in ,

Tuz Gölü’nde Binlerce Flamingo Susuzluktan Öldü!

Ankara, Konya ve Aksaray sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü’nün Konya’nın Cihanbeyli ilçesi Gölyazı bölgesinde yaşanan flamingo ölümleri dikkat çekiyor.

Küresel ısınmayla birlikte Tuz Gölü’nün suyunun çekilmesine bağlı olarak yeterli besin bulamayan yüzlerce yavru ve yetişkin flamingo Tuz Gölü’nde ölü olarak bulundu. Tuz Gölü’nün Gölyazı bölgesinde yaşanan flamingo ölümleri flamingo cenneti olarak bilinen Tuz Gölü’nü adeta flamingo mezarlığına dönüştürdü. Tuz Gölü, son dönemlerde mevsimlerin kurak geçmesiyle birlikte hem kendisini, hem de Tuz Gölünde kuluçkaya yatan kuş türlerinden birisi olan flamingoların da yaşamla mücadelesini olumsuz etkiledi.

Tuz Golunde Binlerce Flamingo Susuzluktan Oldu 9

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Küresel Isınma Krizi Flamingoların Ölümlerine Yol Açtı

Her sene yüz binlerce flamingo, yaz aylarının daha sıcak geçtiği bölgelerden Mart ayının ortalarından itibaren kuluçka dönemi için Tuz Gölü’ne gelirken, küresel ısınmanın oluşturduğu etkilerden birisi olan su rezervlerinin tükenmesi ve yoğun su kullanımı olumsuz etkiler ortaya çıkarıyor. Küresel ısınmayla kendi krizini yaratan insan, çözüm için doğayı tüketmeye devam ediyor. Gölü besleyen sulama kanalları tarlaları sulamak için kullanılıyor. Su kaynaklarının kesilmesiyle, kapalı bir göl olan tuz gölünde sular çekilmeye başladı. Doğaya verilen bu zarar, flamingoların susuzluktan ölmelerine sebep oldu.

Yüz Binlerce Flamingonun Yerini Sessizlik Kapladı

Bir önceki sene drone ile çekilen görüntülerde bir koloni halinde yaşayan flamingo yavrularının görüntülendiği Tuz Gölü’nde şimdilerde yavru ve yetişkin flamingo ölümleriyle karşılaşılıyor. Her yaz döneminde Tuz Gölü’nün doğal güzelliğini ve flamingoları gözlemlemek ve fotoğraflamak için Tuz Gölü’ne giden misafirler bu sene hiç beklemedikleri bir manzarayla karşılaştı. Tuz Gölü havzasının suyunun bir önceki senelerin aynı dönemine göre oldukça çekildiği gözlemlenirken, yüz binlerce flamingodan da bir tane bile flamingo kalmadığı görüldü.

Tuz Golunde Binlerce Flamingo Susuzluktan Oldu 6

Kuş Cenneti Kuş Cehennemine Döndü

Konuyla ilgili konuşan doğa fotoğrafçısı Mehmet Emin Öztürk,Ben bu bölgeye en çok gelen insanlardan birisiyim. Bu bölge, flamingolar anlamında ciddi bir şekilde kuş cenneti olarak anılan bir bölgeydi. Fakat bu sene geldiğimde, kuş cennetinden daha çok kuş cehennemine döndüğünü gördüm. Yüzlerce hatta binlerce flamingo bölgede ölmüş şekilde ve ciddi manada kuş popülasyonu bitmiş şekilde gördüm. Daha önce ben bu bölgeye geldiğimde, bu gördüğünüz alan, sulak bir alandı ama şimdi neredeyse tozan bir nokta haline gelmiş. Şu yaklaşık olarak 10 kilometre içe doğru çekilmiş. Bu bölge olarak ciddi bir alarm olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sicak Havadan Bunalan Mandalar Turkiyenin En Uzun Nehri Kizilirmakta Serinliyor

Sıcak Havadan Bunalan Mandalar, Türkiye’nin En Uzun Nehri Kızılırmak’ta Serinliyor

Sokaktaki evsiz sarman kediye donor olacak evde yasayan kedi araniyor 10 ajanimo

Sokakta Yaşayan Evsiz Kediye Donör Olacak Evde Yaşayan Kedi Aranıyor