in

Ucuza Satılan Kedi Mamaları Hayvan Sağlığını Tehdit Ediyor

İçinde gerçek et yerine daha çok sakatat parçaları ve hayvan yağlarını içinde barındıran ucuz satılan kedi mamalarının fazla tüketildiğinde hayvan sağlığı açısından risk taşıdığı belirtiliyor.

Sokak kedilerini besleyen bazı vatandaşlar, ucuz bulduğu gerekçesiyle pet shopların paketi 5 lira gibi fiyatlarda sattıkları mamaları tercih ediyor. Ucuza satılan kedi mamaları, içinde yüksek tahıl katkılı olmasıyla biliniyor. Fiyatıyla alım gücünü kolaylaştıran bu mamaları sıklıkla tüketen kediler, böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Ucuza Satilan Kedi Mamalari Saglik Acisindan Sorun Yaratiyor scaled

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İçinde gerçek et yerine daha çok sakatat parçaları ve hayvan yağlarını içinde barındıran ucuz satılan kedi mamalarının fazla tüketildiğinde hayvan sağlığı açısından risk taşıdığı belirtiliyor.

Eskişehir’de 15 senedir pet shop işiyle uğraşan Mithat Ökmenler, ucuza satılan kedi mamalarının içinde et miktarının çok az olduğunu söyledi. Kaliteli mamaların içinde yüzde 95’e varan et olduğunu ve bunların ise fiyatlarının 100 TL’ye kadar çıktığını anlatan Ökmenler şunları söyledi:

Etin Kilosu 80 TL’yken, Mamanın Kilosu Nasıl 5 TL Olur?

“Ucuz kedi mamalarıyla beslenen hayvan herhangi bir fayda sağlayamaz. Pet shop işletmelerinin kapı önlerinde 5 liralık paketler halinde sattıkları kedi mamalarının içerinde et yok denecek kadar az. Gerçek et yerine daha çok sakatat parçaları ve hayvan yağlarını içinde barındırıyor. Bu mamalara örnek verecek olursam, cips düşünün, lezzetli, ama faydası yok ve aşırı tüketildiğinde sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu mamalar, kedilerde böbrek sorunları gibi hastalıklara yol açabilir. Kimi kedi mamaları yüzde 95 et içerikli. Tabii ki de o mamaların kilogram fiyatları 100 liraya kadar çıkıyor. Bu 5 liralık paketler halinde satılan kedi mamalarını genelde sokak hayvanlarını besleyen vatandaşlar tercih ediyor” diye konuştu.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Evet buna dikkat etmek lazım, hayvanlar aynı markanın açık olanını yemiyor kapalı poşet olanı yiyor ise onlar bile kalite ve lezzet farkının farkında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sessizlerin Sesi Olan Kucuk Kardesler Annesiz kalan Yavru Kopegi Biberonla Besliyor

Köyün Gençleri, Annesiz Kalan Yavru Köpeği Biberonla Besliyor

Sokak Hayvanlarina Mama Alabilmek Icin Limonata Satan Cocuklara Nilufer Belediyesinden Surpriz1

Evsiz Sokak Hayvanlarına Bakmak İçin Limonata Satan Erdemli Çocuklardan İyilik Hareketi