in

Türkiye’deki Talep Afrika Gri Papağanlarına Büyük Zarar Veriyor

Yabanıl gri papağanların ticareti 2017 yılından beri yasak olmasına rağmen, malesef yasa dışı yollar ile ülkeye sokulup petshoplarda satılıyor.

Dünyanın en zeki kuş türlerinden birisi olarak bilinen Afrika Gri Papağanı. Avusturya’da yapılan bir araştırma ile ileri zekası nedeniyle “Kuşların Einstein’ı” olarak da adlandırılıyor. Afrika Gri Papağanları’nın üç yaşındaki bir çocuğun muhakeme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Afrika gri papağanı ticaretinin %6’sı Türkiye’den

afrika gri papagani 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2013-2016 yılları arasında 23 bin 180 yabanıl birey ithal eden Türkiye, küresel Afrika gri papağanı ticaretinin %6’sını tek başına gerçekleştirdi.
Screen Shot 2018 12 18 at 22.00.36
Afrika gri papağanı Türkiye’deki en popüler egzotik türlerden biri olarak öne çıkıyor. Türkiye, Afrika gri papağanına 90’lı yılların popüler dizisi Bizimkiler’in Maşuk’uyla aşina. Ve popüler kültürde egzotik türlere yer verilmesinin talebi artırabildiğini söyleyen kimi uzmanlara göre bu yaygın ilgide Maşuk’un payı olmadığını söylemek güç.

Maşuk Jako Cinsi Papağan

Yabanıl gri papağanların ticareti 2017 yılından beri yasak. Yine de yasadışı ticaret yıllık en az birkaç bin gri papağanı buluyor. Üstelik Türkiye yalnızca Afrika gri papağanının değil, küresel papağan ticaretinin tümünde önemli bir role sahip.

afrika gri papagani yavrusu

2013-2016 yılları arasında 80.000’den fazla papağan ithal edilmiş.

Bu yasadışı ticarette hem bir alıcı, hem de bir köprü görevi gören Türkiye; Irak, Pakistan, Ürdün ve Bangladeş’le birlikte geçtiğimiz yıllarda en çok yasadışı papağan yakalanan ülkeler arasında yer alıyor.
Kaynak: National Geographic Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sokak kopeklerine kemerle iskence uyguladilar

Batman’da Sokaktaki Köpeklere Kemerle İşkence

sokak kopeginin kediyi emzirmesi sasirtti

Kastamonu’da Sokak Köpeği, Kediyi Yavrusu Gibi Emzirdi