in ,

Türkiye’nin İlk Tarım, Hayvancılık ve Nalbant Müzesi Açıldı

Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde, Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından yürütülen “Kaybolan Meslek Nalbantlığın Canlandırılması” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında Türkiye’nin ilk Tarım Hayvancılık ve Nalbant Müzesi açıldı.

Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde, Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından yürütülen “Kaybolan Meslek Nalbantlığın Canlandırılması” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında Türkiye’nin ilk Tarım Hayvancılık ve Nalbant Müzesi açıldı. Müze ile nesiller arasında bir kültür köprüsü kurulması amaçlanıyor. Müzede, eskiden kullanılan ancak tarım ve teknoloji ilişkisinin artmasıyla önemini yitirmiş olan kağnı arabası, düven, kara saban, atkı, yaba, dirgen, tırpan, orak, üvendire, semer, heybe, manda derisinden özel olarak yapılmış demirci körüğü ile nallama öncesi öküzleri yatırdıktan sonra tespit etmeye yarayan tezgah, tırnak törpüsü, renet, mühre, demirci örsü, kerpeten, tokmak, nal çekici, sunturaç ile at, eşek ve öküz nalları gibi çeşitli nalbant malzemeleri sergileniyor.

Turkiyede Bir Ilk Tarim Hayvancilik ve Nalbant Muzesi Acildi 3 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Açılış öncesi açıklamalarda bulunan Vali Gökmen Çiçek, müzenin hazırlık aşamasında görevlilerin çok yoğun çaba sarf ederek müzeyi hazır hale getirdiklerini söyledi.  Çiçek, “Burada büyük bir emek harcandı. Afyonkarahisarımıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Açıklamanın ardından müzenin açılış kurdelesi kesildi. Ardından müzeyi gezen Vali Çiçek ve beraberindekiler sergilenen tarım aletleri hakkında bilgi aldı. İşte müzede sergilenen malzemeler;

1# Müzede orak,tokmak, nal çekici, sunturaç ile at, eşek ve öküz nalları gibi çeşitli nalbant malzemeleri sergileniyor.

Turkiyede Bir Ilk Tarim Hayvancilik ve Nalbant Muzesi Acildi 1

2# Tarım ve hayvancılıkta artık kullanılmayan kağnı arabası, düven, kara saban, atkı, yaba, dirgen, tırpan, üvendire, semer, heybe, manda derisinden özel olarak yapılmış demirci körüğü ile nallama öncesi öküzleri yatırdıktan sonra tespit etmeye yarayan tezgah, tırnak törpüsü, renet, mühre, demirci örsü, kerpeten gibi malzemeleri sergileniyor.

Turkiyede Bir Ilk Tarim Hayvancilik ve Nalbant Muzesi Acildi

3# Müzede, eskiden kullanılan ancak tarım ve teknoloji ilişkisinin artmasıyla önemini yitirmiş olan malzemeler ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Turkiyede Bir Ilk Tarim Hayvancilik ve Nalbant Muzesi Acildi 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cok Sayida Kedisi Oldugu Iddia Edilen Yasli Kadin Kapisina Gelen Ekipleri Iceri Almadi3 1

Çok Sayıda Kedisi Olduğu İddia Edilen Yaşlı Kadın, Kapısına Gelen Ekipleri İçeri Almadı

metin sentop

Şentop’tan Çelişkili Açıklama: “Yangında Zarar Gören Tüm Canlılar İçin Üzüntüm Sonsuz. Bizim İçin Milletimizin Hiçbir Ferdine Zarar Gelmemesi Her Şeyden Önemlidir”