in

Türkiye’nin İlk Down Sendromlu Kedisi Otto

Down Sendromu Farkındalık Günü’nde bu özel canlıları da keyifli bir şekilde hatırlayacağımız bir puzzle…

Down sendromuna ait araştırma ve önemli fiziksel özellikler insanlardan sonra hayvanlarda da keşfedildi. Hatta, birçok hayvanda bu hastalığa benzer zorluklar olabileceği ancak belirgin bir özelliği olmadığı bulundu. Bazı hayvanlar da ise, insanlarla aynı fiziksel sorunlar mevcut.

Dünyada ender görülen down sendromlu hayvanlara bir örnekte Türkiye’den çıkmıştı… Türkiye’nin ilk Down sendromlu kedisi Otto… 2.5 aylık olan kedi Otto bulunduktan sonra bir süre tedavi altında kalmış ve sonrasında kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybatmişti.

Otto’nun ölümünü Hastane Facebook sayfasından “Bir süredir hastanemizde olan Otto’yu kalp yetmezliği sonucu bugün kaybettik. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun” diyerek duyurmuştu…

This Down_Sendromlu_Kedi Plugin is deactivated, please activate it from Shuffle Puzzle admin panel.

DOWN SENDROMU NEDİR

Down sendromu, genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması sonucu ortaya çıkar. Down sendromlu kişilerde görülen bazı fiziksel özellikler çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense olarak sıralanabilir. Bu bireylerde çoğunlukla hafif veya orta seviyeli öğrenme güçlüğü sorunları yaşanır. Gebelik sırasında ya da doğumda tanımlanabilen down sendromuna her 800 ila 1000 doğumda 1 oranında rastlanır. İstatistikler hamilelik yaşının ilerlemesiyle bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenlerin payı küçüktür. Down sendromlu kişilerin yatkın olduğu rahatsızlıklar arasında ise konjenital kalp yetmezliği, gastroözafagal reflü hastalığı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, obstürktüf uyku apnesi ve tiroid bozuklukları sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e reçete panel öç

E-Reçeteye Dair Her Şey Bu Panelde Konuşulacak

Mehmetçik Zeytin Dalı Harekatı Sırasında Karşılaştığı Hayvanların Karnını Doyuruyoröç

Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı Sırasında Karşılaştığı Hayvanların Karnını Doyuruyor