in

Turist Taşırken Yaşamını Yitirdi

Kamboçya’nın turistik açıdan en popüler noktalarından biri olan Angkor Vat’ta 40 saat boyunca aralıksız turist taşıyan fil kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.
Turist Taşırken Yaşamını Yitiren Fil Sambo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Angkor Vat, Kamboçya’nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınak. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde giren bu tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiş olması nedeniyle bölgenin kültürel ve tarihi yönden bir cazibe merkezlerinden birisi olarak biliniyor. Bunun yanında fillerle dolaşmak da ziyaretçilerin vazgeçemedikleri aktiviteler arasında.

Turist Taşırken Yaşamını Yitiren Fil Sambo-3

Tüm bu uzun fil gezileri sırasında bir çok fil hayatını kaybediyor. Sambo isimli fil de bu fillerden ne yazık ki sadece biri. Sambo’nun kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi akıllara sektörün hayvan sömürüsünü akıllara getiriyor.

Turist Taşırken Yaşamını Yitiren Fil Sambo-4

Zavallı fil Sambo’nun 40’lı yaşlarda olduğu ve düşmeden önce 40 dakika kadar çalıştığı belirtildi. Sambo, Angkor Elephant Company adlı şirkette 2001’den beri çalışıyordu. İngiliz basınının haberine göre Sambo’yu kontrol eden veteriner hekim yüksek sıcaklık nedeniyle gelen güneş çarpmasının durumda etkili olduğunu bildirdi.

Turist Taşırken Yaşamını Yitiren Fil Sambo-2

Şirket yöneticisi Oan Kiri bu kayıptan dolayı oldukça üzgün olduklarını belirtti. Bunun yanında Elephant Valley Project’ten Jack Highwood şirket bu işe devam etmek istiyorsa koşulların değiştirilmesinin gerektiğini sert bir dille uyardı.

Turist Taşırken Yaşamını Yitiren Fil Sambo-5

Angkor Elephant Company bünyesinde 13 fil barındırıyor ve bu sayı Kamboçya’da ‘esaret’ altında bulunan en kalabalık fil grubunu oluşturuyor.

Turist Taşırken Yaşamını Yitiren Fil Sambo-6

Turizm sektöründe kullanılan hayvanların konforu için gerekli şartların sağlanmasında belli başlı girişimler bulunsa da henüz bir yasal zemin oluşturulmuş değil.

Kaynak: www.mirror.co.uk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

en guzel kedi evleri 1 1

Minik Patilerin Çok Seveceği Kedi Merdivenleri

yazlikcilar 1 1

Yazlıkçılara Uyarı: Hayvan Sevgisi Mevsimlik Bir Şey Değil!