in

TVHB’den Önemli Çağrı: Bu şahıslar rehabilite edilip toplum içerisine dönmelidir!

Ankara’da yavru eşeği kangal köpeklere parçalatan ve o anları sosyal medyada yayınlayan şahısla ilgili tepkiler sürüyor. Son olarak TVHB bir açıklama yaparak 5199 sayılı kanunun ivedilikle değişmesi gerektiğine vurgu yaptı ve bu şahısların devlet gözetiminde rehabilite edildikten sonra topluma dönmeleri gerektiğini söyledi.

Ankara’nın Haymana ilçesinde annesinin yanındaki yavru eşeği kangal köpeklerine parçalatan ve bu anları görüntüleyerek marifetmiş gibi sosyal medya hesabında paylaşan Berat Kaya adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Sosyal medyada ünlü isimler ve vatandaşlar bu olaya tepkilerini dile getirirken; 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun onları koruyamadığını bir kez daha acı bir şekilde gördük.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi (TVHB) resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bir açıklama ile hayvanlara işkence edenlerin devlet gözetiminde rehabilite edilmesi gerektiklerini dile getirirken 5199 sayılı yasadaki değişikliklerin ivedilikle gerçekleşmesi yönünde çağrıda bulundu.

TVHB’den Yapılan O Açıklama:

Önceki gün Ankara Haymana’da, görüntülere göre bir şahsın kendisine ait olduğu ifade edilen 2 çoban köpeğini vahşice eşek yavrusuna saldırtarak, bir de maharetmiş gibi sosyal medya hesabından yayınlaması bizleri bir kez daha üzüntüye ve derin endişeye sevk etmiştir.

“BU ŞAHISLAR REHABİLİTE EDİLMELİ!”

“Hayvanlara şiddet bir psikolojik vakadır. Bugün şehirlerin en büyük mağdurları konumunda olan sahipsiz hayvanlara eziyet edenlerin devlet gözetiminde rehabilitasyon merkezlerinde belli sürelerde tedavi altına alındıktan sonra toplum içerisine döndürülmeleri gerekmektedir.

“HAYVAN HAKKININ OLMADIĞI YERDE İNSAN HAKKININ OLMAYACAĞI AŞİKARDIR”

Aksi taktirde ileride toplum açısından çok daha vahim sonuçlarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Hayvana şiddet konusunda iktidarından muhalefetine, sivil toplum kuruluşlarına kadar sosyal medyada tepkisel paylaşımlar yapılması olumlu ancak, çözüm değildir.

Kamuoyunun tepkisi hızla büyüyüp aynı hızla sönmektedir. Hayvan hakkının olmadığı yerde insan hakkının olmayacağı aşikardır. Çözümün adresi TBMM’dir. 5199 sayılı Yasada yapılması düşünülen değişikliğin ivedilikle gerçekleşmesine ihtiyaç bulunmaktadır.”

 TVHB Merkez Konseyi

Yavru Eşeği Köpeklere Parçalatan Şahıs Serbest Bırakıldı!

Ajanimo’dan Hayvana Şiddet “Suç mu Kabahat mi?” Araştırması

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kangal köpeğine eşek yavrusu sıpayı parçalattı ünlü isimler isyan etti

Ünlü İsimler Hayvanlara Yapılan Vahşete İsyan Etti: “Vahşet salgın hastalığa dönüştü!”

Koronavirüs Yüzünden Binlerce Hayvan Sahipsiz Kaldı öç

Koronavirüs Yüzünden Binlerce Hayvan Sahipsiz Kaldı