in

Umuttepe’de Köpeklere Ne Oldu?

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü‘nde öğrenciler sınıfta ders gördüğü sırada çekilen fotoğraf ile sosyal medyada büyük ilgi gören köpek ile diğer köpeklerden o günden sonra haber alınamadığı iddia edildi. Kampüsteki köpeklerin Kandıra Geçici Rehabilitasyon ve Bakımevi’ne götürüldüğü ve yapılan işlemlerin ardından kampüse geri bırakılmadığını iddia eden İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyan ve aynı zamanda Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü Başkan Yardımcısı olan Yunus Kozan, köpeklerin kampüse geri bırakılmadığı gerekçesiyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Umuttepe Kampüsü’nde, öğrenciler sınıfta ders görürken çekilen fotoğraf sosyal medyada birçok kişi tarafından paylaşılmıştı. Fotoğrafa göre, soğuk hava nedeniyle bir köpek sınıfa sığınmıştı. O köpek, çok sayıda öğrencinin içeride ders görmesine aldırmadan içeride uyuyakalmıştı. Belediye yetkilileri de kampüs içerisinde bulunan küpesiz oldukları belirtilen köpekleri topladı. Kandıra Geçici Rehabilitasyon ve Bakımevi’ne götürülen köpeklerin, işlemlerin ardından kampüse geri bırakılmadığı iddia edildi. Bunun üzerine, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyan Yunus Kozan şikayette bulundu.

kocaeli-üniversitesi-köpek-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kocaeli Adliyesi’ne giden ve şikayetçi olan Kozan dilekçesinde, “Okulumuzun bulunduğu Umuttepe Kampüsü Yabancı Diller Yüksekokulu Bölümü’nden Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nün talimatıyla küpesiz sokak köpekleri 8 Ocak 2016 günü saat 10.40 civarında toplanmıştır. Ben Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü Başkan yardımcısıyım. Kulüp olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle koordineli olarak çalışıyoruz. İlgili yönetmelik gereği belediye görevlileri küpesiz hayvanları topladıktan sonra Kandıra Bakım Evi’nde veteriner hekim gözetiminde aşı ve küpeleme işlemini takiben hayvanları aldıkları yere teslim etmeleri gerekmektedir. 8 Ocak 2016 tarihinde üniversite kampüsünden toplanan küpesiz köpeklerin akıbetini öğrenmek için kulüpte görevli arkadaşlarım bakım evine gitmişler ve belirtilen tarihte toplanan köpeklerin bakım evine getirilmediğini öğrenmişler. Daha sonra veteriner hekimden toplanan köpeklerin bakım evine getirilmediğini öğrenmişler. Daha sonra veteriner hekim G. K. gözetiminde 34 ZT 9076 ve 34 ZT 9453 plakalı belediye araçları ile kampüsten toplanan köpeklerin İzmit merkezinde bilinmeyen bir yere bırakıldıklarını ve köpeklerin akıbetlerinin belli olmadığını öğrendik. Kampüsteki Yabancı Diller Yüksekokulu’nun çevresinde bulunan güvenlik kamerası kayıtlarından köpeklerin nasıl toplandığı ve kimler tarafından nereye götürüldüğü tespit edilebilir. Yukarıda anlattığım şekilde görevlerini kötüye kullanan belediye görevlilerinden şikayetçiyim. Cezalandırılmalarını istiyorum.” sözlerine yer verdi.

HAYKONFED Sürece Dahil Oldu

haykonfed-ajanim0

HAYKONFED (Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu) onursal başkanı Prof. Dr. Mirat Gürol, Kocaeli Üniversitesi  Umuttepe Kampusundan yıllardır orada bakılmakta olan köpeklerin ve yavrularının İzmit Belediyesi ekipleri tarafından alınıp yok edildiği iddiasıyla, İzmit Belediyesini mahkemeye verme kararı aldıklarını açıkladı.

Mirat Gürol, “Çok büyük bir üzüntü ile 9.1.2016 Cuma günü kanuna aykırı şekilde Kocaeli Üniversitesi  Umuttepe Kampusundan yıllardır orada bakılmakta olan köpeklerin ve yavrularının belediye ekipleri tarafından alınıp yok edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.
Isırılma vakası olmayan, küpeli ve kampusta uzun zamandır yaşayan YAMAN isimli köpek alınmış, bakımevine götürülmeden neresi olduğu bilinmeyen bir yere bırakılmıştır. Bu 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırıdır. Küpesiz anneler, yavrular alınmış (elimizdeki kayıtlara ve şahitlere rağmen alınmadıkları iddia edilmiş), hayvanlar bakımevine rehabilitasyon için getirilmemiş ve yok edilmişlerdir. Bu, 5199 sayılı kanuna karşı bir harekettir.  Elimizde fotoğraf ve kamera kayıtları da bulunan bu olay sırasında Veteriner Gökhan Kılıç’ın hayvanları toplayanların başında olduğu görülmektedir.  Olay sonrasında Veterineri telefonla aradığımızda da gayet kabaca “istediğiniz yere şikâyet edin” diyerek yaptıklarını kabul etmiştir’’ dedi ve  sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’ Hayvanların akıbeti hakkında bilgi edinmek amacıyla 10 Ocak 2016 da yazdığım dilekçeme bugüne kadar bir cevap gelmemiştir.  4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası’nın 11.Maddesi gereği 15 iş günü içerisinde cevap verilmesi gerekiyordu.  Bugüne kadar bize bir bilgi verilmemiş olması bu yasanın bir ihlali olmasına rağmen, 4 Şubat 2016’dan itibaren yeniden dilekçemizi cevaplayabilmeleri için bir 15 gün daha süre tanıyacağımızı ve sonrasında gerekli kanuni işlemleri başlatacağımızı bilinmesini önemle arz ederim’”  şeklinde yazılı açıklama yaptı.

Ajanimo.com ekibi olarak iletişime geçtiğimiz Dernek Başkanı Kardelen Çubuktaş ise “Mücadelelerimize devam edeceğiz. Görüntülerin olmadığı söyleniyor. Bu doğru değil. Federasyon ve derneklerde bu süreçte yanımızda” açıklamasıyla sürecin devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 10

Kedileri Anlama Sanatıyla İlgili İpuçları

Hediyelik Eşya Dükkanında Bir Deniz Aslanı Ajanimo 1 1

Hediyelik Eşya Dükkanında Bir Deniz Aslanı