in ,

Ufak Pangolin Kendisini Kurtaran Kahramanının Yanından Ayrılmıyor

Nesli tükenmekte olan ve ölümle baş başa kalan pangolinin yardımına koşan hayvansever, hayatta kalması için elinden geleni yapıyor.

Şubat ayında Dr. Mark Ofua , Nijerya‘nın Lagos kentindeki Epe kasabasında yardımına ihtiyacı olan beyaz karınlı bir pangolin yavrusu olduğunu duydu ve hemen arabaya atladı. Minik pangolin tüccarlarının esaretinde doğdu ve Ofua’nın yardımı olmadan hayatta kalması imkansızdı.

Ufak Pangolin Kendisini Kurtaranlarin Yanindan Ayrilmiyor3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ofua, “50 kilometre hızla pazar yerine sürdüm çünkü şansımın çok düşük olduğunu fark ettim” dedi. “Tutsaklığın stresiyle zayıf düşmüş, günlerce, hatta haftalarca aç ve susuz bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Onu bulduğumda zaten hipoglisemik ve soğuktu. Tüccarlar onu bana teslim etmeye çok istekliydi çünkü o onlar için sadece bir yüktü” diye ekledi.

Ufak Pangolin Kendisini Kurtaranlarin Yanindan Ayrilmiyor

Nesli Tükeniyor

Pangolinler, etleri ve benzersiz pulları nedeniyle, dünyanın en çok ticareti yapılan hayvanıdır. Ağaç pangolini olarak da bilinen beyaz karınlı pangolin, IUCN Kırmızı Listesi tarafından nesli tükenmekte olan hayvan olarak listelenmiştir. Ofua,  SaintMarks Hayvan Hastanesi ve Barınağı‘na döndüğünde Neal ismini koyduğu pangolini ısıttı ve gücünü artırmak için formüle başladı. Neal vahşi doğada büyümüş olsaydı, minik pangolin günlerini annesinin kuyruğuna binerek karıncalar ve termitler ararken geçirirdi. Bunun yerine, nazik bakıcılarıyla teselli buldu.

Ufak Pangolin Kendisini Kurtaranlarin Yanindan Ayrilmiyor2

“Pangolin rehabilitasyon merkezine bırakmayı umuyorum.

Ofua, “ Pangolin öğrenmeye açık ve oyuncu bir delikanlı” dedi. “Bakıcılarını aramayı ve rahatlık için onlara burnunu sokmayı çok seviyor. Sütünü çok sevdiği için mama battaniyesini ve biberonunu çok kolay tanır!” Pangolinler tipik olarak utangaç ve gizli olsa da, Neal bakıcılarıyla oynamayı ve uzun, kaslı diliyle onlara “banyo yaptırmayı” sever. Bu, ormandaki karıncaları aramak için özel dilini nasıl kullanacağını öğrenmenin ilk adımıdır. Ofua, “Onu, yaşına geldiğinde ve buna göre kendi başına yiyecek toplayabilecek duruma geldiğinde SaintMarks pangolin rehabilitasyon merkezine bırakmayı umuyorum.” dedi. “Merkez, korunan bir ormanda ve umarım günlerinin geri kalanını orada geçirecek.” Yaban hayvanlarını korumaya odaklanan bir kuruluş olan WildAid ,Batı Afrika’da türünün ilk örneği olan bir “pangolorum” barınağını finanse etti. Bu alan, kurtarılan pangolinlerin vahşi doğaya yeniden kavuşması için hizmet edecek. Hazır olduğunda Neal de dahil olacak.

Ufak Pangolin Kendisini Kurtaranlarin Yanindan Ayrilmiyor1

“Bir gün Neal gibi pangolinlerin vahşi doğada barış içinde yaşayabileceğini umuyor.”

Ofua, bir gün Neal gibi pangolinlerin vahşi doğada barış içinde yaşayabileceğini umuyor. Ama daha gidilecek çok yol var. Ofua, “Onları daha iyi korumak için, tüm topluluk için pangolinleri koruma ihtiyacı konusunda tam kapsamlı bir eğitim programı başlatırken, hükümeti bu nesli tükenmekte olan türleri koruma görevini üstlenmeye teşvik etmeliyiz.” dedi.

Kaynak: thedodo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavrularini Doyurmak icin Cop Kutusunu Sokak Lambasinin Altina Tasiyan Akilli Ayi

Yavrularını Doyurmak için Çöp Kutusunu Sokak Lambasının Altına Taşıyan Akıllı Ayı

Yolda Buldugu Kopegiyle Yollara Dokuldu

Yolda Bulduğu Köpeğiyle Dünyayı Geziyor