in

Türkiye’de ve Dünyadaki Boğa Festivallerinde Ölüm, Kavga ve Şiddet…

İspanya’nın Pamplona kentinde her yıl düzenlenen, halkın dar sokaklarda boğalarla koştuğu festivalde boğalar saçma bir geleneğe alet ediliyor. İnsanlar aynı zamanda kendi hayatlarını bir gelenek uğruna tehlikeye atıyor. Türkiye’deki boğa güreşlerinde de güreşmek istemeyen boğalar yüzünden insanlar kavgaya tutuştu.

boga-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İspanya’nın en ünlü etkinliği olan ve hayvan hakları savunucularının karşı çıktığı ‘San Fermin Festivali’ tüm tepkilere rağmen bu yıl da gerçekleştirildi.

Reuters’ın haberine göre üçüncü gününe giren festivalde bir İspanyol hayatını kaybederken, biri Japon iki kişi de boğaların boynuz darbesinin hedefi oldu.

Öte yandan 12 kişinin daha yaralandığı kaydedildi.

Hem İnsanlar Hem Boğalar Zarar Görüyor

Tarihi eskilere dayanan festival, son yüzyılda toplam 15 kişinin ölümüne sebep oldu.

Etkinlikte boğalar, kırmızı şallı kişileri takip ederek dar sokaklarda koşuyor. 9 gün süren festival boyunca yaklaşık 3 ila 5 dakika arasında süren toplam 8 koşu yapılıyor.

Festival hayvan hakları savunucuları tarafından büyük tepki topluyor. Bu sene de üzerlerine kanı temsil eden kırmızı boyalar döken aktivistler, kızgın boğaların koşturulduğu etkinliği protesto etmişti.

Ülkemizde de Durum Çok Farklı Değil

Muğla‘nın Menteşe ilçesinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Geleneksel Yenice Boğa Güreşleri‘nde 180 boğa arenaya çıktı.

boga-1

Sıcak havaya rağmen boğa güreşlerini yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Boğalar güreşmek istemeyince kaçmaya başladılar. Rakiplerinden kaçan boğalar arena içinde tur atarken bariyerleri aşmaya çalışan boğalardan bazıları izleyicilerin arasına daldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği boğa güreşleri, insanlar ilgi göstermeye devam ettiği sürece bitecek gibi durmuyor.

boga-5

Artvin’de de Boğalar Güreşmeyince ‘İnsanlar’ Kavgaya Tutuştu

Artvin‘in Kafkasör Yaylası‘nda düzenlenen 36’ıncı Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali‘nde kıyasıya güreşen boğalar arena dışına çıktı, güreşleri izlemeye gelenler arasındaki sözlü sataşmalar da kavgaya dönüştü.

Kafkasör Yaylası’nda, başaltı kategorisinde arenaya çıkan Aziz Yiğit’in güreştirdiği Dağlı Reis ve Can Yılmaz’ın güreştirdiği Şahin adlı boğalar, bir süre beklenmesine rağmen güreşmedi. Hakem kararı ile daha aktif olduğu düşünülen ‘Dağlı Reis’ adlı boğa galip ilan edildi.

bogagures

Ancak sonuca itiraz eden Şahin’in ‘sahibi’ Can Yılmaz ve yakınları ile tribündeki vatandaşlar arasında sözlü tartışma yaşandı. Ardından da arenada, boğa sahipleri ve yakınları arasında çıkan tartışma giderek büyüdü, kavgaya dönüştü. Bir süre devam eden arbede Jandarma ekiplerinin araya girmesiyle sona erdi.

Hayvanları Koruma Kanunu’nuna Göre ‘Hayvan Dövüşleri’ Suç mu?

Mevcut halde bulunan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu‘na göre hayvanlar arasında dövüş yaptırmak, ‘köpek ve horoz’ dövüşlerini kapsamakta ve ilgili maddelerce dövüş organize edenlere  ve üzerinden bahis oynayanlara ceza verilebiliyor. Deve ve boğalar arasındaki ‘müsabaka’ olarak adlandırılan organizasyonlar ise ‘güreş’ tanımıyla organize ediliyor. ‘Gelenek‘ olduğunu savunan yerel yönetimler de bu organizasyonları ‘turistik-geleneksel’ etkinlikler olarak savunuyorlar. Hayvan hakları savunucuları da Türkiye’nin birçok bölgesinde ‘festival’ adı altında düzenlenen bu ‘güreş’lerin yasaklanması, yasalar kapsamında güreşlerin de dövüş kategorisine alınması ve hayvanların eziyet çekmemesi gerektiği görüşünde…

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan

Gözleriyle Değil Kalpleriyle Gören Kediler

onecıkan

Kendini Köpek Zanneden Koyun