in ,

Türk Veteriner Hekimler Birliği: Hayvan Kurtarmada Acil Eylem Planımız Yok, Hazırlanmalı

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği, canla başla sahada çalışan veteriner hekimlerin işini kolaylaştırmak için koordinasyon problemlerinin ortadan kaldırılması ve hayvan kurtarma için acil eylem planının hazırlanması gerektiğini söyledi.,

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, ülkemizde meydana gelen yangınlarda mağdur olan hayvanlara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Dünyanın karasal biyolojik çeşitliliğinin yüzde 80’ine ev sahipliği yapan ormanlarımızın yanması demek; Mevcut ekosistem ve bu ekosistemde yaşayan canlı ve cansız varlıkların yok olması bir başka deyişle geleceğimizin tehdit altına alınması demektir. Maalesef ülkemizde eş zamanlı ortaya çıkan afet boyutundaki bu yangınlar sadece yaban hayvanlarımızı değil, yerleşim yerlerimizi de etkilemiş ve burada yaşayan hayvanlarımıza ciddi zararlar vermiştir” ifadesini kullandı.

tvhb başkanı ali eroğlu kuduz aşısı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eroğlu, her afette olduğu gibi bu afette de Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin koordinasyonunda, 56 Bölge ve İl Veteriner Hekimleri Odası Başkanlıklarımız ile yangından etkilenen hayvanlarımıza yönelik ciddi ve yapıcı çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekerek şunları dedi: “Bu doğrultuda, gerek yaban ve gerekse evcil hayvanlarımızın başta tedavileri olmak üzere ilaç, mama, yem vb. ihtiyaçları kamu kuruluşları ile işbirliği içerisinde hızla karşılanmış, karşılanmaya devam etmektedir. Özellikle yangının yoğun olarak görüldüğü Antalya ve Muğla illerinde serbest çalışan veteriner hekimlerimiz bu bölgedeki Oda Başkanlıklarımızın girişimleriyle adeta zamanla yarışırcasına hasta ve yaralı tüm hayvanlarımızı ücretsiz olarak tedavi etmiş ve ilaç desteğinde bulunmuş ve bulunmaktadırlar. Bu çalışmalarda halen çok sayıda veteriner hekim görev almaktadır. Canla başla çalışırken bu müdahaleler esnasında ciddi solunum problemi yaşayıp hastaneye kaldırılan ve iyileşir iyileşmez tekrar görevi başına koşarak bir can daha nasıl kurtarabilirimin hesabını yapan ve mağdur hayvanlarımıza gerekli desteği vermeye çalışan fedakar veteriner hekimlerimize bir kez daha müteşekkiriz. Çünkü nerede bir can kurtarma operasyonu varsa veteriner hekimler her zaman gönüllü olarak hizmet vermektedir.”

TVHB Veterinerle Canla basla calisiyor 1

“Koordinasyon Problemi Ortadan Kaldırımalı”

Eroğlu,bir kısım düzeltici faaliyetlerin hızla yapılması gerektiğinin vurgularak onları şöyle sıraladı:

Öncelikle yaşanan koordinasyon problemi ortadan kaldırılmalıdır. Bölgeye kendi imkanları ile yardımcı olmak için gelen çok sayıda gönüllü veteriner hekim vardır ve yine çok sayıda ilaç mama yem desteği sürmektedir. Bunların tek elden ve amaca yönelik yürütülmesi sağlıklı olacaktır. Bunun için afet yönetimi için koordinasyondan sorumlu bir birim oluşturulmalı ve Veteriner Hekimleri Odası Başkanlıkları ile işbirliği içerisinde bu yardımlar doğru yönlendirilmelidir.
– Bu ve ilerde yaşanabilecek afetler için acil eylem planları olmalı ve hızla devreye sokulmalıdır. Bu acil eylem planları sorumlu ve işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşları açıkça belirlemeli ve yine araç, özellikle yangında hayvanların bakım ve tedavilerine yönelik içinde gerekli ilaç ve ekipmanların bulunduğu yangın tedavi setlerini hazır bulunduracak kuruluşlar belirlenmelidir.
– Yardım adı altında hesap numarası bile paylaşma cüreti gösteren fırsatçıların, kişi ve kuruluşların önüne geçilerek engellenmesi sağlanmalıdır.
Henüz yanan bölgelerin içlerine girilemediği için yaban hayatının ne kadar etkilendiğini tam olarak bilinmemektedir. Yaban hayvanları doğası gereği tehlike karşısında kendilerini güvene alacakları ulaşılamaz yerlere sığınırlar. Mevcut durumda ancak kaçamayacak kadar kötü yaralanmış veya dumandan etkilenmiş hayvanlara müdahale şansı olacağından bu müdahale veteriner hekimlerimizce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Kinay Isyan Etti Insanlar Yaniyor Hayvanlar Yaniyor Ulke Yaniyor Farkinda Degil Misiniz2 1

Emre Kınay İsyan Etti: İnsanlar Yanıyor, Hayvanlar Yanıyor, Ülke Yanıyor Farkında Değil misiniz?

70 Yilin Ardinan Disi Makak Maymunu Yakei Erkege Meydan Okuyarak Alfa Oldu 1

70 Yılın Ardınan Dişi Makak Maymunu Yakei, Erkeğe Meydan Okuyarak Alfa Oldu