in

Türkiye’deki Hayvan Hakları Mücadelesinin Öncü İsmi Prof.Dr. İsmet Sungurbey Öğrenciler Tarafından Anılacak

Prof. Dr. İsmet Sungurbey, 26 Nisan Cuma günü 14:00’de İstanbul Üniversitesi’nde anılacak.

Türkiye’de hayvan hakları konusunda öncü isim olan Prof. Dr. İsmet Sungurbey, 26 Nisan günü 14:00’de İstanbul Üniversitesi‘nde anılacak. İstanbul Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü tarafınan düzenlenecek anma etkinliği Rektörlük Binası Mavi Salonda gerçekleşecek.

Türkiye’deki Hayvan Hakları Mücadelesinin Öncü İsmi Prof.Dr . İsmet Sungurbey Öğrenciler Tarafından Anılacaköç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Prof. Dr. İsmet Sungurbey Kimdir?

Türk medeni hukuk profesörü, akademisyen ve avukat Prof.Dr. İsmet Sungurbey, Türkiye’deki hayvan hakları mücadelesini ilk başlatan kişi olarak kabul edilmektedir. Görüşleri Türkiye hukuk öğretisi ve uygulamasında benimsendiği gibi, İsviçre öğretisinde de benimsendi. Hukuk alanında monografiler, çeviriler, ayrıca tarihi araştırmalar olmak üzere otuzu aşkın eseri bulunuyor. Bunlar arasında yer alan “Hayvan Hakları Bir İnsanlık Kitabı” (1992) ve “Hayvan Hakları Bir İnsanlık Kitabı Novella Anılarla” (1999) adını taşıyan kitapları hayvan hakları savunucularına referans oldu.1999 yılında TÜBİTAK Bilim Hizmet Ödülü aldı. Ayrıca 1988 yılında Hayvanları Koruma Yasası ön tasarısını hazırladı, bu tasarı 1992 yılında Erdal İnönü tarafından TBMM’ye sunuldu. Ancak, büyük eksikliklerle ve değiştirilerek Meclis’ten çıkan yasa Prof. Sungurbey’i memnun etmedi. İstanbul’daki Yedikule Hayvan Barınağı’nın kurucularından olan Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Türkiye’deki hayvan hakları mücadelesini ilk başlatan kişi olarak kabul edilmektedir. Kendi ifadesi, “Sol bacağım protez, dile kolay; kar, kış, sıcak beni yıldırmaz. Çünkü beni beklediklerini bilirim. Onların umutlarını yıllardır bir gün dahi kırmadım. Ne harcıyorum derseniz, elimdeki avucumdaki gelirimin tümünü onlara harcıyorum.” Habitat 2 katliamına karşı çıkan; batılılar İstanbul’un sokak hayvanlarından rahatsız olacak diye hayvan katliamı yapan İstanbul belediyelerini protesto eden Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı sırasında da, hayvan katliamlarını kolaylaştırmak amacıyla sipariş edilen pres makinalarını durdurmak için diğer hayvanseverlerle birlikte açlık grevi yapmış ve bu girişimi engellemişti.

Hayvan hakları savunucusu Prof. Dr. İsmet Sungurbey, 2006 yılında 78 yaşında hayata veda etti.

2015 yılında Seferihisar Belediyesi tarafından yapılan Sokak Hayvanları Yuvası’na  Prof. Dr. İsmet Sungurbey’in ismi verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapısına Gelen Köpeğin Kanayan Yaralarına 45 Dakika Tampon Yaptıöç

Kapısına Gelen Köpeğin Kanayan Yaralarına 45 Dakika Tampon Yaptı

Didim Vegan Festivali Komitesi Cengiz Semercioğlunun İddiasına Yanıt Verdiöç

Didim Vegan Festivali Komitesi, Cengiz Semercioğlu’nun İddiasına Yanıt Verdi