in

Ülkesinin En Büyük Hayvan Barınağını Açan Hayvansever Gürcü İş adamı

Gürcistan’da iş adamı Tamaz Elizbaraşvili, 2004’te kurduğu ülkenin en büyük özel hayvan barınağında binlerce sokak hayvanı ve vahşi hayvana bakıyor.

Gürcistan‘da Başkent Tiflis‘teki kendi adını verdiği “Tamaz Elizbaraşvili Köpek Barınağı“nın kurucusu ve sahibi iş adamı Tamaz Elizbaraşvili, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

gurcu-is-adami-kendini-sokak-kopeklerine-adadi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Elizbaraşvili, 2004’te sokaklarda yaşam mücadelesi veren köpeklere ve yaralı vahşi hayvanlara yardım etmek için barınak açtığını belirterek “İlk kez 13 yıl önce barınak açtım. Bugüne kadar barınaklarımızda 5 binden fazla sokak hayvanı ve vahşi hayvanın yaşamını kurtardık. Şimdi ise burada 350 köpek, 70’ten fazla köpek yavrusu, 2 tane ayı yavrusu var.” dedi.

“Sınavdan Geçemeyen Köpek Alamıyor”

13 yıldır hiç kimseden destek almadan, sadece kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarına baktığını belirten Elizbaraşvili, iyileştirdiği köpekleri isteyenlere hediye olarak verdiklerini kaydederek “Barınağımız, buraya gelen hayvanları iyileştirip sahiplendirmeyi amaçlıyor. Ancak sahiplendirmek için de kendi kurallarımız var. Bizden köpek almak isteyenler, burada sınavdan geçiyor. Sorulardan birini bile cevaplayamayanlara kesinlikle köpek vermeyiz çünkü o hayvana bakamaz. Köpeği ailenin bir üyesi ve dostu olarak görmeyen, buradan köpek alamaz.” diye konuştu.

haber%2f2017%2f03%2frr

Barınaktan alınan tüm köpeklere hayatlarının sonuna kadar sağlık hizmeti verdiklerini söyleyen Elizbaraşavili, şöyle dedi:

“Buradan köpek sahiplenenler, istediği zaman hayvanları sağlık kontrolü için barınağa getiriyor. Bizim de kendi listelerimiz var. Sahiplendirdiğimiz köpekleri belli sürelerde çağırıp sağlık kontrolünü yapıyoruz.

Barınağa getirilen vahşi hayvanların ise tedavi edildikten sonra ormana geri salındığına işaret eden Elizbaraşvili, barınakta kurt, tilki, ayı, çakal gibi birçok hayvanı tedavi ettiklerini kaydetti.

Tiflis’te Bir Sivas Kangalı

Barınakta bir Sivas kangalının da bulunduğunu belirten Elizbaraşvili, “Kimi zaman barınağa Sivas kangalı gibi özel köpekler de getiriliyor. 3 yıldır yanımızda olan bu güzel kangal, insanlara karşı çok sadık ve mükemmel bir karaktere sahip. Henüz onu sahiplenmek isteyen çıkmadı çünkü çok büyük. Ne yazık ki bu cins, ülkemizde henüz tanınmıyor.” dedi.

haber%2f2017%2f03%2fttt

Elizbaraşvili, sözlerine şöyle devam etti:

Bence artık herkes, sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmalı. Özellikle köpekler bizim dostlarımız. Onlara karşı şiddet ve kötü davranışlar artık olmamalıdır. Sokak hayvanlarını ölümden kurtarıp buraya getiriyoruz. Arabaların çarptığı, sahiplerinin terk edip sokağa attığı köpekleri ve avcıların yaraladığı vahşi hayvanları tedavi ediyoruz. İnsanlara karşı son derece sadık ve sevgi dolular. Bu işi yaparak hem hayvanlara hem ülkeye hem de hükümete destek vermiş oluyoruz çünkü bu güzel hayvanların yaşamını kurtarıyoruz. Kimse bu işte bana yardımcı olmuyor, zaten ihtiyacımız da yok.”

Her akşam ziyaretlerine gidiyor

Yoğun bir çalışma hayatı olduğuna işaret eden Elizbaraşavili, her şeye rağmen her akşam barınağını ziyaret ettiğini, hayvanların sağlık durumunu kontrol edip yemek dağıttığını söyledi. Tiflis’te 13 Haziran 2015’te onlarca insanın ölümüne neden olan sel felaketinde eski barınağın tamamen yıkıldığını belirten Elizbaraşavili, yeni barınağı son bir yılda baştan kurduğunu ve burada 400’den fazla hayvana baktığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beykoz kuyuya düşen köpekler

Beykoz’da 2 Yavru Köpek 40 Metre Derinliğindeki Kuyuya Düştü

Veteriner Çiftin Kedi Temalı Sevgi Dolu Düğünü

Veteriner Hekim Çiftin Kedi Temalı Sevgi Dolu Düğünü