in

Tüyleri Kedileri Terletir Mi?

Havaların ısınması ile birlikte tüylerin kedileri terlettiği düşünülüyor hatta bazı insanlar bu düşünce ile kedi dostlarının tüylerini kestiriyor, ancak bu inanışın doğru olduğunu söyleyemeyiz.

Haziran ayını ortaladığımız şu günlerde hava sıcaklıkları ciddi anlamda yükselmiş durumda ve önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Tabi ki sıcaklar bizler gibi hayvanları da etkiliyor ve buna kedi dostlarımız da dahil. Kedilerin tüylü olması çoğu insanda daha çok terledikleri izlenimini uyandırıyor, yani birçok kişi tüylerin kedileri terlettiğini düşünüyor. Oysaki bu inanışın doğru olduğunu söylemek imkansız.

Kedilerin tüyleri nedeni ile terlediklerini düşünenlerdenseniz yazımızı okuduktan sonra bu fikrinizin değişeceğini umuyoruz.

Kediler terlemez

İnsanlar terleme ile vücutlarından su ve sodyum atarlar, bunun amacı vücut ısısını düzenlemektir. Vücuttan atılan sıvı ve sodyum sayesinde vücut ısısının aşırı yükselmesi engellenir. Terleme kısaca ısıyı düzenlemek için gözeneklerden sıvı atmak olarak tanımlanır ancak kedilerde böyle bir sistem yoktur. Dolayısıyla kedilerin terlediği görüşü baştan hatalıdır. Eveti kedilerin de vücut ısısı yükselir ancak terleme ile vücut ısısının yükselmesi aynı şeyler değildir. İnsanların ter bezleri başta koltuk altları olmak üzere vücutlarının neredeyse tamamında ter bezleri bulunur, oysaki kedilerin ter bezleri yoktur. Kedilerin pati altlarında ter bezi benzeri oluşumlar olsa da buradan terlemezler ve bu bezler kedilerin vücut ısısını dengelemekte pek bir rol oynamaz.

cat_in_summer

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler mevsim geçişlerinde tüy değiştirirler

Kedilerin mevsim geçişlerinde tüy döktüklerini bilmeyen yoktur, bunun sebebi kedilerin geçen mevsimden kalan tüyleri döküp yeni mevsime uygun tüyler çıkarmalarıdır. Kedilerin kışlık tüyleri daha sık ve kalınken yazlık tüyleri daha ince ve seyrektir.

cats-528891_12801

Tüylerin görevi kedilerin ısısını sabit tutmaktır

Kedilerin tüyleri muhteşemdir, bu güzel canlıların vücut ısısını yaz ve kış aylarında belirli düzeyde tutarlar. Elbette bir kedinin tüyleri nasıl ki soğuktan tamamen korunmasını sağlayamıyorsa sıcaklardan da tamamen korunmasını sağlar diyemeyiz. Ancak tüyleri kesilen kediler güneş ışınlarına ve sıcak havaya karşı tamamen korumasız kalırlar. Bunun sebebi sadece tüyler değil tüylerin altındaki bir hava tabakasıdır. Yani eğer kedinizi terlediği düşüncesi ile tıraş ettirirseniz bu sıcaklardan çok daha fazla etkilenmesine neden olacaktır. Kısacası tüyleri kedileri terletmediği gibi sıcaktan korunmalarını da sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Berrak İdimanöç

İnanılmaz Hayvan Macerası 16 Haziran’da Raflarda

“Hayvan Barınağı Temizleme Projesi” öç

Beyoğlu Belediyesi Hayvan Barınağı’nda Gönüllü Temizlik