in

Turşunun Hayvan Sağlığına Etkileri

İnsanların sağlığında turşunun, özellikle sindirimi kolaylaştırdığından olumlu etkileri vardır. Yine otobur hayvanlara da kış aylarında ‘hayvan turşusu’ olarak da bilinen ‘silaj’ ile besleme yapılır. Peki bizim yediğimiz turşular kedi ve köpek dostlarımızın sağlığına nasıl etki ediyor?

200

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsan sağlığı için turşulardan küçük miktarlarda tüketmek, bağırsaklardaki yararlı bakterileri çoğaltmak için en kolay yoldur. Sindirime yardımcı olan bu bakteriler, bağışıklık sisteminin gelişmesine de yardımcı olmakta, B ve K Vitaminleri sentezinde de önemli rol üstlenmektedir.

Peki Hayvanların Sağlıklı Beslenmesinde Turşu Nerede Durmaktadır?

Bu soru hayvanın türüne göre değişkenlik gösterir. ‘Hayvan Turşusu’ olarak da bilinen ‘silaj’, sığır, koyun ve keçi gibi geviş getiren memeli hayvanların yem ihtiyacını karşılayan ve silolarda saklanan yüksek nem içeren fermente edilmiş yemlerdir. Suca zengin yemlerin oksijensiz ortamda bırakılarak süt asiti bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratılması sonucu elde edilen yemdir ve kısaca yeşil yemlerin turşulaştırılmasıdır.

Eylül döneminde meşe yapraklarından yapılan turşular, kış döneminde hayvanların beslenmesinde kullanılabilir. Bidonlara doldurulan yaprak turşuları, yaklaşık 4 ay sonra sırayla çıkarılarak hayvanlara kurutulmuş yaprak ve yemlerin yanında verilebilir.

200

Turşunun Evcil Hayvanların Sağlığına Etkisi Nedir?

Kedi-köpek gibi etobur olan memeli hayvanların beslenmesinde yoğun tuz ve buna bağlı toksik maddeler içerdiğinden turşu kesinlikle tavsiye edilmez. Fakat buna rağmen nasıl olur da insanların yediği turşu kedi ve köpeklerin sağlığına olumlu etki eder? İşte burada HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ile işbirliğine de giderek sahipsiz-yaralı hayvanların tedavisini üstlenen Berrak Turşuları’nın hayvan dostu bir işletme olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Berrak Turşuları’nın, tedavisinde ve sahiplenilmesinde payı olan hayvan dostlarımız ve hikayeleri şöyle:

1. Cinayete Kurban Giden Hayvan Dostu Melek Şengönül’ün Öksüz Kalan Can Dostları

Tekirdağlı hayvan dostu Melek Şengönül Nisan ayında hunharca bir cinayete kurban gitti. 50’ye yakın can öksüz kaldı. Bu canlar arasında Şengönül’ün barınaklardan ve sokaklardan kurtardığı 5 kedi, 3 köpek olmak üzere 8 hasta cana HAYTAP aracılığı ile Berrak Turşuları klinik sponsoru oldu, tüm tedavileri yapıldı. Tedavi masraflarının faturası HAYTAP’ın sitesinde şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşıldı.

berrak1

2. Turgutlu’da Trafik Kazası Geçiren Sokak Köpeği ‘Turgut’

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde sokakta yaşayan bir köpeğe araba çarpar ve yaralı hayvanı orada bırakarak kaçar. ‘Turgut’ ismi verilen köpeği hayvan dostları bakımevine götürür. Yoğun ağrılar çeken, omurgası ciddi hasar gören ‘Turgut’, ilçede hayvanlar için röntgen cihazı olmadığından tedavi edilemez. HAYTAP’ın irtibata geçtiği Berrak Turşuları tedavi masraflarını üstlenerek ‘Turgut’un İzmir’de bir klinikte tedavi olmasını sağlar.

berrak2

3. Tüfekle Vurulan Köpek ‘Kefal’

Kefal, 2015 yılında Gemiç Köyü’nde tüfekle vurulan bir köpek. Fabrikanın bahçesine sığınmış olarak bulunuyor. Uludağ Üniversitesi Hayvan Hastanesi’nde tedaviye alınıyor. Ön iki ayağında tabanca mermisi ve vücudunun her yerinde saçmalar var… Aynı zamanda vücudun her tarafını keneler sarmış. Uludağ Üniversitesi Hayvan Hastanesi’nde ön iki bacaklarındaki ameliyatla tedavi edilen Kefal vurulmadan önce üstelik yeni doğum yapmış. Sadece iki yavrusu kalmış. Kefal ameliyat olduktan sonra iki yavrusu yanına kondu. Süt emmeleri bittikten sonra Kefal’in kısırlaştırılması yapıldı. Kefal ve yavrulardan bir tanesi sahiplendirildi. Berrak Turşuları’nın tedavi sponsorluğunu yaptığı Kefal’i Altın Elbiseli Adam sahiplendi.

kefal-altın

4. Kefal’in Yavrusu ‘Piç’

Kefal ve yavrularından biri sahiplendirildikten sonra geri kalan tek yavruyu da Berrak Turşuları sahiplenir. ‘Piç’ ismi verilen minik yavru Berrak Barınağı’nın da tek erkek üyesi olur.

berrak4

5. Şanssız

Gemiç Köyü yolunda sırf bir otoparkta dolaştığı için arabayla üzerinden geçilen bu ‘Şanssız’ kızın kırık pelvis kemiğinin filmleri Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde çektirildi. Mutlak istirahat ve uyuz tedavisi bitmesi için Berrak Turşuları’nın fabrikasındaki bahçede kendisine bir yuva yapıldı. Tedavisi bittiğinde de ABD’li gıda mühendisi Lisa Moeller, Şanssız’a ‘Gracie’ adını vererek sahiplendi.

berrak5

6. Nalan, Yosma ve Japon

Fotoğraftaki arkadaşın ismi Nalan (beyaz olan) Berrak Barınağı’nın patroniçesi… Soldaki arkası dönük olan ise burada doğmuş olan Yosma, arkası dönük siyah olan ise Japon… Japon, iki yıl önce kalp büyümesinden ötürü yaşama veda etmiş.

berrak6

7. Golden Erkek ve Çoban Kırması Kız

Berrak Turşuları’nın fabrikasına sığınan köpeklerden bir diğeri de Golden ve Çoban Kırması kız. Bu canlara 2 ay boyunca fabrikanın güvenlikçileri bakıyor. Orhangazi Belediyesi Veteriner Hekimi Erol Demir tarafından tedavileri yapılıyor. Onları daha sonra fabrikanın yakınlarındaki bir tavuk çiftliği sahipleniyor.

berrak7

8. Yavru Köpekler

Yazları kapalı duran fabrikanın serasına girip yavrulayan bir sokak köpeğinin uzun süre seraya gelmemesinden sonra Yalova, Orhangazi ve Gemlik’ten hayvan dostlarıyla irtibat kuruluyor. Sahiplenmek isteyenlerin evlerine veya çiftliğine tek tek gidilerek bu annesiz kalan yavrular da sahiplendiriliyor.

berrak8

9- İstifçi Evden kurtarılan Angel

Mayıs 2016 da ihbar üzerine gidilen istifçi evde bulunan hasta, yaralı köpekler Eskişehir -Odunpazarı Belediyesi Hayvan Sağlık Merkezinde . tedavileri ve kısırlaştırması yapılarak sahiplendirildiler. Angel’ın durumu ise çok kötü olduğu için özel veteriner kliniğine götürüldü. Kulakları kesilmiş, doğurtulmuş ve iyi beslenmemiş. İleri derecede uyuzdu. Tedavisi 3 ay devam etti. Angel’ın hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

angel-berrak

10- Çocuklar Tarafından Eziyete Uğrayan Köpek

Bostancı’da çocuklar tarafından, poposuna sopayla eziyet ederken bulunan bu canımız, bir gönüllü tarafından kurtarıldı. Hemen kliniğe götürülüp tedavi edildi, aşıları yapıldı. Vücudunda eski bir kırık olduğu tespit edildi fakat çok eskiden kaynamış olduğu için ameliyat yapılamadı 1,5 ay klinikte kaldıktan sonra, kendisini kurtaran gönüllüye nakil ile teslim edildi. Bu can’ın hikayesine Haytap’ın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

bostanci

11- Gözleri Görmeyen Minik Kedi

Şişli’de sokakta ölmek üzereyken bulunan minik kedimiz, hiç vakit kaybetmeden kliniğe alındı. Tahlilleri yapıldığında görüldü ki yoğun enfeksiyon kapmış. Öncelikle klinikte enfeksiyon tedavisi gördü.Yaklaşık 2 aydır klinikte kalıyordu.Şimdi tedavisi bitti ve kör olan gözlerinin tedavisi için Prof. Murat Şaroğlu’na götürüldü. Bu miniğin Haytap’ın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

kedi-berrak

12- Araba Çarpması Sonucu Kalçası Kırılan Kedi

Sokakta çok kötü durumda, sürünerek yürümeye çalışırken bulunan bu canımız, hiç vakit kaybetmeden kliniğe götürüldü. Muayenesinde, araba çarpması sonucu kalçasının kırılmış olduğu ortaya çıktı. Röntgenleri çekilip, iki gün sonra ameliyata alındı. Her şey yolunda gitti ve güzel kızımız artık çok iyi.. Bir ay kadar klinikte kaldıktan sonra geçici yuvasına yerleştirildi.Bu kediciğin hikayesine Haytap’ın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

kedi-berrak2

13- Pet Diye Alınıp Pat Diye Sokağa Bırakılan Canlar

Pet diye alınıp pat diye atılan onlarca mini minnacık can.Depo önüne bağlanıp dövülen mi istersiniz, boş araziye kısacık iple bağlanıp günlerce aç susuz bırakılan mı ? Barınakta kene içinde yaşayıp kanlı ishale yakalananı mı? Kennel cough olanı mı? Bu canların hepsi Berrak turşuları ve HAYTAP işbirliği ile tedavi ettirilip sahiplendirildi.Detaylara Haytap’ın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

kopek-berrak1

 

kopek-berrak-2

kopek-berrak3

kopek-berrak4

kopek-berrak-5

Hayvan dostu bir işletme olan Berrak Turşuları’nın hayvanlara yardımları devam edecek. Satın aldığınız her kavanoz ürünün 1 kuruşu, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) işbirliği ile sahipsiz hayvanların tedavisi için bağışlanıyor. Siz de www.turşu.com.tr adresinden sipariş vererek ya da alışverişlerinizde Berrak Turşuları’nı tercih ederek sahipsiz hayvanların tedavilerine destek olabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

penguenolev1

Penguen Nils Olav Tuğgeneralliğe Terfi Etti

one cıkan jennıfer kopek

Jennifer Lopez Köpeklerini SPA’ya Limuzinle Gönderdi