‘nu FacebookInstagram ve Twitter hesaplarından takip ederek hayvan dostlarımız için yaptıkları güzellikleri görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lübnanda İnsanlar Tarafından İstanmeyen İki Köpeğin Muhteşem Değişimiöç

Lübnan’da İnsanlar Tarafından İstenmeyen İki Köpeğin Muhteşem Değişimi

Köpek Dünyasının Hiperaktif Çocuğu Beagleöç

Köpek Dünyasının Hiperaktif Çocuğu: Beagle