in ,

Türkiye’nin İlk Kadın Veteriner Hekimi ‘Sabire Aydemir’

Bu içerikte Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimi Sabire Aydemir’i tanıyacağız. Kendisi Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimlerinden biri. Ancak Türkiye’nin İlk Kadın Veteriner Hekimi unvanına sadece o sahip.

Sabire Aydemir, Türkiye’nin ilk Türk kadın veteriner hekim unvanına sahip. Çünkü  TBMM, 1984 yılında  Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle kendisine Türkiye Cumhuriyeti ilk kadın veteriner hekimi plaketi verdi. Aslında bu ödül için farklı kadın veteriner hekimlerde çağrılmış ancak kimi yaşlılıktan kimi imkansızlıktan Ankara’ya ulaşamamıştır. Sabire Aydemir’in mezun olduğu 1937 yılında kendisiyle beraber 10 kız öğrenci daha mezun olmuştur. Sabire Aydemir 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanlara Olan Sevgisi Onu Veteriner Hekim Yaptı

Birçok  Veteriner Kontrol Araştırma Merkezinde müdrülük yapan Sabire Aydemir 1910 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu İnebolu’da okuyan Aydemir ortaöğrenimini Erenköy Kız Lisesi’de okudu. Aydemir Tıp fakültesine gitmek istiyordu ancak veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını öğrenince hayvanlara olan sevgisi nedeniyle veteriner hekimliği tercih etti.

Sabire Aydemir 1

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde okumaya başlayan Aydemir 1937’de fakülteden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nde bakteriyoloji dalında asistan olarak 5 yıl daha çalışan Aydemir Bakteriyoloji uzmanı unvanını kazandı. Sabire Aydemir Bakteriyolog Veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde çalıştı.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Hanım gönüllü olarak Anadolu’ya tayinini istedi. Samsun’a atanan Aydemir, Atakum’da bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Uzmanı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli oldu.

“Gerçek İlk kadın Veteriner Hekim Merver Ansel”

Türkiye’nin İlk kadın veteriner hekimi aslında Merver Ansel‘dir. 1902 yılında Rusya’nın Erenburg kentinde dünyaya gelen Ansel, Rusya’da tıp eğitimi görürken öğretimini yarım bırakıp Türkiye ye gelir. O yıl Ankara da açılan ve kız öğrenci de kabul edeceğini bildiren “Yüksek Ziraat Enstitüsü” Veteriner Fakültesi’ne 1933 yılında kaydını yaptırmıştır. Merver Hanım Rusya da gördüğü tıp öğrenimi sırasında aldığı dersler nedeniyle 2 yıl sonra 1935 yılında ilk kadın veteriner hekim olarak mezun olmuştur. Kendisinden daha sonra haber alınamamıştır. Devlet hizmetinde veteriner hekim olarak görev yaptığına dair her hangi bir kayıt yoktur. Diploması Ankara Ünv Veteriner Fakültesi Veteriner Hekimliği Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı arşivindedir.

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tvhd

Türk Veteriner Hekimleri Birliği: “Tek Sağlık Uygulamaları Düzenlemeler Bir An Önce Başlanmalıdır”

dora katil

Dora’nın Katiline Ev Hapsi!